აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი - „ტერორიზმი 2009, ქვეყნების ანგარიში“
რუსეთიდან აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ადამიანები, საქონელი და პოტენციურად სახიფათო საგნები უკონტროლოდ შეედინება . ამის შესახებ ნათქვამია ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში - „ტერორიზმი 2009 – ქვეყნების ანგარიში“.
დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ საქართველოს სეპარატისტულ რეგიონებში – აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთში ვითარება ძირითადად არ შეცვლილა და საქართველოს ხელისუფლება ამ რეგიონებსა და რუსეთს შორის საზღვარს ვერ აკონტროლებს. ანგარიშის ავტორთა შეფასებით, სწორედ არასაკმარისი კონტროლი ქმნის შესაძლებელს უკონტროლო ბრუნვას დე-ფაქტო რესპუბლიკებისა და რუსეთის ფედერაციის საზღვარზე.
„კონფლიქტის ზონების ადმინისტრაციული საზღვრები სრულად იყო მილიტარიზებული 2009 წელს, როცა იქ კონტროლი რუსეთის უშიშროების სახელმწიფო სამსახურმა დაამყარა. ამ ხაზებზე გადაადგილება მკაცრად კონტროლდება, თუმცა, ოფიციალური საბაჟო კონტროლი, უსაფრთხოების ინსპექტირება ან სხვა ანტიტერორისტული პროცედურები ამ საზღვრებზე არ მოქმედებს“, - ნათქვმია ანგარიშში.
ამავე დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ საქართველო კვლავ მხარს უჭერს აშშ-ს
ძალისხმევას ტერორიზმის წინააღმდეგ. კერძოდ, საქართველოს ქვეთავში საუბარია ქართველი ჯარისკაცების და მთლიანად ქართული მხარის მონაწილეობაზე ავღანეთში ISAF-ის ოპერაციაში.
აქვე ნათქვამია, რომ უსაფუძვლო იყო რუსეთის ბრალდება საქართველოს
მიმართ, თითქოს პანკისის ხეობას ჩეჩენი ტერორისტები აფარებდნენ თავს. ანგარიშის ავტორების აზრით, საზღვრების დაცვა, კორუფციასთან, ფულის გათეთრებასთან, ნარკოტიკებისა და იარაღის უკანონო ბრუნვასთან ბრძოლა საქართველოს ხელისუფლებისთვის პრიორიტეტებად რჩება.

The US Department of State – “Country reports on terrorism 2009”
The people, goods and the potentially dangerous items have been imported in Abkhazia and so called South Ossetia, states US Department of State report “country reports on terrorism 2009.”
The document states, that the situation has not changed much in the separatist regions of Abkhazia and so called South Ossetia. Georgia can’t control the border between these regions and Russia. According to the assessments made by the authors, this insufficient control gives rise to an uncontrollable rotation at the border of de-facto republics and Russian Federation.
“The administrative borders of the conflict zones were completely militarized in 2009, when the Russian Security Service took over. The transportation on these lines are strictly controlled, though, the official customs control, security inspection and other antiterrorist procedures are not operating,” – states the report.
The same document notes, that Georgia still supports US efforts against terrorism. Particularly, the chapter concerning Georgia talks about the participation of Georgian soldiers and the whole Georgian side in the Afghanistan ISAF operation.
Also, it states that the accusation against Georgia made by Russia was groundless. According to the accusation, Chechnya terrorists were sheltering in Pankisi Valley. Authors of the the report think, that the border protection, fight against corruption, money laundering, drug and gun illegalities remain to be the priorities of Georgian government.