ე.წ. ისნის სამხედრო ჰოსპიტალიდან იზა გვაჯაიას ოჯახიც გაასახლეს
13 მარტს ე.წ. ისნის სამხედრო ჰოსპიტალიდან აფხაზეთიდან დევნილ იზა გვაჯაიას ოჯახიც გაასახლეს. ამ მოქალაქის კერძო საცხოვრებელი სახლი პრეზიდენტის ავლაბრის რეზიდენციის მშენებლობას შეეწირა.
როგორც გვაჯაიამ ჟურნალისტებს განუცხადა, ჰოსპიტალში ის ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ შეასახლა მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტის რეზიდენციის მშენებლობის მიზეზით, ავლაბარში შეძენილი სახლიდან ჯერ ქირით გამოიყვანეს, მოგვიანებით კი ქირის გადახდაც შეუწყვიტეს.
„მივმართავ პრეზიდენტს, დამიბრუნოს ჩემი კუთვნილი სახლი, სადაც თვითონ დაბრძანებულა, ჩვენ კი ბავშვებითა და მოხუცებით ქუჩაში დაგვყარა“, – განაცხადა გვაჯაიამ. მისივე ცნობით, დაპირებული კომპენსაცია დღემდე არ მიუციათ. სასამართლოში კი საქმე ექვსი წელია ჭიანურდება.

On March 13th, the family of an IDP from Abkhazia Iza Gvajai was evicted from so-called Isani military hospital. The private residence house of this citizen was the victim of the construction of the President’s Avlabari residence.
As Gvajaia told journalists, she was accommodated in the hospital by the Ministry of Refugees and Accommodation after she was moved out of her Avlabari house for the reason of the construction of President’s residence and moved to the place rented by the government, later they stopped paying her rent.
“I’m asking President to give my house back, the house where he’s luxuriously residing, and we are thrown out in the streets with our children and elders,” – stated Kajaia. According to her, she has never been given the promised compensation. And the court case has been going on for 6 years now.