„ენერგო-პრო ჯორჯია“ მოქალაქის პროტესტს არ ითვალისწინებს
„ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ მოქალაქე ლელა გოგიბერიძემ მიმართა. იგი ბათუმში, მაზნიაშვილის ქუჩის 19-ში ცხოვრობს და აცხადებს, რომ ეზოს ნაწილში „ენერგო-პრო ჯორჯია“ მაღალი ძაბვის კაბელებს ამონტაჟებს და მას საკუთრებას ართმევს.
თავდაპირველად, „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ ბათუმის სამსახურმა მაღალი ძაბვის ელექტროგადამცემი ხაზები გოგიბერიძის ეზოში დროებით მოათავსა. რამდენიმე თვეა, მათი დამონტაჟება უკანონოდ დაიწყეს მოქალაქის საკუთრებაში.
„თავიდან ჩემს მეუღლეს სთხოვეს, ქუჩაში ვინმემ რომ არ მოგვპაროს, თქვენს ეზოში დავაწყობთო. ბოლო პერიოდში კი დამონტაჟება დაიწყეს. მე შევეწინააღმდეგე, რომ ეს ჩემი საკუთრებაა და აქ ქვესადგურის კარადებს როგორ აკეთებთ-მეთქი. ისინი კი მუქარით მპასუხობენ, რომ ხელს ვერ შევუშლი და რაც უნდათ, იმას გააკეთებენ ჩემს ეზოში“.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენელი გოგიბერიძის საცხოვრებელ მისამართზე, ბათუმში, გენერალ მაზნიაშვილის ქუჩის #19-ში იმყოფებოდა. ეზოში კაბელები მართლაც დამონტაჟებულია, თანაც დაულუქავია და სიცოცხლისათვის საფრთხეს წარმოადგენს:
„ეზოს ამ ნაწილის იქით ვერ გადავდივარ, რადგან დენი გადის ამ კაბელებში და ასე ღიად არის დატოვებული. არ მიეკეროთო, თვითონ კომპანიის თანამშრომლებმა მითხრეს“, - აცხადებს ლელა გოგიბერიძე.
გოგიბერიძეს საკუთრება საჯარო რეესტრში რეგისტრირებული ჯერ არ აქვს. თუმცა, ტექნიკური აღრიცხვის სამსახურის ცნობის მონაცემით, ლელა გოგიბერიძეს 224, 5 კვ. მეტრი მიწის ფართობი გააჩნია. მათგან საცხოვრებელი ფართია 55 კვ. მეტრი.
მოქალაქემ საკითხთან დაკავშირებით ბათუმის მერიის ზედამხედველობის სამსახურს უკვე მიმართა, მაგრამ საკითხის მოსაგვარებლად მათ „ენერგო-პრო ჯორჯიაში“ გადაამისამართეს. ლელა გოგიბერიძემ განცხადება სამი დღის წინ კომპანიაშიც შეიტანა. მან ასევე სახალხო დამცველის ოფისსაც მიმართა. „ჩემს საკუთრებაში არ მინდა „ენერგო-პრო ჯორჯია“ შემოიჭრას და ჩემი ფართი გამოიყენოს. განა მე იმის უფლება არა მაქვს, ჩემი საკუთრება როგორც მინდა ისე გამოვიყენო?“ - კითხულობს ის.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ „ენერგოპრო ჯორჯიას“ აჭარის ფილიალის პრესცენტრს, გიორგი სურმავას დაუკავშირდა. სურმავამ საკითხის სწორად შესწავლა გვირჩია და განგვიცხადა, რომ დაკითხვას ნუ ვუწყობთ: „თქვენ თვითონ თუ იცით რა ადგილზე მელაპარაკებით? თბილისში მოვათავსოთ, აბა, მრიცხველის კარადა? სადაც გინდათ იქ დაწერეთ... ორ კვირაში ვუპასუხებთ მოქალაქეს და მანამდე რატომ იწყებთ ხმაურს?“
„ენერგო-პრო ჯორჯიას“ აჭარის ფილიალის პრესცენტრმა კანონომდებლობის მიხედვით სემეკის 2008 წლის 18 სექტემბრის დადგენილებაც მიგვითითა - „ნახეთ სემეკის დადგენილება, ჩვენ არაფერს ვურღვევთ“. აღნიშნული დადგენილების მუხლი 6 (აღრიცხვის კვანძის მოწყობა) კი წერია: „თუ აუცილებლობიდან გამომდინარეობს, ელექტროენერგიის მრიცხველი უნდა დამონტაჟდეს მომხმარებლის კუთვნილს ტერიტორიაზე...“

“Energo-Pro Georgia” won’t consider the protest of a Citizen
The citizen Lela Gogiberidze addressed the Human Rights Center.  Residing at # 19 Mazniashvili St, Batumi, she claims that Energo-Pro Georgia is constructing high voltage cables in part of her yard, thus taking over her property.
At first, Energo-Pro Georgia located high voltage electric cables in Gogiberidze’s yard. It’s been a couple of months that they have been conducting illegal construction on this private property.
“At first they simply asked my wife to let them put the cables in our yard, since it could be stolen if left in the open street. But, recently they started constructing. I objected to their actions, and told that it’s my property. They threatened that I can’t hinder them and they can do whatever they want in my yard.”
A representative from the Human Rights Center visited Gogiberidze’s house at #19 Mazniashvili St., Batumi. The cables are really being constructed in the yard. Besides that, they are not closed, and present an hazard and could endanger lives of those nearby.
“I can’t go to that side of the yard, since there are live electrical cables. The company’s officials warned us not to approach them,” stated Lela Gogiberidze.
Gogiberidze’s property is not yet registered in the Civil Registry. Even though, according to the technical registration service, Lela Gogiberidze owns 224,5 square meters of land, only 55 square meters is used for housing.
The citizen has already addressed the Batumi Supervision Service regarding this issue, but she was redirected to Energo-Pro Georgia. The complaint was presented to the company three days ago by Lela Gogiberidze. She also addressed the Public Defender’s office.
“I don’t want Energo-Pro Georgia to intrude in my property and use my land. Do I not have a right to use my property as I want?” she asked.
The Human Rights Center contacted the Press Center of Energo-Pro Georgia Adjara branch, George Surmava. Surmava asked us to thoroughly examine the case and not to conduct an interrogation, “Do you even know what you are talking about? Shall we locate the numerator shelf in Tbilisi then? Write this wherever you want... We’ll respond to the citizen in two weeks. Why are you stirring up such a panic in the meantime?”
The Energo-Pro Georgia Adjara branch press center made a notion about the September 18, 2008 decision of Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission, “according to this decision, we are not violating anything.” Article 6 of this decision states: “When necessary, the electric energy numerator can be located in the property of a consumer.”
This company has been subject to recriminations in various parts of Georgia, and many allegations have been made as to whether or not it is actually a European based company out of the Czech Republic. Regardless of the ledger of truth or innocence as who owns what and who actually stands behind this company, much is open to speculation; it is clear that what has happened in Batumi is not an isolated case and it is likely that the Human Rights Centre will be hearing other such cases.