14:47, Thursday, 23.05.2013
2 აგვისტოს კულტურულ ურთიერთობათა ცენტრ „კავკასიურ სახლში“ მისი მხარდამჭერები შეიკრიბნენ და ორგანიზაციის მოსალოდნელი გაუქმება გააპროტესტეს.
როგორც „კავკასიური სახლის“ ხელმძღვანელმა ნაირა გელაშვილმა განაცხადა, საქართველოს პრეზიდენტის 25 ივლისის განკარგულებით, იქმნება საჯარო სამართლის იურიდიული პირი „სმირნოვების მუზეუმი“ და ის „კავკასიური სახლის“ უფლებამონაცვლედ ცხადდება. ეს კი ფაქტობრივად „კავკასიური სახლის“ გაუქმებას ნიშნავს.
„ამ ცვლიელების შესახებ „კავკასიურ სახლს“ დღემდე ოფიციალური შეტყობინება არ მიუღია. კულტურის სამინისტრო, წლებია, იგნორირებას გვიკეთებს და კითხვებზე პასუხს არ გვაძლევს. ასე გრძელდება დღესაც. 1998-99 წლებში დაიდო ხელშეკრულება ევროპულ ფონდ „ჰორიზონტსა“ და საქართველოს მთავრობას შორის, რომლის თანახმადაც, ევროპულმა ფონდმა გალაკტიონის #20-ში მდებარე შენობის რესტავრაცია უზრუნველყო მხოლოდ იმ პირობით, რომ მასში `კავკასიური სახლი~ განთავსდებოდა. თუკი „კავკასიურ სახლს“ ამ შენობის დათმობას მოსთხოვენ, მაშინ მთავრობამ „ჰორიზონტს“ მის რესტავრაციაში დახარჯული ნახევარი მილიონი დოლარი უნდა დაუბრუნოს. ასეთი პირობით არის დადებული ხელშეკრულება და როგორც ჩვენ გვითხრეს, ამის შესახებ პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა გვიან შეიტყო. იგი შეცდომაში შეიყვანეს, როცა განკარგულებას ხელს აწერდა“, - განაცხადა ნაირა გელაშვილმა.
მისივე თქმით, ეს ხელისუფლების გადაწყვეტილება შესაძლოა, რამდენიმე მიზანს ემსახურებოდეს: „ეს არის ან სადამსჯელო ოპერაცია, ან შენობის ხელში ჩაგდების მცდელობა, ან რუსეთისთვის გაგორებული კოჭი“.
შეკრების დასასრულს შეიქმნა „კავკასიური სახლის“ მხარდამჭერთა დარბაზი და დაიწყო ხელმოწერების შეგროვება ორგანიზაციის მხარდასაჭერად. გთავაზობთ განცხადების ტექსტს, რომელსაც „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ შეუერთდა:
„კავკასიური სახლის“ მხარდამჭერთა განცხადება
„ვაცხადებთ პროტესტს კულტურულ ურთიერთობათა ცენტრის - „კავკასიური სახლის" გაუქმებისა და კულტურის სამინისტროს მხრიდან მისთვის იმ შენობის წართმევის მცდელობის გამო, რომელიც ამ ორგანიზაციამ  მეგობარი ევროპული ფონდების დახმარებით გადაარჩინა დანგრევას, აღადგინა და გადააქცია მულტიეთნიკური საქართველოს კულტურული ცხოვრების კერად, განათლებისა და კავკასიური სამშვიდობო პოლიტიკის ცენტრად.
„კავკასიური სახლი“ ეს არც მხოლოდ ერთი ლოკალური ორგანიზაციაა და არც მხოლოდ მისი შენობა.
„კავკასიური სახლი“ ეს არის სიმბოლო, ეს არის მომავლის უზრუნველმყოფელი, სასიცოცხლო იდეა, იდეალი, ღრმა წარსულში რომ იღებს სათავეს, ცოცხლობს ყველა შორსმხედი კავკასიელის გულში და საუკუნეებს მოჰყვება.
ჩვენ არ უნდა შევწყვიტოთ ოცნება და ზრუნვა მშვიდობიან კავკასიაზე, სადაც ხალხები ერთმანეთს პატივისცემითა და თანაგრძნობით ეკიდებიან, ერთმანეთთან თანამშრომლობენ და ერთად უვლიან  კულტურულ მემკვიდრეობას და საერთო სასიცოცხლო სივრცეს;
და სწორედ საქართველოს კულტურულ ურთიერთობათა ცენტრი „კავკასიური სახლი“ არის ის ორგანიზაცია, რომელიც ოც წელიწადზე მეტია, ამ იდეალს ემსახურება, მიუხედავად იმ განუწყვეტელი წინააღმდეგობებისა, რასაც მას უქმნიდნენ სხვადასხვა მხრიდან.
„კავკასიურმა სახლმა“ ასეულობით ლტოლვილ და სოციალურად დაუცველ ბავშვს უპატრონა, მოახერხა მათი სულიერი რეაბილიტაცია, ათეულობით ახალგაზრდა აღზარდა ზოგადსაკაცობრიო  და დემოკრატიული ფასეულებების საფუძველზე, უამრავ ადამიანს გააცნო და შეაყვარა კავკასია.
„კავკასიური სახლი“ ყველა მშვიდობისმოყვარე კავკასიელის და მშვიდობით მოსულ სტუმართა სახლია;
ის არის შეხვედრების, საუბრების, გაზიარების სახლი; შემოქმედებითი და საზოგადოებრივი ცხოვრების ნამდვილი კერა.
ამ ორგანიზაციამ აამაღლა საქართველოს პრესტიჟი როგორც კავკასიაში, ისე მის საზღვრებს გარეთ.
ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას, დაეთანხმოს ევროპული ფონდის „ჰორიზონტის“ წინადადებას და დაუმტკიცოს არასამთავრობო „კავკასიურ სახლს“
მთელი შენობა, გარდა იმ ფართისა, სადაც ამჟამად განთავსებულია „სმირნოვების მუზეუმი“. ამისთვის გამოსასყიდ თანხად ჩათვალოს ფონდის მიერ შენობის რესტავრაციაში გადახდილი თანხა. ან დაუბრუნოს ფონდს ეს თანხა, რათა მან შესძლოს ახალი შენობის შეძენა ორგანიზაციისათვის. ფონდ „ჰორიზონტსა“ და კულტურის სამინისტროს შორის 1998-1999 წლებში დადებულ ხელშეკრულებებში ხომ ნათქვამია, რომ ამ შენობის სხვა ორგანიზაციისთვის გადაცემის შემთხვევაში ფონდი იტოვებს უფლებას, უკან დაიბრუნოს ეს თანხა (ნახევარ მილიონზე მეტი დოლარი).
ჩვენ, ამა წლის 2 აგვისტოს „კავკასიურ სახლში“ შეკრებილი მოქალაქეები,  ვაარსებთ „კავკასიური სახლის“ მხარდამჭერთა საზოგადოებას, და მოვუწოდებთ თანამოაზრეებს შემოგვიერთდნენ.
P.S. თუ ეთანხმებით ამ განცხადებას და გსურთ შემოგვიერთდეთ, გამოგვიგზავნეთ წერილი „კავკასიური სახლის“ ელ.ფოსტაზე: caucasianh@hotmail.com

05:47, Sunday, 26.05.2013
On August 2, in the center of cultural relations “Kavkasiuri Sakhli” the supporters of the organization gathered and protested against the possible cancellation of the organization.
As the director of “Kavkasiuri Sakhli” Naira Gelashvili stated, according to July 25 decree of President of Georgia, the legal person of public law “Smirnov Museum” was announced to be the legal substitute for “Kavkasiuri Sakhli.” Practically, this means the cancellation of “Kavkasiuri Sakhli.”
“Kavkasiuri Sakhli” has never received the official notice about this change. The Ministry of Culture has been ignoring us for years. They’ve never given us the answers. This is what’s happening now as well. In the years of 1998-99 the agreement was made between the European Fund “Horizon” and government of Georgia, according to which the European Fund ensured the restoration of Galaktioni #20 building with the precondition that “Kavkasiuri Sakhli” would be located there. If “Kavkasiuri Sakhli” is asked to leave this place, then the government shall give the million dollars used for the restoration of the building back. This is the precondition of the agreement and as we are informed, the President Saakashvili learned about this late. He was deceived when he signed the decree,” – stated Naira Gelashvili.
According to him, this decision can be serving two different purposes: “This is either the operation intended for certain punishment, the attempt of seizure of the building or provoking Russia.”
At the end of the gathering, the hall of “Kavkasiuri Sakhli” supporters was created and the gathering of signatures started for the support of the organization. Here is the text of the request to which the Human Rights Center joined as well.
According to the supporters of the Human Rights Center
“We’d like to express our protest against the cancellation of cultural relationship center “Kavkasiuri Sakhli” and the attempt of a seizure of the building which was restored and turned into a center of Georgian cultural life, education and Caucasian peace politics by this organization with the help of its European funds.
“Kavkasiuri Sakhli” is not just a local organization or a building.
“Kavkasiuri Sakhli” is a symbol, the vivid idea of future development, the role model that takes root in the past and lives in the hearts of every Caucasian.”
We should never stop dreaming and caring about peaceful Caucasia, where people are respectful and compassionate to each other, are fellowshipping and taking care of their cultural heritage together;
It’s the Georgian cultural relationship center “Kavkasiuri Sakhli” which has been serving these purposes despite the constant obstacles, which were always created against it from every direction.
“Kavkasiuri Sakhli” took care of hundreds of refugees and socially unprotected children, rehabilated them and brought up young people with democratic and global values. A lot of people fell in love of Caucasia because of their work.
“Kavkasiuri Sakhli” is the house of every peace loving and peaceful guest;
It’s the real hearth of meeting, talking and sharing; creative and public life.
This organization advanced the prestige of Georgia both in Caucasus and outside of it.
We are asking the Georgian government to give a consent to “Horizon” offer and affirm the whole building to “Kavkasiuri Sakhli,” except for the part where “Smirnov Museum” is located. The ransom money for this shall be the money paid for the restoration of the building or they can give this money back to the fund so it can purchase a new building for the organization. The agreements made between the Fund “Horizon” and Ministry of Culture in 1998-1999, say that in case this building is transferred to another organization, the fund has a right to get this money back (more than million dollars).
We, the citizens gathered in “Kavkasiuri Sakhli” on August 2 of this year, are creating the society of “Kavkasiuri Sakhli” supporters and are asking people holding the same views to join us.
P.S. If you agree with this statement and would like to join us, send us your letter to the e-mail of “Kavkasiuri Sakhli”: caucasianh@hotmail.com