საპატრულო პოლიცია გარემოვაჭრეებს პუშკინის სკვერიდან ერეკება
10 აგვისტოს თბილისში, პუშკინის სკვერში საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებსა და გარემოვაჭრეებს შორის სიტყვიერი შელაპარაკება მოხდა .
პუშკინის სკვერისა და თავისუფლების მოედნის მიწისქვეშა გადასასვლელის მოვაჭრეები გარევაჭრობის აკრძალვას აპროტესტებენ. ისინი უკმაყოფილებას გამოთქვამენ, რომ დილით მოსულებს ყველაფერი აყრილი და გადაყრილი დახვდათ.
ერთ-ერთი მოვაჭრის ნინო გაზდელიანის განცხადებით, დევნილია, ქირით ცხოვრობს, შემოსავლის ერთადერთი წყარო ვაჭრობიდან მიღებული შემოსავალი იყო, დღიურად პურის ფულს იღებდა, ახლა კი არ იცის ბავშვებს რა აჭამოს, ან ქირის ფული როგორ გადაიხადოს. მისი თქმით, მიწისქვეშა გადასასვლელში სამკაულებს ყიდდა.
სიგარეტის გამყიდველის ნუნუ გოგიას თქმით კი, თბილისიდან ყველა, ვისაც საშუალება აქვს დასასვენებლად გასულია. თავად 40-გრადუსიან სიცხეში ვაჭრობენ, რომ შვილებს ლუკმა-პური მიუტანონ. მისი თქმით, საქართველოდან წასასვლელი ფული რომ ჰქონდეს, ქვეყანას დატოვებდნენ. გოგია აცხადებს, რომ უგულავამ ჯიხურები დადგა, სადაც სიგარეტებიც იყიდება.
წიგნის გამყიდველის, ავთო ჩხაიძის განცხადებით, დღეს დილით მოსულს წიგნების ნაწილი წაღებული დახვდა. მან პროტესტის ნიშნად დარჩენილი წიგნები პუშკინის სკვერში დაწვა. გარემოვაჭრეები პუშკინის სკვერში ამ წუთებშიც არიან შეკრებილნი. ისინი ამ ადგილას ხვალაც აპირებენ შეკრებას და აქციის გამართვას. მათი განცხადებით, ბაზრებში ვერ ვაჭრობენ, ვინაიდან მაღალი გადასახადებია და ერთი ლარიც არ დარჩებათ.

Patrol Police Kicks out the Open Market Sellers from the Pushkin Square
On August 10th, in Tbilisi, the verbal dispute took place between the patrol police officials and the open market sellers.
The open market sellers were protesting the prohibition of the open trade in the Pushkin square and Freedom Square underground. They were expressing their dissatisfaction with the fact that everything was turned upside down when they came there in the morning.
According to the statement made by one of the sellers, Nino Gazdeliani, she’s an IDP, lives under the rent, and her only source of income was the money earned from the trade business. She had her daily bread, now she doesn’t even know how to buy food for her children or how to pay the rent. She was selling jewelry in the underground.
The cigarette seller Nunu Gogia states that every person who has enough resources has left Tbilisi for vacation. She is working in the 40 degree heat to bring food for her children. According to her, if she had enough money to leave Georgia, she would have definitely done it. Gogia states that Ugulava opened up the kiosks where the cigarettes are sold.
According to the book seller, Avto Chkhaidze, he saw that part of his books were taken when he came in the morning. In the form of his protest, he burned left books in the Pushkini Square. The open market sellers are still gathered in the Pushkini Square. They are going to hold a protest rally tomorrow. According to their statement, they can’t trade in the markets since the taxes are too high and they won’t earn much.