უნგრეთში ბაგრატ შინკუბას ძეგლი დადგეს.
უნგრეთის ქალაქ კეშკერეშში აფხაზი მწერლის ბაგრატ შინკუბას ძეგლი გაიხსნა. ამის შესახებ საინფორმაციო სააგენტო „აპსნი პრესი“ იუწყება .
შინკუბას ძეგლი შანდორ პეტეფის დაბადებიდან 161-ე წლისთვისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ფარგლებში გახსნეს. ბიუსტი პეტეფის მუზეუმის ტერიტორიაზე დაიდგა, სადაც იმ პოეტების ძეგლები დგას, რომლებიც პეტეფის შემოქმედებას თარგმნიდნენ.
ძეგლის გახსნის ცერემონიას სოხუმის რეჟიმის კულტურის მინისტრი ნუგზარ ლოგუა, ძეგლის ავტორი ცირა ახბა და პროფესორი სერგეი ბებია დაესწრნენ. აფხაზური დელეგაცია ქალაქის ვიცე-მერმა ლასლო ლაშტოვიცამ მიიღო.

Bagrat Shinkuba monument of unveiled in Hungary
The monument of Abkhazian writer Bagrat Shinkuba was unveiled in the city of Keshkereshi, Hungary, reports information agency “Apsni Press.”
The monument honors of 161st birthday of Shandor Petofi. It is to be located in territory of the Petofi Museum. Here are already existing monuments of some of the poets who translated his work.
The ceremony was attended by the Minister of culture of Sokhumi regime, designers of the monument, Tsira Akhba and Professor Segrei Bebia. Laslo Lashtovitsa, vice mayor, received the  Abkhazian delegation was received to the city