„რადგან შიზოფრენიითაა დაავადებული, ერთადერთი ეს მიზეზი ჰქონდათ, დაესკვნათ, რომ ის მკვლელია“
44 წლის ალექსანდრე ჩ.-ს შიზოტიპური აშლილობის დიაგნოზი აქვს დასმული. ამის მიუხედავად, ორი წელი დედის მკვლელობისთვის სასჯელს რუსთავის #2  საერთო და მკაცრი რეჟიმის დაწესებულებაში იხდიდა. საქართველოს კანონმდებლობით („კანონი ფსიქიატრიული დახმარების შესახებ“), როცა საქმე ასეთ დაავადებას ეხება, ციხის ადმინისტრაცია ვალდებულია, პატიმარი სპეციალურ საავადმყოფოში გადაიყვანოს. მას შემდეგ, რაც პაციენტი მკურნალობას ჩაიტარებს, ის აგრძელებს სასჯელის მოხდას. ასეთი საავადმყოფო საქართველოში ორია: კუტირსა და გლდანში.
ალექსანდრე ჩ.-ს უფლებებს „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ იცავს. მას შემდეგ, რაც ცენტრმა საქართველოს უზენაესი სასამართლოდან პატიმრის მკურნალობაზე უარი მიიღო, საქმე სტრასბურგში გააგზავნა. ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ ალექსანდრეს საქმე წარმოებაში მიიღო და საქართველოს მხარეს მალევე მოსთხოვა ინფორმაცია პატიმრის მდგომარეობის შესახებ. საქართველოს მხრიდან მოპასუხე იუსტიციის სამინიტრომ უპასუხა, რომ ავადმყოფის მდგომარეობა დამაკმაყოფილებელია, არ იყო დაფიქსირებული მუდმივი ფსიქოზი და ამასთან, ავადმყოფი მუდმივი მკურნალობის ქვეშ იყო. ამ ინფორმაციას „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ არ ადასტურებს. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ მიმართვის შემდეგ ევროსასამართლომ საქართველოს ხელისუფლებას პატიმრის გადაყვანა სამკურნალო დაწესებულებაში 24 ივნისამდე მოსთხოვა. ამ ვადის ბოლო დღეს ალექსანდრე მართლაც გადაიყვანეს გლდანის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ალექსანდრეს უფლებებს რამდენიმე მიმართულებით იცავს. ბევრი ხარვეზია ალექსანდრეს მიმართ აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეშიც, სადაც მისი ბრალდების დასადასტურებლად მტკიცებულებები აშკარად არასაკმარისია.
უკრაინის მოქალაქე დედა-შვილი ბიზნესის დასაწყებად საქართველოში 2008 წელს ჩამოვიდა და თან მნიშვნელოვანი თანხა ჩამოიტანა. მათი ბინა პირველ სართულზე იყო. ღია ფანჯარაში გადასვლა სირთულეს არავისთვის წარმოადგენდა. ცენტრში მიიჩნევენ, რომ გამორიცხული არ არის ძარცვის მიზნით, მკვლელობა სხვამ ჩაიდინა და ფსიქიურად ავადმყოფ ალექსანდრეს დაბრალდა.
„არ არსებობს არავითარი საბუთი, რომელიც შვილის მიერ დედის მკვლელობაზე მეტყველებს. რამდენადაც ვიცი, მკვლელობის დროს ის სახლშიც კი არ იყო. არც ანაბეჭდები აღმოჩენილა. თუმცა, რომც აღმოჩენილიყო, ესეც არაფერია, რადგან ის იქ ცხოვრობდა. თანაც ეს ფული მასთან არ აღმოჩნდა. ყველაზე საინტერესო დეტალი არის ის, რომ სასამართლოს დროს ეს ადამიანი ჯანმრთელი რომ ყოფილიყო, შეიძლება ასეთი განაჩენი არც ყოფილიყო მიღებული. ერთადერთი დასკვნა, რომ ის არის მკვლელი, გააკეთეს იმიტომ, რომ ის შიზოფრენიითაა დაავადებული“, - ამბობს ოლღა კალინა, კოორდინატორი პროექტისა „იურიდიული დახმარება ფსიქიკური პრობლემების მქონე ადამიანებისათვის საქართველოში“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტის, ნიკოლოზ ლეგაშვილის თქმით, საქმეში არსებული დოკუმენტებით და სამედიცინო დასკვნებით დგინდება, რომ უკრაინის მოქალაქე ალექსანდრე ჩ.-ს, რომელიც ვერ კითხულობს და შეზღუდულად მეტყველებს ქართულად, მთელი სასამართლო პროცესის განმავლობაში არ დანიშვნია თარჯიმანი, რის გამოც იგი ფაქტობრივრად ვერ იგებდა, რაზე მიმდინარეობდა მსჯელობა და დოკუმენტებზე ბრმად აწერდა ხელს. ამასთან, ალექსანდრე ჩ. დაავადებულია შიზოტიპური აშლილობით და ფსევდოფსიქოპათური შიზოფრენიით. ამდენად, მას არ შეეძლო, მონაწილეობა მიეღო სასამართლო და საგამოძიებო მოქმედებებში. ზემოთხსენებულის მიუხედავად, ქ. თბილისის სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა პალატამ 2009 წლის განჩინებით უცვლელად დატოვა ქ. თბილისის საქალაქო სასამართლოს სისხლის სამართლის საქმეთა კოლეგიის 2009 წლის 24 მარტის განჩინება.
ნიკოლოზ ლეგაშვილის თქმით,  ალექსანდრე ჩ.-ს მიმართ დაირღვა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის შემდეგი მუხლები: მე-6 მუხლი (სამართლიანი განხილვის უფლება); მე-13 მუხლი (უფლება სამართლებრივი დაცვის ეფექტიან საშუალებაზე) და მე-12 დამატებითი ოქმი (დისკრიმინაციის აკრძალვა).
ოლღა კალინა მიიჩნევს, რომ პატიმრის მდგომარეობა სერიოზულია. შიზოფრენია საკმაოდ სერიოზული დაავადებაა, მით უმეტეს თუ ქრონიკულია და დიდი ხანია გრძელდება. თუ ეს ადამიანი დიდხანს არის მკურნალობის გარეშე, მას საფრთხე ემუქრება. შიზოფრენიით დაავადებული ადამიანი ძალიან ხშირად უარს ამბობს ჭამაზე; ამ დროს თვითმკვლელობაც შეიძლება თავისუფლად ჩაიდინოს, რადგან ჰალუცინაციის დროს ძალიან ხშირად არის ასეთი იდეები, რომ ვთქვათ, ოპერაცია უნდა გააკეთოს ან სხვადასხვა ასეთი აზრი, შეიძლება იფიქროს, რომ ფანჯრიდან გაფრენა შეუძლია და სხვა.
პატიმარი შეიძლება სხვებისთვისაც იყოს საფრთხე. მართალია, ეს უფრო სტიგმის ბრალია, თუმცა როცა ადამიანი არის ასეთ მდგომარეობაში - აქვს ჰალუცინაციები, ყვირის, სხვები მის მიმართ აგრესიულები ხდებიან.
ოლღა კალინას თქმით, შიზოფრენიით დაავადებული პატიმრის საავადმყოფოში გადაყვანა საქართველოსთვის უცხო არ არის. ის სერგო მ-ს შემთხვევას იხსნებს, როცა პატიმარი კუტირის საავადმყოფოში მკურნალობდა.
ალექსანდრეს მამას უარი უთხრეს შვილის დეპორტაციაზე. მამამისმა, რომელიც მოსკოვში მოღვაწე საკმაოდ ცნობილი მეცნიერია, საქართველოს საელჩოს შვილის დეპორტაციის თხოვნით მიმართა, თუმცა უარი მიიღო.
ალექსანდრე ჩ.-ს საქმე ევროსასამართლოში საქართველოდან გაგზავნილი პირველი საქმეა, რომელიც ფსიქიკური პრობლემების მქონე პატიმარს ეხება.

“Just because he has schizophrenia, they have concluded that he’s a murderer”
44 years old Aleksandre Ch is diagnosed with schizophrenic disorders. Despite of this, he’s been serving a sentence for murder of her mother in Rustavi #2 common and strict regime department. According to Georgian legislation, (“The Law on Psychiatric Help”), the prison administration is obliged to  transfer this kind of a prisoner to a special hospital. After the patient goes through the treatment, he shall continue serving the sentence. There are two hospitals serving this purpose in Georgia: in Kutiri and Gldani.
The rights of Aleksandre Ch are protected by the Human Rights Center. After the Supreme Court of Georgia refused to satisfy the request of Human Rights Center to treat the patient in the hospital, the case was sent to Strasbourg Court. The court received the case into its legal proceedings and requested the information about the prisoner from the Georgian side. The Ministry of Justice representing the Georgian side explained that the conditions of the ill prisoner are satisfactory, the permanent psychosis has not been confirmed, and the person goes through the permanent treatments. This information is not confirmed by the Human Rights Center. After the address of the Human Rights Center, the European Court requested the transfer of the prisoner to the hospital no later than June 24. On the last day of this term, Aleksandre was transferred to Gldani Psychiatric Hospital.
The Human Rights Center protects the rights of Aleksandre Ch in several directions. There are many shortcomings in his criminal case. The presented evidence is obviously not sufficient.
The mother and son of Ukrainian citizenship came to Georgia in 2008 and brought considerable amount of money. Their apartment was situated in the first floor of the apartment building. It was not hard to climb through the window to get in the apartment. The Center considers that the pillage attack possibility shall not be excluded: the murder can be committed by someone else and then Aleksandre being blamed for it.
“There is no evidence that talks about the murder of mother by the son. As I know he wasn’t even at home when the murder was committed. There are no fingerprints discovered. But even if it was, it doesn’t mean anything since he lived in that place. Also, that money was never found in his belongings. The most interesting detail is that this kind of a verdict would not have been issued by the Court, if this person was healthy. The only reason he was proved guilty is that he’s ill with schizophrenia,” – states Olga Kalona, the coordinator of the project “Legal help for people ill with psychical problems.”
According to the Human Rights Center lawyer, Nikoloz legashvili, the documents and medical conclusions presented in this case confirm that Ukrainian citizen Aleksandze Ch, who can’t read and has limited speaking skills in Georgian, has never had a translator during the court proceedings, so he practically could not understand what was going on and blindly signed the papers. Also, Aleksandre Ch is ill with psychotic disorders and pseudo psychopathic schizophrenia. So, he could not participate in the legal investigation proceedings. Despite the above mentioned, the Criminal Chamber of Tbilisi Appellate Court confirmed the 2009 verdict with the verdict of March 24, 2009.
According to Nikoloz Legashvili, the following articles have been violated in this case: article 6 (the right to a fair trial), article 12 (the right for an effective remedy before national authorities for violations of rights under the convention) and 12th additional protocol (discrimination prohibition).
Olga Kalina considers that the prisoner is in a serious situation. Schizophrenia is a serious illness considering that his case is permanent. If this person doesn’t receive treatment soon, he will be in a serious danger. People with schizophrenia often refuse to eat; they can easily commit suicide, since they have hallucinating that they can do jump from the window, conduct some military operation and etc.
The prisoner can be a danger for other prisoners. This kind of a person often becomes aggressive towards others, yells and has hallucinations.
According to Olga Kalan, it’s not strange to transfer the prisoner ill with schizophrenia to the hospital. She recalls the case of Sergo M, when the prisoner was going through treatments in Kutiri hospital.
Aleksandre Ch’s father, who is a famous scientist in Moscow addressed the Georgian embassy with the request of his deportation, but was refused to satisfy the request.
The case of Aleksandre Ch is the first case sent to USA regarding the psychical problems of prisoner.