„როცა კოდორს ვკარგავდით, უკვე ვიცოდი, რომ დაბრუნება გაჭირდებოდა“
ზუსტად ორი წლის წინ რუსეთისა და აფხაზ სეპარატისტთან ჯარებმა ჩხალთაში სეპარატისტების დროშა ააფრიალეს. მანამდე კოდორის ხეობა ჯერ მოხუცებმა და ბავშვებმა დატოვეს, მოგვიანებით კი, იქაურობას ყველა სვანი გაეცალა. უკვე ორი წელია, ზემო აფხაზეთი ოკუპანტების ამარაა დარჩენილი. კოდორელი სვანები კი, დღეს მხოლოდ მოგონებებით ცხოვრობენ.
„ის დღე ჩემი მეხსიერებიდან არასოდეს წაიშლება. დილიდან ჩოჩქოლი იყო, მეზობლები გარბი-გამორბოდნენ. მერე სამარისებური სიჩუმე ჩამოვარდა და თითქმის მთელი სოფელი დაცარიელდა. ჭიშკრებთან ხალხი კანტიკუნტად იდგა, თუმცა არავინ ლაპარაკობდა. რამდენჯერმე ვიკითხე, რა ხდება-მეთქი და არაა კაი ამბავიო - მეზობელმა მიპასუხა. ასეთი სიჩუმე მხოლოდ ომმა თუ იცის... ასეთი სიჩუმე მანამდე არასოდეს ყოფილა. სწრაფად მოვედი გონს და ზუსტად ვიცოდი, რა უნდა გამეკეთებინა. თუ დავრჩებოდი, ისევე გაგვანადგურებდნენ, როგორც ქართული დროშები გაანადგურეს. ჩვენივე ხეობაში ზედმეტი აღმოვჩნდით და იქაურობა მგონი, სამუდამოდ დავტოვეთ. როცა ვკარგავდით, უკვე ვიცოდი, რომ დაბრუნება გაჭირდებოდა“, - ყვება კოდორის ხეობის მკვიდრი  ვაჟა ოთხვანი. ის და მისი ოჯახი დღეს ქუთაისში დევნილთა  ერთ-ერთ კოლექტიურ დასახლებაში ცხოვრობს.
მშრომელ გლეხს დევნილობის პირველივე დღეებიდან გაუჭირდა, ქალაქის ფერხულში ჩამდგარიყო. „მაგრამ მთავარი ეს არაა. მთავარი ის უფროა, რა იქნება ხვალ. ჩვენ მდიდარი მიწის შვილები ვართ. მდიდარი ხეობა გვქონდა და ვერ მოვუარეთ. 15 წელი შვილივით შევხაროდით, ველოლიავებოდით და უცებ, ერთი ხელის მოსმით ქარს გავატანეთ. ბევრჯერ მითქვამს და ახლაც იგივეს გავიმეორებ: კოდორი ვიღაცის სულელურ ამბიციებს გადავაყოლეთ“, - წუხს ვაჟა ოთხვანი.
კოდორელები წარსულ დროში სინანულით და ცოტა გაბრაზებითაც საუბრობენ. იმაში, რომ დღეს დევნილები არიან, მხოლოდ რუსებს და აფხაზ სეპარატისტებს არ ადანაშაულებენ.
„ისე გამოვიდა, რომ მოგვატყუეს. გვეუბნებოდნენ, საშიში არაფერი იყო. ბოლოს კი, ადგილობრივი მთავრობის წევრები კოდორიდან ისე გაიქცნენ, უკანაც არ მოუხედიათ. რა თქმა უნდა, იმ დროს ჩვენც არავის გავხსენებივართ. სამხედროებისგან ზუსტად 5 წუთში დაიცალა ხეობა. ჩვენ კი, რომ არ ჩავეხოცეთ, ჩვენი ძალებით დავტოვეთ იქაურობა. არ წამოვიდოდით, საჰაერო დაბომბვა რომ არ ყოფილიყო. გავუძლებდით, მაგრამ ცეცხლის წვიმამ დაგვაფრთხო, ბავშვებს გადავეფარეთ და გავეცალეთ იქაურობას“, - იხსენებს ფატმან ოთხვანი.
63 წლის დედისთვის, რომელსაც შვილის საფლავზე მისვლა ორი წელია, ნატვრად გადაექცა, აგვისტო ტყვია-წამლის მტვერში გახვეულ კოდორთან და გაქცეულ სამხედროებთან ასოცირდება. მწარედ ახსენდება ის მომენტი, როცა ადგილობრივებისგან დაცლილი გენწვიში იქამდე არ დატოვა, ვიდრე რუსული ბომბი მის ეზოში არ აფეთქდა.
„კიდევ არ წამოვიდოდი და ჩემს მიწას მტერს არ დავანებებდი, მაგრამ სული მწარეა, შვილო... ეზოს კუთხეში მეხივით რომ გასკდა რაღაცა და ყველაფერი მტვერში გაეხვია, მივხვდი, რომ თუ დავრჩებოდი, მაინც ვერაფერს გადავარჩენდი. საჰაერო დაბომბვა იყო და ყველაფერი მიწასთან სწორდებოდა. არც წინააღმდეგობა იყო ჩვენი მხრიდან და ჩვენს დარჩენას რა აზრი ჰქონდა? სამწუხაროდ, მტერმა ადვილად მოახერხა ხეობის აღება. ახლა იქ რუსები დგანან, ჩვენ კი, ამ ქალაქში უცხოდ ვართ და ჩვენი მიწა გვენატრება“, - ამბობს ქალბატონი ფატმანი.
ქუთაისის გარეუბანში, დევნილთა ერთერთ კოლექტიურ ცენტრში ოთხვანების გარდა 50 ოჯახი ცხოვრობს. უმრავლესობა კოდორის მკვიდრია და განცდებიც ყველას  ერთი აქვს: „აქ ხელფეხშეკრული ვართ. გასაქანი არა გვაქვს, რომ გავინძრეთ და საქმეს ვეწიოთ. გლეხისთვის ტყუილა, უსაქმოდ ყოფნა სიკვდილს ნიშნავს. ჩათვალეთ, რომ ნახევრად მკვდარი ვართ. ვიღაცა ორ ლუკმა საჭმელს ან საჩუქარს რომ გაიმეტებს, ის გვეყოფა? მიწა გვინდა, ჩვენი მიწა, რომ გავიდეთ და ვიმუშაოთ“, - ამბობენ კოდორელები, რომლებიც ერთ რამეში დარწმუნებული არიან: „ხეობა მთელ აფხაზეთთან და სოხუმთან ერთად უნდა დავიბრუნოთ. სხვანაირად, უბრალოდ,  წარმოუდგენელია“.

“When we were losing the Kodori Valley, I knew that it would be very hard to get it back”
Exactly two years ago, the separatist armies of Russia and Abkhazia raised their flags in Chkhalta. The elders and children had already left the Kodori Valley, later, all the Svans left the place as well. It’s been two years now that upper Abkhazia is left in the hands of the occupants. The Svans from Kodori are living with their memories.
“That day will never be erased from my memory. From the early morning, people were panicking, neighbors were running around. Then suddenly the dead silence prevailed and nearly the whole village was emptied. You could see people at their gates from now and then, but nobody ever spoke. Several times I asked what was going on and the neighbor said that something was going wrong. Only the war can bring such a silence… This place has never been this silent before. It didn’t take me long to come to my senses. I exactly knew what to do. If I stayed, I would be annihilated just like Georgian flags. We were strangers in our own valley and probably lost it forever. When we were leaving, I knew that it would be very hard to go back,” – tells Kodori resident Vaja Otkhvani. He and his family live in one of the collective settlements for IDPs in Kutaisi.
The hard-working peasant had hardships from the very beginning after moving to the city. “But this is not the main thing. The main thing is what will happen tomorrow. We are the children of the rich land. We had a rich valley, but we could not take care of it. For 15 years, I’ve been taking care of it like my own child and suddenly, with one blow, we gave it to the wind. I’ve said it many times and I’ll say it again: the Kodori Valley is the victim of somebody’s stupid ambitions,’’ – complains Vaha Otkhvani.
Kodorians are talking about the past with regret and some anger. They blame not only Russians and Abkhazian separatists for becoming IDPs.
“Basically we were cheated. We were told that nothing would happen. Then, all of a sudden, the local government members left the Kodori Valley. Of course, nobody thought about us then. It took only 5 minutes for the militants to leave the whole valley. We left the place by our own means. We would not have left if not the air bombing. We would have endured it, but the air firing scared us. So, we took our children and got out,’’ – recalls Patman Otkhvani.
For 63 year old mother, who has been dreaming of visiting her son’s graveyard for 2 years now, August is related to the picture of bombed Kodori covered with the dust of bullets and the fleeing militants. She didn’t leave her empty village until the Russian bomb exploded in her own yard.
“I would not have left my land in the hands of the enemy, but it’s hard for the soul, son… when something exploded like a thunder in my own yard and everything was covered in dust, I realized that I would not have helped anything with staying. The air bombing was being carried out and everything was being destroyed. Nobody contradicted from our side, so what could my staying contribute? Unfortunately, the enemy easily took over the village. Now, there are Russians there, and we are strangers in this city. We miss our land,’’ says Mr. Patman.
In the suburb of Kutaisi, in one of the collective centers, there are 50 families except for Otkhvans. Most of them are Kodori residents, they all have the same feelings: “We can’t do anything here. We have nothing to work on. Having nothing to do is like being dead for a peasant. We are like half dead. We need land, our land, to go out and work on it,” – say Kodorians, who are assured in one thing: We need to get the valley back with Abkhazia and Sokhumi. Otherwise, it’s just impossible.