ადამიანის უფლებათა ცენტრი „ყაზტრანსგაზის“ მომხმარებლების უფლებებს დაიცავს
„ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ თბილისში, ვაჟა ფშაველას მე-6 კვარტალში მცხოვრებმა მოქალაქეებმა დახმარება სთხოვეს. მოქალაქეები შპს „ყაზტრანსგაზ-თბილისის“ მიერ მრიცხველების სადარბაზოებში გამოტანის მიზნით ჩატარებულ სამუშაოებს აპროტესტებენ. ისინი აცხადებენ, რომ ის მილები, რომლებითაც სისტემის ცვლილება და ძველი მილების შეცვლა ხდება უსაფრთხოების მინიმალურ ნორმებსაც კი არ აკმაყოფილებს.
მართლაც, მილები, რომლებითაც ხდება გაზის ბინებში შეყვანა, სერტიფიცირებულია ცხელი და ცივი წყლით სარგებლობისთვის. მილების დაზიანება და მათთვის ცეცხლის წაკიდება ძალიან ადვილია, მაშინ როცა „ბუნებრივი გაზის მიწოდებისა და მოხმარების წესების“ მე-2 მუხლის თანახმად ბუნებრივი აირით მომარაგების ძირითადი პრინციპებია მომხმარებლის შესაბამისი პარამეტრების ბინებრივი გაზით უსაფრთხო, უწყვეტი და საიმედო მომარაგება.
აღსანიშნავია ისიც, რომ კომპანიას არ განუხორციელებია ბუნებრივი აირის ტრანსპორტირების უსაფრთხოების სისტემით გათვალისწინებული სხვადასხვა მოწყობილობების მონტაჟი, უფრო მეტიც, ჩვენს იმ კორპუსებში, რომლის მაცხოვრებლებმაც ადამიანის უფლებათა ცენტრს დახმარებისთვის მიმართეს გაზის მილები გაყვანილია ელექტროენერგიის კაბელებთან ერთად ყოველგვარი დამცავი სისტემების გარეშე.
ამასთან, კანონმდებლობის თანახმად მომსახურე კომპანიის თანამშრომლები ვალდებული არიან მომხმარებელს მიაწოდონ სრული ინფორმაცია ბუნებრივი გაზით მომარაგების მომსახურებასთან დაკავშირებით და გაზის გამორთვასა თუ სარემონტო სამუშაოების წარმოების შესახებ მინიმუმ ათი დღით ადრე აცნობონ მომხმარებლებს. ყაზტრანსგაზ-თბილისის წარმომადგენელთა მიერ ეს მოთხოვნაც დარღვეული იქნა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი, მოსახლეობის საჩივრის გაცნობის შედეგად გამოთქვამს ეჭვს, რომ გაზგაყვანილობის ახალი სისტემების მონტაჟი ხდება უსაფრთხოების ნორმების დარღვევით და საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიისგან ყაზტრანსგაზ-თბილისის მიერ ჩატარებული და ჯერ კიდევ მიმდინარე სამუშაოების დეტალურ შემოწმებას მოითხოვს. ადამიანის უფლებათა ცენტრი ასევე მოითხოვს, რომ დარღვევების აღმოჩენის შემთხვევაში გატარდეს კანონით გათვალისწინებული ღონისძიებები.

The Human Rights Center Will Defend Rights of KazTransGas Subscribers
Residents of the 6th Quarter of Vazha Pshavela Avenue in Tbilisi applied to the Human Rights Center for help. The citizens protest the activities of the KazTrasGas which aim to move the gas-meters to the entrances. They claim the pipes used for the purpose do not comply with minimal standards of safety.
In fact, the pipes used by the Gas Distribution Company are certified for cool and hot water pressure. It is very easy to cut and burn the pipes while according to the Article 2 of the Regulation of Gas Supply and Usage the basic principle is safe and non-stop supply of gas to the subscriber with estimated parameters.
It must be noted that the Company did not install various equipments that are necessary for security of the system; furthermore, the pipes for gas are installed next to the electricity wires without any protection systems.
Besides that, in accordance to the law, employees of the Company are entitled to provide subscribers with complete information about the service and upcoming seizure of gas-supply minimum ten days earlier. The KazTransGas breached this requirement of the law too.
The Human Rights Center, having studied the complaints of subscribers, doubts the new system of the gas supply is installed unsafely and requests the Energy and Water Supply Regulation Commission of Georgia to examine the implemented activities of the Gas Distribution Company. The Human Rights Center also requests to carry out all activities that are envisaged under the law in the case violations are discovered.