ქრისტოფერ უოკერი: „საქართველოში უძრაობის პერიოდი დგას“
რადიო „თავისუფლების“ მსმენელმა იცის, რომ ივნისის ბოლოს ავტორიტეტიანმა საერთაშორისო ორგანიზაცია „ფრიდომ ჰაუსმა“ გამოაქვეყნა ყოველწლიური ანგარიში, რომელსაც „გარდამავალი ქვეყნები“ ეწოდება და ევრაზიის ქვეყნებში დემოკრატიზაციის ხარისხს აანალიზებს.
ანგარიში სულ 29 ქვეყანას მოიცავს, რომლებიც პოლიტიკური კლიმატით ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდებიან - ჩამონათვალში შედიან ევროკავშირის აღმოსავლელი წევრები, სრული დემოკრატიის მქონე სახელმწიფოები და ყოფილი საბჭოთა კავშირის კონსოლიდირებული ავტორიტარიზმის მქონე სახელმწიფოები, მათ შორის, მსოფლიოს მასშტაბით ორი ყველაზე რეპრესიულ რეჟიმად მიჩნეული - თურქმენეთი და უზბეკეთი.
ზოგადად, ბალტიისპირეთის 3 ქვეყნის გამოკლებით, დარჩენილი 12 პოსტსაბჭოთა ქვეყნიდან „კონსოლიდირებული ავტორიტარიზმის“ კატეგორიაში 8 ქვეყანაა მოხვედრილი. ორი - სომხეთი და მოლდავეთი - „ნახევრად კონსოლიდირებულ ავტორიტარიზმად“ არიან მიჩნეული; კიდევ ორ ქვეყანას კი - საქართველოსა და უკრაინას - შედარებით უკეთესი მაჩვენებელი აქვთ: „ფრიდომ ჰაუსი“ „გარდამავალ-ჰიბრიდულ“ სისტემად მიიჩნევს.
ანგარიშის შესახებ სასაუბროდ რადიო თავისუფლების პრაღის შტაბბინას ამ კვირაში ესტუმრა „ფრიდომ ჰაუსის“ კვლევის განყოფილების ხელმძღვანელი და ანგარიშის თანაავტორი, ქრისტოფერ უოკერი. ჩვენ შემთხვევით ვისარგებლეთ და მასთან ინტერვიუ ჩავწერეთ. პირველი შეკითხვა, ცხადია, საქართველოს ზოგად მაჩვენებელს ეხებოდა:
ქრისტოფერ უოკერი: საქართველოსთან დაკავშირებით ჩვენი შთაბეჭდილება ის არის, რომ ბოლო წლების განმავლობაში ამ ქვეყანას ერთგვარი უძრაობის ხანა უდგას. ეს ძალიან სამწუხაროა, ვინაიდან, ჩვენი აზრით, საქართველოს დემოკრატიული ინსტიტუტების განვითარებისთვის უდიდესი პოტენციალი აქვს. თუმცა ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ ამ უძრაობას რამდენიმე ფაქტორმა შეუწყო ხელი - 2008 წლის ომმა, 2007 წლის პოლიტიკურმა არეულობამ. ამ და სხვა გარემოებებმა დიდწილად გამოიწვია იმ მოლოდინების გაცრუება, რომელიც საქართველოსთან მიმართებით მიმდინარე ათწლეულის შუა წლებში არსებობდა.
რადიო თავისუფლება: „ფრიდომ ჰაუსი“ განსაკუთრებით კრიტიკულად მედიის თავისუფლების ხარისხს აფასებს. საქართველოში პრესა კვლავ „ნაწილობრივ თავისუფლის“ კატეგორიაში რჩება - და მას მხოლოდ ორი ადგილი აშორებს „არათავისუფლის“ კატეგორიაში მოხვედრას. მედია ნამდვილად ყველაზე პრობლემური სეგმენტია?
ქრისტოფერ უოკერი: ვფიქრობ, აქ რამდენიმე ფაქტორი უნდა გავითვალისწინოთ. შეფარდებით თუ ვილაპარაკებთ, ბალტიისპირეთის გამოკლებით, ყოფილ საბჭოთა სივრცეში საქართველო იმ ქვეყნებს შორის არის, რომლებსაც მედიის თავისუფლების კუთხით საუკეთესო მაჩვენებელი აქვთ. ამ რეგიონში მედიის თავისუფლება ძალიან იშვიათია - ამ 12 ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკიდან მხოლოდ 2 არ მოხვდა „არათავისუფლის“ კატეგორიაში მედიის თავისუფლების შესახებ ჩვენს ანგარიშში. საქართველოს მაჩვენებელს „საშუალოს“ ვუწოდებდით. პრესის თავისუფლების ხარისხის ანალიზისას იურიდიულ, ეკონომიკურ, პოლიტიკურ ფაქტორებს ვაანალიზებთ ხოლმე. ბოლო 2 წლის განმავლობაში, პოლიტიკური არეულობის, საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადების და ომის გათვალისწინებით, საქართველოს პოზიცია გაუარესდა. ამას რამდენიმე კონკრეტულმა ფაქტმაც შეუწყო ხელი - „იმედში“ შეჭრამ, მაგალითად. თუმცა, ყველა ამ პრობლემის გათვალისწინებით, ის მაინც უნდა ითქვას, რომ საქართველო, უკრაინასთან ერთად, დანარჩენ 10 ქვეყანაზე წინ არის. ქვეყანაში, მართალია, ნაწილობრივ, მაგრამ მაინც არსებობს მედიის თავისუფლება - და ჩვენს ანგარიშში საქართველოს მაჩვენებელი სწორედ ამას ასახავს. თუმცა პრობლემები, ცხადია, არის. საქართველოში ხშირ შემთხვევაში მედიის მფლობელების საკითხი ბუნდოვნად რჩება, რაც, ჩვენი აზრით, უმნიშვნელოვანესი პრობლემაა. არსებობს პასუხგაუცემელი შეკითხვები ლიცენზირების პროცედურასა და საზოგადოებრივ მაუწყებელთან დაკავშირებით. ყოველივე ამის გამო, საქართველოში მედია „თავისუფალის“ კატეგორიას ვერც კი უახლოვდება.
რადიო თავისუფლება: შეფარდებით სურათზე როცა ვსაუბრობთ, ვგულისხმობთ საქართველოს მაჩვენებელს, მაგალითად, შუა აზიის ქვეყნებთან ან რუსეთთან მიმართებით, არა? თქვენს ანგარიშში, რომელშიც გარდამავალი სახელმწიფოებია შესწავლილი, საქართველოს მაჩვენებელი ამ ავტორიტარული ქვეყნების ფონზეა უკეთესი, ასეა?
ქრისტოფერ უოკერი: დიახ, სწორედ ასეა.
რადიო თავისუფლება: როცა „უძრაობაზე“ საუბრობთ, რა გაქვთ მხედველობაში - რომელ სფეროში შეეძლო საქართველოს მეტის გაკეთება და რა არ გააკეთა მან?
ქრისტოფერ უოკერი: ვფიქრობ, ქართულ საზოგადოებას მნიშვნელოვანი მისწრაფებები ჰქონდა და 2004 -2005 წლებში - ძირითადად, სახელმწიფოებრივი მშენებლობის სფეროში -შთამბეჭდავი ნაბიჯებიც გადაიდგა. ჩვენს ანგარიშებში აღრიცხული გვაქვს, მაგალითად, კორუფციასთან ბრძოლაში მიღწეული პროგრესი. ვფიქრობ, შესაძლებელია იმის მტკიცება, რომ ამ მისწრაფებებისა და საზოგადოებაში არსებული პლურალიზმის ზოგადი დონის გათვალისწინებით, ბევრ სფეროში უფრო მეტი პროგრესის მიღწევა შეიძლებოდა - მათ შორის, მედიის თავისუფლების კუთხით. მეტიც - მე ვიტყოდი, რომ საქართველოში მედიის თავისუფლება ძალიან ადვილი მისაღწევია, თან ძალიან ახლო მომავალში, თუკი სწორ პოლიტიკურ ნებაზე დამყარებული ზომები გატარდება.
რადიო თავისუფლება: ანუ, თქვენი აზრით, მთავარი პრობლემა მთავრობის მხრიდან პოლიტიკური ნების უქონლობაა?
ქრისტოფერ უოკერი: ეს მნიშვნელოვანი ფაქტორია, თუმცა არა ერთადერთი. ყველა ამ კომპლექსური საკითხის ირგვლივ ბევრი გარეშე ფაქტორიც არსებობს - განსაკუთრებით ისეთ ვითარებაში, როცა საქმე გვაქვს მწვავე პოლიტიკურ კონფლიქტთან, რომელიც დემოკრატიულ ჩარჩოებს სცდება. ეს საქმეს ძალიან ართულებს. თუმცა, საბოლოო ჯამში, რასაკვირველია, ძალიან მნიშვნელოვანია მკაფიო, არაორაზროვანი პოლიტიკური ნების ქონა როგორც მთავრობის, ისე ქვეყანაში მოქმედი სხვა პოლიტიკური ელიტების მხრიდან.
რადიო თავისუფლება: თქვენი ორგანიზაცია ბევრ ანგარიშს აქვეყნებს - "გარდამავალი ქვეყნები" და ანგარიში პრესის თავისუფლების შესახებ მხოლოდ ორია ვრცელ ჩამონათვალში. კიდევ გამოსცემთ ანგარიშს "უარესები უარესთა შორის", რომელშიც იმ ქვეყნებს თუ ტერიტორიებს აფასებთ, სადაც ყველაზე მძიმე მდგომარეობაა დემოკრატიის კუთხით. მიმდინარე წელს ამ სიაში სამხრეთ ოსეთიც მოხვდა. თუ შეიძლება, გვითხარით, ეს რამ გამოიწვია - და ასევე, ძალიან მოკლედ, როგორია აფხაზეთში არსებული ვითარება?
ქრისტოფერ უოკერი: დიახ, ჩვენს ერთ-ერთ ანალიტიკურ ანგარიშში მართლაც ვსწავლობთ საკამათო ტერიტორიებზე არსებულ ვითარებას. სამხრეთ ოსეთის მაჩვენებელი მართლაც ძალიან ცუდი იყო რამდენიმე კუთხით - და სწორედ ამან გამოიწვია მისი მოხვედრა პოლიტიკური უფლებებისა და სამოქალაქო თავისუფლებების თვალსაზრისით ყველაზე უარეს სიაში. ვფიქრობ, ეს იმ გარემოებას ასახავს, რომ დღევანდელ დღეს ამ საკამათო რეგიონში ძალაუფლების მქონე პირებს არაფერი აკონტროლებს. კოკოითის მთავრობის პირობებში კორუფციის დონემ არნახულ მასშტაბს მიაღწია. ანგარიშმა სწორედ ეს ფაქტორები ასახა. რაც შეეხება აფხაზეთს, საქმე კარგად არც იქ არის და ჩვენს გლობალურ, 190-ზე მეტ ადგილიან სიაში ის სუსტი მაჩვენებლის მქონეთა შორის მოხვდა. მაგრამ, სამხრეთ ოსეთთან შედარებით, აფხაზეთში ვითარება აშკარად უკეთესია პოლიტიკური უფლებებისა და სამოქალაქო თავისუფლებების კუთხით.
რადიო თავისუფლება: მაინც, რომ დავაზუსტოთ: საქართველოს ზოგად მაჩვენებელზე აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის მონაცემები გავლენას არ ახდენს, ხომ ასეა? ამ ორ სეპარატისტულ ერთეულს ცალკე, სხვა ანგარიშში შეისწავლით.
ქრისტოფერ უოკერი: დიახ, სწორედ ასეა. ახლა საუბარი გვაქვს ჩვენს გლობალურ სიაზე, რომელიც „გარდამავალი ქვეყნების“ ანგარიშისგან განსხვავდება.
რადიო თავისუფლება: თქვენს გამოსვლებში ერთ საინტერესო საკითხს გამოყოფთ ხოლმე - რომ ე.წ. „ფერადმა რევოლუციებმა“ ზოგადად, მთელი რეგიონის მასშტაბით, წინააღმდეგობა და უკურეაქცია გამოიწვია და უარყოფითი გავლენა იქონია დემოკრატიულ განვითარებაზე. რატომ თვლით ასე?
ქრისტოფერ უოკერი: ეს საკმაოდ რთული საკითხია. ვფიქრობ, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი, რომელიც ახლა - გარკვეული დროის გასვლის შემდეგ - გამოჩნდა, ის არის, თუ რაოდენ დიდი მოლოდინები არსებობდა თავიდან, ამ სამივე ე.წ. „ფერადი რევოლუციის“ საწყის სტადიაზე. დღევანდელი პერსპექტივიდან ბუნებრივად ჩანს, რომ ინსტიტუციური რეფორმები უკიდურესად რთული იქნებოდა. ეს, რაც შეეხება საქართველოში, უკრაინასა და ყირგიზეთში განვითარებულ შიდაპოლიტიკურ პროცესებს და მოლოდინებს.
მეორე მხრივ, საკუთრივ ეს პროცესები და მათთან დაკავშირებული იმპულსი, უკეთესი მთავრობები და ინსტიტუტები შექმნილიყო, რეგიონის ზოგიერთმა უფრო მეტად ავტორიტარულმა რეჟიმმა დიდ საფრთხედ აღიქვა. ამ რეჟიმების წარმომადგენლებმა მიიჩნიეს, რომ ამ საფრთხისთვის ყურადღება უნდა მიექციათ. თუმცა აქვე ისიც უნდა გავიხსენოთ, რომ ზოგიერთ ქვეყანაში - მათ შორის, რუსეთში - დემოკრატიულ ინსტიტუტებზე ზეწოლა ამ რევოლუციებამდეც გაძლიერდა. მასმედია ამის ნათელი მაგალითია: ჯერ კიდევ 2000- 2001 წლებში და, უკვე აშკარად, 2002 წელს - საუბარია ვლადიმირ პუტინის პრეზიდენტობის პერიოდზე - მედიის კრემლისთვის დამორჩილების პროცესი უკვე დაწყებული იყო. ამდენად, შესაძლებელია ითქვას, რომ საქართველოში, უკრაინასა და ყირგიზეთში განვითარებულმა პროცესებმა ერთგვარი კატალიზატორის ფუნქცია შეასრულა - ავტორიტარულმა მთავრობებმა კიდევ უფრო მეტად გააძლიერეს ოპონენტებზე ზეწოლა და მედიის თავისუფლების შეზღუდვა, მოიგონეს ცენზურისა და აკრძალვების ახალი ფორმები.
რადიო თავისუფლება: ამასთან, მათ ამ რევოლუციების დემონიზაციაც მოახდინეს - ისინი წარმოაჩინეს როგორც უკიდურესად ნეგატიური მოვლენები.
რადიო თავისუფლება: საუბრის ბოლოს რუსეთის შესახებ მინდა გკითხოთ. დღეს ზოგიერთი ექსპერტი საუბრობს იმის შესახებ, რომ ავტორიტარული ქვეყნები დემოკრატიის წინააღმდეგ, მასთან დასაპირისპირებლად ერთგვარ კონტრიდეოლოგიურ ფორმულებს ეძებენ და იგონებენ - ხშირად ამისათვის ჩინეთის მაგალითიც მოჰყავთ. რამდენად შესაძლებელია რუსეთის „მართული დემოკრატიის“ კონცეფცია მივიჩნიოთ ასეთ კონტრფორმულად? და ზოგადად, რა პროცესები იკვეთება ამ ქვეყანაში?
ქრისტოფერ უოკერი: ჩემი აზრით, „მართული დემოკრატიის“ ცნება საფუძველშივე მცდარი და არასწორია, ვინაიდან დღეს რუსეთში დემოკრატია თითქმის არ არსებობს. ამას მოწმობს ის ანგარიშები, რომლებსაც „ფრიდომ ჰაუსი“ და სხვა მნიშვნელოვანი ორგანიზაციები აქვეყნებენ - ისინი, ვინც დემოკრატიული თუ ინსტიტუციური ანგარიშვალდებულებისა თუ გამჭვირვალობის ხარისხის ყველაზე მნიშვნელოვან ინდიკატორებს სწავლობენ. ამ ანგარიშების თანახმად, რუსეთში ეს პირობები არ იკვეთება.
რადიო თავისუფლება: ამდენად, მედვედევის გაპრეზიდენტების შემდეგ ბევრი არაფერი შეცვლილა?
ქრისტოფერ უოკერი: ჩემი აზრით, მას შემდეგ გარკვეული დისკუსია დაიწყო - მაგალითად, კორუფციასთან ბრძოლის მისწრაფების შესახებ. თუმცა პრეზიდენტმა მედვედევმა რამდენიმე დღის წინ თავად აღიარა, რომ ყველა ამ ინიციატივის მიუხედავად, ამ საქმეში მნიშვნელოვანი პროგრესი მიღწეული არ არის. ვფიქრობ, ეს ფაქტი მოწმობს, რომ კორუფციასთან ბრძოლა მაშინ არის ეფექტიანი, როცა ის ანგარიშვალდებული ინსტიტუტების, გამჭვირვალობისა და კანონის უზენაესობის პირობებში ხორციელდება. სანამ რუსეთში ეს პირობები არ არის შექმნილი, კორუფცია აყვავებული იქნება.

Christopher Walker: Georgia in a Period of Stagnation
The listener of the radio Liberty knows that at the end of June an authoritative international organization Freedom House published the annual report called “transitional states” that analyses the democratization degree of Eurasian countries.
The report covers 29 states considerably different from one another – the list includes the eastern members of EU, countries of well established democracies and the countries of consolidated authoritarianism from the former Soviet Union states, including two most repressive regimes – Turkmenistan and Uzbekistan.
Generally, excluding 3 Baltic States, from the rest 12 post-Soviet states, 8 belong to the “consolidated authoritarianism” category, two – Armenia and Moldavia - “partly consolidated authoritarianism”; two more – Georgia and Ukraine – have a better index: Freedom House considers them “transitional-hybrid” systems.
To talk about the report, the head of the research department of Freedom House and the co-author of the report, Christopher Walker visited the Prague headquarter of radio Liberty. We used this chance and recorded an interview with him. The first question, obviously, referred the general index of Georgia:
Christopher Walker: Our impression regarding Georgia is that over the last years this country is in a period of stagnation. It’s really sad considering that Georgia has a big potential for the development of democratic institutions. It should be noted though that this stagnation has been fostered by several factors – 2008 war, 2007 political disturbance. This and other circumstances caused the frustration of those expectations that existed towards Georgia in the middle of the decade.
Radio Liberty: Freedom House was especially critical towards the degree of media freedom. The press remains in the “partly free” category – only two places afar from “not free” category. Is media really the most problematic segment?
Christopher Walker: I think several factors should be considered here. If we talk relatively, excluding Baltic States, among the former Soviet countries, Georgia is among those who have the best index regarding the freedom of media. Freedom is very rare in this region – out of 12 former Soviet countries, only 2 didn’t fall in the category of “not free” in our report concerning the media freedom. We called Georgia’s index “an average.” While analyzing the freedom of press, we analyzed the legal, economic and political factors. For last 2 years, considering the political disturbance, state of emergency and the war, Georgia’s position worsened. This was fostered by several concrete facts – Imedi break-in, for example. Though, considering all these problems, it should be noted, that Georgia, together with Ukraine, is ahead of the rest 10 countries. The media freedom, partly, but still exists – and the index in our report indicates exactly this. But, of course, there are problems. Often, the case of media owners is obscure that, in our opinion, is the biggest problem. There are unanswered questions regarding license procedures and the public broadcaster. Because of all this, media in Georgia can’t even come close to the category of “free.”
Radio Liberty: When talking about the relative picture, we mean the comparison of Georgia’s index to other states, for example, middle Asian countries and Russia. Isn’t it so? In your report which studied the transitional states, the index of Georgia is better compared to these authoritarian countries, right?
Christopher Walker: yes, that’s right.
Radio Liberty: when you talk about “stagnation,” what do you mean – in which sphere could Georgia do more and what did it not do?
Christopher Walker: I think Georgian society had important aspirations and in 2004-2005 years – basically, in the sphere of state building – impressive steps have been taken. Our reports have indicated, for example, the progress in the fight against corruption. I think, it’s possible to assert that considering these aspirations and the general level of pluralism in the public, more progress could be reached in many spheres – including, the freedom of media. More, I would say that freedom of media is very easily reachable, for the nearest future, if the measures are taken based on the right political will.
Radio Freedom: So, in your opinion, is the main problem the absence of political will from the government?
Christopher Walker: It’s an important factor, but not the only one. Around all these complex matters, there are many external factors – especially in the situation, when there’s a harsh political conflict, which overpasses the democratic frames. This complicates the case, but ultimately, of course, it’s very important to have clear, explicit political will both from the government and other political elites operating in the country.
Radio Liberty:  Your organization publishes many reports – “transitional states” and report on the freedom of press are just two examples from the long list. You also publish report “worst among worst,” which evaluates those countries and territories where there’s the hardest situation concerning democracy. In the current year, South Ossetia fell in this list. Can u tell us what was this caused by – and also, very briefly, what’s the situation like in Abkhazia?
Christopher Walker: Yes, we study the existing situation in the disputed territories in one of our analytical reports. The index of South Ossetia was really bad in several directions – and exactly this caused its inclusion in the list of the worst situation regarding the political rights and civil freedoms. I think this circumstance is the reflection of the fact that nowadays, nothing can control the authoritative figures in these disputed territories. In the conditions of Kokoit government, the corruption degree reached unimaginable scale. The report reflected exactly these factors. As for Abkhazia, things are not going good there either. In the global list with more than 190 places, it fell among those with the weak index. But, compared to South Ossetia, the situation regarding political rights and civil freedoms are apparently better in Abkhazia.
Radio Liberty: and still, to make sure: The data of Abkhazia and South Ossetia doesn’t influence the general index of Georgia, right? These two separatist regions are going to be studied in the separate report.
Christopher Walker: yes, that’s right. Now, we’re talking about the global list, which differs from the report on “transitional states.”
Radio Liberty: in your speeches you emphasize on one interesting matter – that so-called “colored revolution” generally caused contradictions and retroactive reaction and negatively affected the democratic development of the whole region. Why do you think so?
Christopher Walker:  this case is rather hard. I think that one of the most important factors revealed now, after certain time’s passed, is the big expectations that existed in the beginning towards all three so-called “colored revolutions.” Today’s perspectives naturally show that institutional reforms have been extremely hard. This is concerning the internal political processes and expectations of Georgia, Ukraine and Kirgizstan.
On the second hand, these processes themselves and the impulse connected to it to create better governments and institutions, were perceived to be a big threat by some authoritarian regimes of the region. The representatives of these regimes considered that these threats should have been addressed. But, here we should recall that in some countries, - including Russia – the pressure on democratic institutions intensified before the revolutions. Mass media is the clear example of this: even in 2000-2001, and apparently, in 2002 – talking about Vladimir Putin’s presidency term – the subordination process of media by Kremlin had already started. So, we can say that the processes developed in Georgia, Ukraine and Kirgizstan played a role of certain catalyst – the authoritarian governments put more pressure on opponents and the restriction of media freedom, created censorship and new forms of prohibitions.
Radio Liberty: Besides, they demonized these revolutions – displayed them as extremely negative events.
Christopher Walker: yes, exactly.
Radio Liberty: At the end of the conversation, I want to ask you about Russia. Some experts state that authoritarian countries are trying to find some contra-ideological formulas against democracy – China is often used as an example. How possible is it to consider Russia “managed democracy” concept such a contra formula? What kinds of processes are emphasized in these countries generally?
Christopher Walker: In my opinion, the concept of “managed democracy” is wrong in its basis since there’s almost no democracy in Russia today. This is testified by the reports published by Freedom House and other important organizations – the ones that study the most important indicators of democratic or institutional accountability and the degree of transparency. According to these reports, Russia doesn’t meet these conditions.
Radio Liberty: So, after Medvedev became president, not much has changed?
Christopher Walker: I think certain discussion started after that – for example, the aspiration of fighting against corruption, but the President Medvedev admitted several days ago, that despite all these initiatives, important progress has not been achieved yet in this direction. This fact testifies that the fight against corruption is effective when it’s being implemented in the conditions of accountable institutions, transparency and the rule of law. Until these conditions are met, the corruption will prevail in Russia.