ევროპის პარლამენტის პრეზიდენტს
2007 წელს საქართველო საერთაშორისო საზოგადოების ყურადღების ცენტრში აღმოჩნდა. 7 ნოემბერს ოპოზიციის აქციის სასტიკმა დარბევამ და შემდგომ ტელეკომპანია „იმედის“ წინააღმდეგ განხორციელებულმა სპეცოპერაციამ, გარკვეულწილად შეცვალა ევროპელ ხელისუფალთა მიერ საქართველოს მთავრობის აღქმა.
პოლიტიკურად მოტივირებული დევნის პრობლემა საქართველოში წლების მანძილზე წარმოადგენდა სამოქალაქო საზოგადოებისა და ამ სფეროში მოღვაწე არასამთავრობო სექტორის განხილვის საგანს. თუმცა, დღემდე ვერავინ შეძლო აღნიშნული საკითხის ევროპულ დონეზე ეფექტური ლობირება. ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRIDC) და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია (FIDH) გასულ წლებშიც იუწყებოდნენ საქართველოში ადამიანის უფლებათა სფეროში სიტუაციის გაუარესების შესახებ.(1)
აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, 2009 წელს FIDH-მა და HRIDC-მ განახორციელეს ერთობლივი კვლევა, რომლის მიზანსაც ქვეყანაში პოლიტიკურად მოტივირებულ დაპატიმრებათა დადასტურება, ან უარყოფა წარმოადგენდა. 50 გვერდიან კვლევაში, 8 საქმის შესწავლის შემდეგ, FIDH-მა და HRIDC-მ ქვეყანაში პოლიტპატიმართა არსებობა აღიარეს.(2)
ამგვარი პატიმრების ზუსტი რაოდენობის დადგენა კვლავაც საერთაშორისო შესწავლის საგანს წარმოადგენს.(3)  ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები და პოლიტიკური ორგანიზაციები აღნიშნულ საკითხის შესწავლისას სხვადასხვა ციფრებს წარმოადგენდნენ, თუმცა ჩვენი მონაცემებით, 2010 წლის მაისისათვის პატიმართა რიცხვი, საშუალოდ, 50-60-ს უტოლდება.
2010 წლის აპრილში ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელი სტრასბურგში, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის სხდომას ესტუმრა. ვიზიტის ერთ-ერთ უმთავრეს მიზანს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში პოლიტპატიმართა შესახებ ევროსაბჭოს მომხსენებლის მანდატის საქართველოს ტერიტორიაზე გავრცელება იყო. ამ საკითხთან დაკავშირებით, ცენტრის წარმომადგენელმა შეხვედრები ადამიანის უფლებათა და იურიდიულ საკითხთა კომიტეტში გამართა. განხილვის შედეგად, კომიტეტის წარმომადგენლებმა გამოთქვეს საკითხის შესწავლისა და ინიციატივის განხილვის სურვილი, იმ შემთხვევაში თუ ადამიანის უფლებათა ცენტრის, ან სხვა დაინტერესებული მხარის მიერ მოხდებოდა სათანადო მტკიცებულებების წარმოდგენა.
ზემოთქმულის გათვალისწინებით,
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ფედერაცია (FIDH), ნორვეგიის ჰელსინკის კომიტეტი, ადამიანის უფლებათა სახლი და ადამიანის უფლებათა ცენტრი (HRIDC) მოუწოდებენ
ევროპის საბჭოს
•    დაავალოს დამოუკიდებელ ექსპერტთა ჯგუფს, შეისწავლოს სავარაუდო პოლიტპატიმართა საქმეები და წარმოადგინოს მოსაზრება აღნიშნულ საქმეებზე, შესაძლოა, თუ არა ევროპის საბჭოს მიერ მიღებული კრიტერიუმების შესაბამისად, მოცემულ პირთა პოლიტიკურ პატიმრებად მიჩნევა.
•    უზრუნველყოს, რომ მოცემულ ჯგუფს მიეცეს სავარაუდო პოლიტპატიმრების გარკვეულ ნაწილთან, მათ ადვოკატებთან, ნათესავებთან, სახელმწიფო თანამდებობის პირებთან, ასევე სამთავრობათაშორისო და ადამიანის უფლებათა სფეროში მოღვაწე არასამთავრობო ორგანიზაციებთან შეხვედრის შესაძლებლობა და მანდატი.
•    უზრუნველყოს, რომ 2010 წლის ბოლომდე პოლიტპატიმართა საკითხზე ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მიერ დანიშნული მომხსენებელი ეწვიოს სამხრეთ კავკასიის ყველა ქვეყანას.
ევროკავშირს:
•    მხარი დაუჭიროს საქართველოში ევროპის საბჭოს პოლიტპატიმართა საკითხის შემსწავლელი დამოუკიდებელ ექსპერტთა ჯგუფის შექმნას.
•    განახორციელოს მართლმსაჯულების მონიტორინგი სავარაუდო პოლიტპატიმართა საქმეებზე და ყველა პოლიტიკურად მნიშვნელოვან სასამართლო პროცესზე. მიაქციოს განსაკუთრებული ყურადღება ადამიანის უფლებათა სფეროში მოღვაწე ქართული არასამთავრობო ორგანიზაციების, ადვოკატების, სავარაუდო პოლიტპატიმართა ოჯახის წევრების მიერ მიწოდებულ ინფორმაციას.
•    გაუზიაროს საქართველოში სავარაუდო პოლიტპატიმართა შესახებ ნებისმიერი რელევანტური ინფორმაცია და გამოცდილება ევროპის საბჭოს ექსპერტებს.
--------------------------------
(1)  FIDH -სა და HRIDC -ის ერთობლივი განცხადება იხილეთ ბმულზე http://www.fidh.org/Human-Rights-violations-in-Georgia
(2)  FIDH -სა და HRIDC -ის დასკვნა იხილეთ ბმულზე http://www.fidh.org/After-the-rose-the-thorns-Political-prisoners-in
(3)  პოლიტპატიმრების რაოდენობის დადგენა არ წარმოადგენდა კვლევის მიზანს. ის კონცენტრირებული იყო მხოლოდ აღნიშნული ფენომენის არსებობის დადასტურებზე, ან უარყოფაზე.

The President of the European Parliament
Since November 2007, Georgia has attracted major international attention. The brutal crackdown on opposition on 7th of November and subsequent special operation against Imedi TV somewhat reshaped the perception of the Georgian government by European authorities.
The problem of politically motivated persecutions in Georgia was the subject of continuous discussions for years by active representatives of civil society as well as NGOs working in the field. However none have been able to effectively advocate the issue on the European level so far. Human Rights Center (HRIDC) and The International Federation for Human Rights (FIDH) have been warning on deteriorating human rights record in the country in past years as well.
In 2009, FIDH together with HRIDC has carried out the research concerning the matter. The aim of the study was to confirm or disprove the existence of politically motivated imprisonments in the country. Studying 8 pilot cases in their 50 page report FIDH and HRIDC concluded that political prisoners do exist in Georgia.(2)
The actual number of such prisoners is still the matter of international research.  Local NGOs and political parties have been studying the phenomenon with varying results but according to our average estimates, the numbers vary from 50 to 60 prisoners by May 2010.
In April 2010 the representative of Human Rights Center visited the Parliamentary Assembly meeting in Strasbourg. One of the main goals was to advocate the extension of the mandate of the reporter on political prisoners in the region to Georgia as well. On this matter, the representative of Human Rights Center held meetings at the Committee on Legal Affairs and Human Rights. During discussions, representatives of the committee expressed the desire to study the issue and consider the initiative if sufficient evidences are provided by HRIDC or other interested parties.
Taking the above mentioned into consideration
The International Federation of Human Rights (FIDH), the Norwegian Helsinki Committee, the Human Rights House Foundation and the Human Rights Centre(HRIDC) calls upon
The Council of Europe to:
•    Mandate a group of independent experts to examine cases of alleged political prisoners in Georgia and to render opinions on the said cases as to whether the persons in question may be defined as political prisoners on the basis of the criteria adopted in previous Council of Europe documents.
•    Ensure that this group has the capacity and mandate to meet with a number of alleged political prisoners, their lawyers, their relatives, State officials, and representatives of intergovernmental organizations and human rights NGO
•    Ensure that the appointed PACE Reporter on Political Prisoners visit all three countries in the South Caucasus within the end of 2010.
The EU to:
•    Support the establishment of the CoE group of independent experts in charge of examining the cases of alleged political prisoners in Georgia.
•    Carry out judicial observation for all cases of alleged political prisoners and in all politically sensitive trials.  Pay special attention to information provided by Georgia’s human rights NGOs, lawyers and detainees’ families regarding the cases of alleged political prisoners.
•    Share all relevant information and expertise regarding alleged political prisoners in Georgia with Council of Europe experts.
----------------------------
(1)  FIDH and HRIDC joint statement available at http://www.fidh.org/Human-Rights-violations-in-Georgia
(2)  Full FIDH and HRIDC report available at http://www.fidh.org/After-the-rose-the-thorns-Political-prisoners-in
(3)  Establishment of the actual number of political prisoners was not among the aims of the above mentioned research. It was focused purely on confirming on disproving the existence of the phenomenon itself.