არასამთავრობო ორგანიზაციები ეხმაურებიან 14 ივლისს შინაგან საქმეთა სამინისტროს (შსს-ს) მიერ გავრცელებულ კომენტარს 7 ივლისს მესტიაში ჩატარებული ოპერაციის შესახებ(1)
16.07.2010
2010 წლის 16 ივლისი
10 ივლისს ჩვენს მიერ გავრცელებული ერთობლივი განცხადება სწორედ ამ მიზანს ემსახურება _ჩატარდეს მიუკერძოებელი გამოძიება და პროცესები გამჭვირვალედ წარიმართოს. ჩვენი განცხადების სხვადასხვაგვარი ინტერპრეტაციების თავიდან აცილების მიზნით დამატებით გვსურს ხაზი გავუსვათ იმ საკითხებს, რომლებზეც ყურადღების გამახვილება მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია. კერძოდ, ეს საკითხებია:
გამოძიების ჩატარების პროცედურები და ვადები: შსს-ს 14 ივლისის განცხადებაში აღნიშნულია, რომ კანადელი ინვერსტორის წარმომადგენელმა დავით ქუხილავამ 2010 წლის 2 ივლისს განცხადებით მიმართა შსს-ს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარ სამმართველოს 1 ივლისს მასზე განხორცილებული გამოძალვის ბრალდებით(2) შსს-ს მხრიდან მოხდა მყისიერი რეაგირება და უკვე 7 ივლისს განხორციელდა სპეცოპერაცია, რომლის შედეგადაც დაკავებულ იქნა ოთხი ადამიანი.
გამოდის, რომ შსს-მ დაზარალებულის მიმართვიდან 5 დღის ვადაში შესძლო დაეწყო და დაესრულებინა სპეცოპერაცია _ მოეპოვებინა სხვადასხვა სახის მტიცებულებები (მათ შორის სატელეფონო საუბრების ჩანაწერები), დაეგეგმა სპეცოპერაცია და წარმატებით განეხორციელებინა იგი.
შსს-ს ასეთი ოპერატიულობის საპირისპიროდ, 3 მაისს მესტიაში ადგილობრივი ხელისუფლების მაღალჩინოსნების მხრიდან ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენლებზე განხორციელებული ზეწოლის ფაქტის გამოძიება დღესაც არ დასრულებულა. მეტიც, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ინციდენტთან დაკავშირებით არსებობდა არაერთი მტკიცებულება (არა ერთის, არამედ რამდენიმე მოწმის (მათ შორის ამჟამად ბრალდებულის, მესტიის საკრებულოს წევრის ნელი ნავერანის, რომელიც თავიდანვე
დაუფარავად საუბრობდა ამ საკითხებზე) და დაზარალებულის ჩვენება, ინციდენტის ამსახველი ვიდეო მასალა და ა.შ.), გამოძიებამ მოწმეების დაკითხვა მხოლოდ თვენახევრის შემდეგ _ ივნისის მეორე ნახევრიდან დაიწყო. ერთ-ერთი პირველი მოწმე – მირზა დადვანი დასაკითხად საკუთარი სახლიდან დილის 5 საათზე წაიყვანეს ზუგდიდში, ისე, რომ მისი ოჯახის წევრებმა მისი ადგილსამყოფელი და ძალოვნების მიერ სახლიდან წაყვანის მიზეზი საღამომდე არ იცოდნენ.
რჩება შთაბეჭდლება, რომ იქ სადაც ხელისუფლების ინტერესი მაღალია, გამოძიების ჩატარებასა და ეჭვმიტანილის გამოვლენას რამდენიმე დღე სჭირდება. ხელისუფლების მხრიდან დაინტერესების არარსებობის შემთხვევაში კი პროცესები თვეობით ჭიანურდება. აღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, ბუნებრივად ჩნდება კითხვა, ხომ არ უკავშირდება ძალოვანი უწყებების ამგვარი დაინტერესება დაკავებული საკრებულოს წევრის პოლიტიკურ აქტიურობას წინასაარჩევნო პერიოდსა და საკრებულოს წევრობის დროს?!
უდანაშაულობის პრეზუმფცია: სამწუხაროდ, კვლავ გრძელდება ის მანკიერი პრაქტიკა, რომელსაც აქამდეც ჰქონდა ადგილი _ სასამართლოს მიერ განაჩენის გამოტანამდე ისეთი განცხადებების გაკეთება, რომელიც უდანაშაულობის პრეზუმფციას უგულებელყოფს. ამის მაგალითია, საქართველოს პრეზიდენტის მიერ 14 ივლისს გაკეთებული განცხადება(3),სადაც ის სწორედ მესტიაში ჩატარებულ სპეცოპერაციას გამოეხმაურა და უცხოელ ინვესტორებთან წილში ჩაჯდომის გამო, მათ "მრავალი შემდგომი წლის განმავლობაში.…საქართველოს ევროპული რანგის საპატიმროებში" ყოფნა უწინასწარმეტყველა. უნდა აღინიშნოს, რომ დაკავებულები ორთვიან წინასწარ პატიმრობაში იმყოფებიან და მათ უნარჩუნდებათ უდანაშაულობის პრეზუმფცია.
სწორედ ამ გარემოებების გათვალისწინებით, დაკავების პოლიტიკური მოტივების გამოსარიცხად, მოვითხოვთ გამოძიების ღიად და გამჭვირვალედ ჩატარებას, არსებული მტკიცებულებების სრულ ხელმისაწვდომობას (როგორც ამას ბატონი შოთა უტიაშვილი 14 ივლისის განცხადებაში გვთავაზობს), მათ შორის ტელეკომპანიების "რუსთავი 2-ის" და "იმედის" საშუალებით გავრცელებული ვიდეო მასალის დაუმონტაჟებელ, სრულ ვერსიას, არსებულ სატელეფონო ჩანაწერებს და კანადელი ინვესტორის საკონტაქტო ინფორმაციას.
საკონტაქტო პირი: ნანა ლობჟანიძე
მობილური: 899 210 309
ელ-ფოსტა:nana@transparency.ge
1. შსს განცხადების ტექსტი:http://www.police.ge/index.php?m=8&newsid=1179&lng=geo
2. საჯარო რეესტრის ამონაწერის მიხედვით,მესტიაში აღნიშნული მიწის ნაკვეთი კანადელმა ინვესტორმა უილიამ ჯეიმს სიმფსონმა მიმდინარე წლის 25 ივნისს დაირეგისტრირა.

Non-governmental organizations respond to the comment of the Ministry of Internal Affairs of Georgia (MIA), published on July 14, concerning the arrests made in Mestia on July 7.(1)
Four organizations – Human Rights Center, Transparency International Georgia, International Society for Fair Elections and Democracy and Georgian Young Lawyers' Association are responding to the statement made on July 14 by the Ministry of Internal Affairs. First of all, we would like to point out that we support the efforts of the state to fight crime and corruption in the country, and we are happy to contribute to this effort in any way possible.
Our joint statement made on July 10 serves he goal of having an impartial investigation and a transparent process. In order to avoid various interpretations of our statements, we would also like to emphasize the aspects that we consider most important. Namely, these issues are:
Procedures and terms of conducting the investigation: the MIA's statement of July 14 says that on July 2nd, 2010 Davit Kukhilava, the representative of a Canadian investor applied to the Samegrelo-Zemo Svaneti  regional department of the MIA, stating that he had been a victim of extortion  on July 1st. (2) The MIA responded immediately and a special operation was carried out on July 7, as the result of which four people were detained. Apparently, within only five days of Kukhilava's first contact to the MIA, officials carried out the whole operation - obtained various evidence (including from wiretaps), planned the special operation and implement it successfully.
On the contrary to this specific MIA operation,  the investigation of alleged intimidation against opposition activists by high-ranking officials of the local government onMay 3rd in Mestia has not yet been concluded. Moreover, despite the existance of several pieces of evidence related to this incident (statements of many witnesses and not of one witness only –  (among them including the statementtestimony of Neli Naverani, the arrested member of the Mestia Sakrebulo, who was openly speaking about these issues, and the victim’s testimony, as well as video material documenting the incident),  investigators started to interrogate  witnesses only after a month and half – in the second half of June. One of the first witnesses, Mirza Dadvani, was taken from his home at 5 am to Zugdidi for interrogation, but his family members did not know where he was and why the law enforcers took him until that evening.
We have the  impression that it takes several days to carry out investigations and identify a suspect if the authorities' interest in a specific case is high. If there is no state interest, then it takes months to carry out certain processes. Considering the above mentioned circumstances, obviously, this raises the question: is there a link between the interest of law enforcement bodies and the political activities of the detained Sakrebulo member during the pre-election period while being a Sakrebulo member?!
Presumption of Innocence:  Unfortunately, the practice of releasing statements that neglect a detainee's presumed innocence until found guilty by the court is still widespread. . The statement(3)  made by the President of Georgia on July 14 is one such example, where he commented on the special operation held in Mestia, stating that for asking some business shares from foreign investors, the detained “will have to go to European-style Georgian prisons for many years”. It should be pointed out that the arrested individuals are  in pre-trial detention and they retain the presumption of innocence.
Considering these circumstances, in order to challenge the perception of political motivation behind the arrest, we request the investigation to be carried out in an open and transparent way, we request unlimited access to evidence (as being offered by Shota Utiashvili in the statement of July 14),  including the original and unedited version of the video broadcast by the TV stations  Rustavi 2 and Imedi and the wiretap evidence and contact information of the Canadian investor.
Contact Person: Nana Lobzhanidze
Cell: 899 210 309
E-mail: nana@transparency.ge
1.     The  MIA statement is available at: http://www.police.ge/index.php?m=8&newsid=1179
2.    In accordance with the excerpts from the Public Registry, the specified land parcel in Mestia was registered by the Canadian investor William James Simpson under his name on June 25 of this year.