საქართველოს პრეზიდენტს ბატონ მიხეილ სააკაშვილს:
2010 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის მოახლებული არჩევნები საქართველოს შიგნით და მის გარეთ კიდევ ერთ ტესტად აღიქმება იმისა, თუ რამდენად მზად არის საქართველოს ხელისუფლება და ზოგადად, ქვეყნის პოლიტიკური სპექტრი, ჩაატაროს სამართლიანი და თავისუფალი არჩევნები და ხელი შეუწყოს დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერებას. მმართველი პარტიისა და პრეზიდენტის ინიციატივა იმასთან დაკავშირებით, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ოპოზიციური წევრებისთვის წარსადგენ კომიისიის თავმჯდომარეობის კანდიდატებს პრეზიდენტი არასამთავრობო ორგანიზაციებთან შეთანხმებით შეარჩევდა, პოზიტიურად შეფასდა, მაგრამ იმ 27 ორგანიზაციას* რომლებმაც საერთო კანდიდატი შემოგთავაზეთ, თქვენს მიერ საბოლოოდ შერჩეულ სამ კანდიდატთან დაკავშირებით რამდენიმე კითხვა გვაქვს, კერძოდ:
1. რატომ გადაწყვიტეთ შეგერჩიათ ის კანდიდატები, რომლებიც თითო-თითო
არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ იყვნენ დასახელებულები და გამოგერიცხათ
კანდიდატი, რომელსაც 27-მა არასამთავრობო ორგანიზაციამ დაუჭირა მხარი?
შეგახსენებთ, რომ ამ 27 არასამთავრობო ორგანიზაციათა შორის არიან ორგანიზაციები, რომელთა საქმიანობის ერთ-ერთი ძირითადი სფერო არჩევნების მონიტორინგი და საარჩევნო პროცესის სამართლიანობის ხელშეწყობაა.
2. თქვენმა პრეს-სპიკერმა საზოგადოებას მიაწოდა ინფორმაცია თქვენს მიერ შერჩეული კანდიდატების განათლებისა და სამუშაო გამოცდილების შესახებ, მაგრამ ჩვენთვის დღემდე უცნობი რჩება, თუ რა მხრივ იყო არასაკმარისი ჩვენს მიერ დასახელებული კანდიდატს განათლება და საარჩევნო გამოცდილება, განსაკუთრებით, არჩევნებთან მიმართებაში და თქვენს მიერ შერჩეულ კანდიდატებთან შედარებით.
3. რატომ შეარჩიეთ ერთ-ერთ კანდიდატად ბატონი ლევან თარხნიშვილი, რომლის
გადაყენებაც ოპოზიციის დიდი ნაწილის ერთ-ერთი მთავარი მოთხოვნა იყო, როცა 2009 წლის 20 ივლისის საპარლამენტო გამოსვლაში აღნიშნეთ, რომ ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ახალი თავმჯდომარე ძირითად პოლიტიკურ სუბიექტებს შორის ფართო შეთანხმების საფუძველზე შეირჩეოდა?
გთხოვთ, გაგვაცნოთ თქვენი მოსაზრებები ამ კითხვებთან დაკავშირებით. ვფიქრობთ, ამ საკითხების გარკვევა დადებითად იმოქმედებს მომავალი არჩევნების მიმართ ქართული და საერთაშორისო საზოგადოების დამოკიდებულებაზე.
წინასწარ მადლობას გიხდით ყურადღებისა და თანამშრომლობისთვის.
18 იანვარი, 2010 წ.
სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, ფონდი „ღია საზოგადოება – საქართველო“, საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო, საერთო სამოქალაქო მოძრაობა „მრავალეროვანი საქართველო“, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი, კავშირი „21-ე საუკუნე“, ადამიანის უფლებათა ცენტრი, კავკასიის ქალთა ქსელი, გეოპოლიტიკური კვლევების საერთაშორისო ცენტრი, კანონი ხალხისათვის, კონფლიქტებისა და მოლაპარაკებების საერთაშორისო ცენტრი, დისკრიმინაციისა და შეუწყნარებლობის საწინააღმდეგო ქსელი, კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრი, ადამიანის უფლებების პრიორიტეტი, ჰელსინკის ჯგუფის საქართველოს ასოციაცია, ფონდი „სამოქალაქო განათლების განვითარების მულტიეთნიკური რესურსცენტრი“, დემოკრატიის ინსტიტუტი, ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი „ინტელექტი“, თავისუფალ ჟურნალისტთა სახლი, რეაბილიტაციის ცენტრი, განვითარებისა და თანამშრომლობის ხელშეწყობის კავშირი „პროგრესი“, საქართველოს დემოკრატიისა და ეკონომიკური განვითარების ინსტიტუტი, ჟურნალისტები თავისუფლებისათვის, რეგიონალური განვითარებისა და ინიციატივების ცენტრი, ახალგაზრდა ჟურნალისტთა ასოციაცია, სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების კავშირი „ბორჯღალო“.

Mikheil Saakashvili President of Georgia
Upcoming local self-governmental elections of 2010 are next test inside and outside Georgia for the readiness of the government of Georgia and political spectrum to conduct fair and free elections and to promote democratic institutions. Initiative of the ruling party and the president to select the candidates for the CEC chairperson together with NGOs was positive but those 27 non-governmental organizations* who had one common candidate have several questions in regard with the three candidates you have nominated. The questions are:
1. Why did you decide to nominate the candidates who were proposed only by one NGO instead the candidate who was supported by 27 NGOs? We kindly remind you that among those 27 organizations are those whose main activity is monitoring of elections and promotion of fair election process.
2. Your spokesperson informed the society about the education and working experience of the candidates you nominated. However, it is still unclear for us what our candidate lacked in the view of education or experience in comparison to your candidates.
3. Why did you nominate Levan Tarkhnishvili whose resignation was one of the principal requests of the opposition parties? You mentioned in your statement to the parliament of Georgia on July 20, 2009 that new CEC chairperson was to be elected based on the agreement between political parties.
Please, notify us about your opinion on our questions. We think, discussing these issues will positively influence opinion of Georgian and international community about upcoming elections.
We would like to thank you in advance for your attention and cooperation.
* International Society for Fair Elections and Democracy, Young Lawyers Association of Georgia, Foundation “Open Society – Georgia,” Transparency International – Georgia,  Public Movement “Multinational Georgia”, International Foundation for Electoral Systems, Union “21st Century”, the Human Rights Center, Caucasian Women’s Network, International Center for Geo-Political Studies, Law for People, International Center for Conflicts and Negotiations, Network against Discrimination and Intolerance, Center for Constitutional Rights, Human Rights Priority, Georgian Association of Helsinki Group, Foundation “Multi-Ethnic Resource Center for Civil Education Development,” Democracy Institute, Union of Youth Scientists “Intellect”, House of Independent Journalists, Rehabilitation Center, Union for the Promotion of Development and Cooperation “Progress”, Institute of Democratic and Economical Development of Georgia, Journalists for Freedom, Center for Regional Development and Initiatives, Association of Young Journalists, Union of Civil Society Development “Borjghalo.”