მოძრაობა „არა“-ს წევრი პატიმრობიდან გათავისუფლდა
პატიმრობის ვადის დასრულების შემდეგ, მოძრაობა „არა“-ს წევრი აკაკი დარასელია პატიმრობიდან გაათავისუფლეს.
როგორც მოძრაობა „არა“-ს ლიდერმა ლევან ჩიტაძემ განაცხადა, დარასელია, რომელმაც დროებითი მოთავსების #2 იზოლატორი უკვე დატოვა, თავს პოლიტიკურ პატიმრად მიიჩნევს და პროტესტის გამოხატვას მომავალშიც აპირებს.
ჩიტაძის თქმით, უპრეცედენტო შემთხვევაა ქართული სასამართლოების ისტორიაში, როდესაც სასამართლოში წესრიგის დარღვევისათვის პირს 30-დღიან პატიმრობას უფარდებენ. მისი განმარტებით, აღნიშნული დარღვევისათვის, როგორც წესი, მოსამართლე გაფრთხილებით, ან 500 ლარამდე ჯარიმით შემოიფარგლება.
ჩიტაძე ასეთ მკაცრ გადაწყვეტილებას მოსამართლის პოლიტიკურ ანგაჟირებულობას უკავშირებს. მისი თქმით, ასეთი გადაწყვეტილება მოსამართლემ მას შემდეგ გამოიტანა, როდესაც გაარკვია, რომ დარასელია „არა“-ს წევრი იყო.
ლევან ჩიტაძის განცხადებით, აკაკი დარასელია მოსამართლის ბრძანებით, სასამართლო სხდომის დარბაზში 14 ივლისს დააკავეს. იგი მოძრაობა „არას“ წევრის, ლუარსაბ ჟვანიას სასამართლო პროცესს ესწრებოდა, რა დროსაც პროტესტი გამოთქვა და განაცხადა, რომ ლუარსაბ ჟვანია ვანო მერაბიშვილის პირადი პატიმარი იყო. ეს გამონათქვამი კი მოსამართლემ სასამართლოს შეურაცხყოფად ჩათვალა.

Member of the Movement “No” Released from Prison
As the leader of the movement “No,” Levan Chitadze stated, Daraselia, who already left the #2 temporal isolator, considers himself a political prisoner and is going to continue protesting in the future.
According to Chitadze, it is an unprecedented case in the history of Georgian courts when a person gets 30 day prison sentence for violating the court order. According to his explanation, for this kind of violation, as a rule, the judge renders a 200 lari fine.
Chitadze links this strict decision to the judge’s political orientation. According to him, the judge made this decision after clarifying that Daraselia was the Member of the movement “No.”
According to Levan Chitadze, Akaki Daraselia was arrested on the command of a judge, in the court hall, on July 14th. He was attending the court process of the member of movement “No”, Luarsab Jvania, during which he expressed his protest by declaring that Luarsab Jvania is the personal prisoner of Vano Merabishvili. The judge considered this declaration an insult for the court.