სოხუმმა ქართველი მესაზღვრეების მიერ უკრაინული გემის დაკავება გააპროტესტა
აფხაზეთის დე ფაქტი საგარეო სამინისტრომ ქართველი მესაზღვრეების მიერ უკრაინული გემის დაკავება გააპროტესტა.
„გემის დაკავებით საქართველო აგრძელებს აფხაზეთის ეკონომიკური იზოლაციის პოლიტიკას. თბილისის ქმედება ეწინააღმდეგება საერთაშორისო საზღვაო, ჰუმანიტარულ სამართალს და აგრესიის აქტად განიხილება“, - ნათქვამია აფხაზეთის დე ფაქტი საგარეო უწყების განცხადებაში.
ამასთან, სოხუმი „აღშფოთებას გამოთქვამს, საქართველოში მოქმედი საერთაშორისო ორგანიზაციების უმოქმედობის გამო“ და ჟენევის დისკუსიაში მონაწილე მხარეებს მიმართავს, მიიღონ ზომები მსგავსი ფაქტების აღსაკვეთად.
სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ფოთის ბაზის თანამშრომლებმა უკრაინის დროშის ქვეშ მცურავი გემი AKKORD 28 ივლისს დააკავეს.
ქართული მხარე გემის კაპიტანს ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ნაოსნობის წესების დარღვევას, კერძოდ აფხაზეთის საზღვაო რაიონში შესვლას ედავება. მცურავი საშუალება უკრაინიდან ფოთის პორტში მოდიოდა. იგი ხორბლით იყო დატვირთული. ეკიპაჟის 12 წევრიდან ერთი რუსეთის, დანარჩენი კი უკრაინის მოქალაქეები არიან.
სავარაუდოდ, გემი მეპატრონეს ჩამოერთმევა და აუქციონზე გაიყიდება. ამასთან, როგორც რუსული სააგენტოები წერენ, სომხეთის საგარეო საქმეთა სამინიტროს წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ ჩამორთმეული ხორბალი ვაგონებში ჩაიტვირთა და სომხეთში გაიგზავნება.

Sokhumi Protesting Against Seizure of Ukrainian Ship by Georgian Sailors
Abkhazian de facto Ministry is protesting against the seizure of a Ukrainian ship by Georgian sailors.
“With the seizure, Georgia is continuing politics of economic isolation. This act contradicts international maritime and humanitarian law and is considered to be an act of aggression,’’ stated the Abkhazia de facto Foreign Department.
Hereby, Sokhumi has “expresse[d] its indignation to the inactivity of international organizations operating in Georgia” and urges the participants of Geneva talks to take measures for suppression of these kinds of acts.
On July 28, border police coastguard officials seized AKKORD, the ship sailing under the Ukrainian flag.
The Georgian side is disputing the violation of the sailing rules in the occupied territory, specifically, the entering into the Abkhazia sea territory. The ship was going to the Poti port from Ukraine. It was carrying wheat. 12 members of the crew are Russian citizens, while the rest are Ukrainians.
Supposedly, the ship will be confiscated and sold in the auction. According to Russian agencies, Armenian Foreign Ministry representatives state, that confiscated wheat will be loaded in carriages and sent to Armenia.