თამარ კორძაია: „როცა ტელევიზია გამგეობისგან ფულს იღებს, პირდაპირ მეტყველებს იმაზე, რომ ის არ არის დამოუკიდებელი“
2 აგვისტო, 2010
„თვითმმართველობასთან ხელშეკრული ტელევიზიები“, - ამ სათაურით აქვეყნებს სტატიას ჟურნალი „ლიბერალი“. სტატიის მიხედვით, მუნიციპალიტეტებთან ხელშეკრულება ოფიციალურად 16 რეგიონულ ტელევიზიას აქვს გაფორმებული, მათ შორის არის ტელეკომპანია „გურჯაანი“.
„ტელეკომპანია „გურჯაანს“ გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობასთან გაფორმებული ხელშეკრულება „მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მიმდინარე პროცესების ოპერატიულად და ობიექტურად გაშუქებას“ ავალდებულებს, რისთვისაც 2010 წელს ტელეკომპანია 31 900 ლარს იღებს“, - აღნიშნულია სტატიაში.
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტის თამარ კორძაიას თქმით, „ტელევიზია ისედაც ვალდებულია, გააშუქოს მიმდინარე მოვლენები. „ვერ წარმომიდგენია, მით უმეტეს რეგიონებში, რა შეიძლება გააშუქონ სხვა, თუ არა ადგილობრივი გამგეობისა და საკრებულოს საქმიანობა. ამაში რომ ფულს იღებს ტელევიზია, პირდაპირ მეტყველებს იმაზე, რომ ის არ არის დამოუკიდებელი და მის დამოუკიდებლობას ეს ხელშეკრულება ძალიან მძიმე ტვირთად აწევს“, - ამბობს კორძაია.
ტელეკომპანია „გურჯაანის“ აღმასრულებელი დირექტორი ლევან ალექსიშვილი განმარტავს, რომ ამ ხელშეკრულების ფარგლებში ტელეკომპანია ამზადებს ყოველკვირეულ გადაცემას „დიალოგი“, რომელშიც ჟურნალისტი იწვევს მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლებს. გადაცემაში განსახილველი საკითხები წინასწარ თანხმდება მუნიციპალიტეტთან. გადაცემას აქვს „R“ ნიშანი, რაც ნიშნავს, რომ ის სარეკლამოა.
„ჩვენ შევძელით, რომ ეს თანხა ჩამოშორებოდა საინფორმაციო გამოშვებებს და გაგვემიჯნა საინფორმაციო და სარეკლამო სიუჟეტები ერთმანეთისგან. ჩვენ ამაზეც უარს ვიტყვით, თუ დავინახავთ, რომ შემოსავალი იქნება სტაბილური“, - აცხადებს ლევან ალექსიშვილი.
უნდა აღინიშნოს, რომ გადაცემა „დიალოგს“ „R“ ნიშანი დაახლოებით სამი კვირაა, რაც ადევს. მანამდე მუნიციპალიტეტის გამგეობის დაკვეთით ტელეკომპანია „გურჯაანის“ ეთერში სიუჟეტები საინფორმაციო გამოშვებებში გადიოდა ისე, რომ რეკლამა აღნიშნული არ იყო.
თამარ კორძაიას თქმით, ტელეკომპანია ამით პირდაპირ არღვევს მაუწყებლობის შესახებ კანონს, რადგან საინფორმაციო გადაცემების სპონსორობა აკრძალულია.

Tamar Kordzaia: “When the television takes money from the government, it means that they are not independent”
August 2, 2010
“the televisions teamed up with the local governments,” – this is the title under which the magazine “Liberali” publishes an article. According to the article, 16 regional televisions made an official agreement with the local municipalities, including the television company “Gurjaani.”
“The agreement made with the local municipality of Gurjaani obliges the television company Gurjaani to operatively and objectively broadcast the events occurred in the municipality territory, for that the company receives 31900 lari,” -  states the article.
According to the lawyer of Young Lawyers’ Association Tamar Kordzaia, “The television has a general obligation to broadcast current events. “I can’t imagine what else the regional television companies can broadcast but the work of local governments. The fact that television receives money for this, directly means that it’s not being independent and this agreement is a big burden for its independence,” – states Kordzaia.
Television Company “Gurjaani” executive director Levan Aleksishvili explains, that in the framework of this agreement, the television company is preparing the weekly program “Dialogi,” in which the journalist invites municipality representatives. The topics for the program are agreed beforehand with the municipality. The program has “R” sign that means that it’s for commercial use.
“This money doesn’t cover the informational programs. We drew a line between informational and commercial topics. But we could refuse to take this money if we have stable income,” – states Levan Aleksishvili.
We need to note that the program “Dialogi” has had the “R” sign for about a week. Before, by the order of municipality the “Gurjaani” broadcasted the topics without the commercial sign.
According to Tamar Kordzaia, this fact directly violates the law on public broadcasting since the sponsoring of informational programs is prohibited.