„თქვენ მინისტრი გათავისუფლებთ და არა მე!“
„მთელი პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, რომ არავითარი მასწავლებელთა შემცირება არ იგეგმებოდა, არ იგეგმება და არ შეიძლება დაიგეგმოს“, - განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი, 2010 წლის 17 ივნისი. 05 აგვისტოდან 14 აგვისტოს ჩათვლით, მარტო „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ კახეთის ოფისში საჯარო სკოლებიდან გათავისუფლებული მასწავლებლების 247 განცხადებაა შესული. პედაგოგების სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ ბრძანებებში ყველგან შრომის კოდექსის 37-ე მუხლის პირველი ნაწილის „დ“  ქვეპუნქტია მითითებული - შრომითი ხელშეკრულების მოშლა.
საჯარო სკოლებიდან მასწავლებლების მოსალოდნელი მასობრივი გათავისუფლების შესახებ ინფორმაცია 2010 წლის 30 მაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების ჩატარებისთანავე გავრცელდა. მაშინ ეს ინფორმაცია განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა კატეგორიულად უარყო. 17 ივნისს გამართულ ბრიფინგზე მინისტრმა არასამთავრობო ორგანიზაცია სამოქალაქო განვითარების ინსტიტუტი, ვის ვებგვერდზეც პედაგოგების შემცირებასთან დაკავშირებით ინფორმაცია გამოქვეყნდა, დეზინფორმაციის გავრცელებაში დაადანაშაულა და მოუწოდა მათ „იფიქრონ მასწავლებლებზე, რომლებიც ასაკოვანნი არიან და მათთვის განსაკუთრებით მძიმეა ასეთი დეზინფორმაციის მოსმენა და ასევე, არ შეიძლება ადამიანების ემოციებზე თამაში“.
„კიდევ ერთხელ ხაზს ვუსვამ, პედაგოგთა შემცირება არ იგეგმება. გვაქვს მასწავლებელთა დეფიციტი და  ამის გამო ავამოქმედეთ პროგრამა  - ასწავლე  საქართველოსთან ერთად“ - განაცხადა დიმიტრი შაშკინმა. მისივე თქმით, სამინისტროს ერთადერთი თხოვნა სკოლის დირექტორების მიმართ იყო - მასწავლებლებისთვის სამართლიანად  გადაენაწილებიათ საათები, რომლის რაოდენობაზეცაა პედაგოგთა ხელფასები დამოკიდებული.
48 დღის შემდეგ
ჩუმლაყის საჯარო სკოლიდან 16 მასწავლებელი გაათავისუფლეს, გურჯაანის მე-3 საჯარო სკოლიდან - 12, ახაშნის საჯარო სკოლიდან 13, ანაგის საჯარო სკოლიდან 16, ბოდბის საჯარო სკოლიდან 19, კარდენახის საჯარო სკოლიდან 20 და ა.შ.
გათავისუფლებულებს შორის არიან ის პედაგოგები, ვისაც სკოლაში სრული განაკვეთი არ ჰქონდათ, ასევე პენსიონერი მასწავლებლები. დირექტორებმა ისეთი მასწავლებლებიც გაათავისუფლეს, რომლებსაც დიდი გამოცდილება აქვთ, სხვადასხვა დროს კარგი მუშაობის გამო დაჯილდოვებულები არიან და და არც საპენსიო ასაკი აქვთ. ხშირია შემთხვევები, როცა მასწავლებელთა შემცირებების შედეგად გამოთავისუფლებული საათებით გათავისუფლებულ პედაგოგზე ნაკლები სტაჟის, დაბალი კვალიფიკაციის და არასპეციალისტი მასწავლებლები დაიტვირთნენ.
ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი ცისმარ დარჩაშვილი ერთ-ერთია იმ პედაგოგებიდან, ვინც ბოდბის საჯარო სკოლიდან გაათავისუფლეს. ცისმარ დარჩაშვილი 52 წლის არის. მუშაობის 25 წლის სტაჟი აქვს. იყო პირველი კატეგორიის მასწავლებელი. ქართულ ენას და ლიტერატურას ბოდბის სკოლაში მის გარდა კიდევ 5 მასწავლებელი ასწავლიდა. დირექტორმა 3 მათგანი გაათავისუფლა. „ერთი პენსიონერია და მისი გათავისუფლების მიზეზად ასაკი დაასახელა. მე ვერაფერი მითხრა. ჩემზე დაბალი კვალიფიკაციის და ნაკლები სტაჟის მქონე მასწავლებლები დატოვა და თან გამაფრთხილა, რომ არსად მეჩივლა. როცა გათავისუფლებული მასწავლებლები ფაქტის გასაშუქებლად ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ს დავუკავშირდით, დირექტორმა ჟურნალისტთან კომენტარში განაცხადა, რომ არაკვალიფიციურობის გამო გაგვიშვა. სინამდვილეში, ერთხელაც კი არ მოუსმენია ჩემს მიერ ჩატარებული გაკვეთილი, სწავლების ხარისხით და კათედრის მუშაობით საერთოდ არ დაინტერესებულა. გათავისუფლების მიზეზი არც ბრძანებაში ჩაუწერია. ამბობს, რომ შრომის კოდექსი მაძლევს უფლებას, რომელი მასწავლებელიც მინდა ის გავუშვაო“, - აღნიშნავს ცისმარ დარჩაშვილი.
ელენა კოგტევა სიღნაღის რაიონის დაბა წნორის მე-3 საჯარო სკოლაში რუსული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებლად 1981 წლიდან მუშაობდა. 10 აგვისტოს სკოლის დირექტორმა ლელა ფხოველიშვილმა ის სამსახურიდან გაათავისუფლა. ბრძანებაში გათავისუფლების მიზეზად შრომის კოდექსის 37-ე მუხლის პირველი ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტია მითითებული - შრომითი ხელშეკრულების მოშლა. გამოთავისუფლებული საათები სკოლის დირექტორმა ანია ჯიყაშვილს გადასცა, რომელიც პროფესიით ეკონომისტია. „როდესაც დირექტორს მივმართე კითხვით, რას მიწუნებთ, განათლებას, პედაგოგიურ გამოცდილებას, ინტელექტს თუ ბავშვებთან ურთიერთობის უნარებს მეთქი, გამომიცხადა, მე ასე მინდაო. 2 წლის წინ, მან ზოგიერთი მასწავლებლის შესამოწმებლად ბავშვებს ანკეტები დაურიგა. ანკეტა გაკვეთილების შემადგენელი ნაწილების შეფასებას ეხებოდა. შეფასების შედეგად მე უმაღლესი ქულა მივიღე. ასევე, ჩემს მიერ ჩატარებული ღია გაკვეთილების გეგმა -პროექტები სკოლის ლიცენზირების დოკუმენტებში აქვს ჩაკრული. თვითონ ამ გაკვეთილებს არ დასწრებია. პიანინოს ბრაგუნს ვერ ვიტან, ნორმალური მუსიკით ჩაგეტარებინათო, ბრძანა.  ნორმალური მუსიკით ჩატარება მისი მუსიკოსი მეუღლის დაქირავებას ნიშნავდა, საკმაოდ სოლიდური ანაზღაურებით. დირექტორს სამჯერ შევხვდი და ვეკითხებოდი, რატომ გამიშვა. ბოლოს მიზეზად დამისახელა, რომ გაკვეთილებს ვაცდენდი. ბოლო 2 წლის განმავლობაში, ავადმყოფობის გამო 19 დღე მაქვს გაცდენილი და სკოლაში წარდგენილი მაქვს ბიულეტინი და ექიმის ცნობა. ბიულეტინის წარდგენის მიუხედავად, მან ხელფასი დამიკავა, ოღონც უცნობია, სად მიაქვს დაგროვილი თანხები, როცა სკოლაში ჟურნალის, ბურთის, საკანცელარიო და სხვა მასალების შესაძენად ფულს მასწავლებლები და მოსწავლეები ვაგროვებდით. არადა, გაქირავებული აქვს სპორტდარბაზი ცეკვის ანსამბლზე, ერთი საკლასო ოთახი მათემატიკის მასწავლებელზე, რომელიც მოსწავლეებს სამეცადინოდ გაკვეთილების დროს იბარებს“, - ამბობს ელენა კოგტევა.
ამავე სკოლის რუსული ენისა და ლიტერატურის კიდევ ერთი ყოფილი მასწავლებელი სვეტლანა ბენაშვილი ამბობს, რომ დირექტორმა სკოლიდან ის მასწავლებლები გაუშვა, ვისგანაც სარგებელს ვერ იღებდა. „ლელა ფხოველიშვილი მასწავლებლებს აფასებს იმ საზომით, ვისგან უფრო მეტ სარგებელს იღებს. სკოლიდან ის მასწავლებლები გაგვათავისუფლა, ვინც მის დაბადების დღეზე ან სხვა საჭიროებისთვის 40-50 ლარს არ ვდებდით. მე მითხრა, რომ სკოლაში დაბალი რეიტინგი მაქვს და ამის გამო გამიშვა. „72 წლის ხარ და მა არ იცი, რომ შენი დრო წავიდაო“, - გამომიცხადა. ჩემი საათები დაბალი კვალიფიკაციის მქონე მასწავლებელს გადასცა“, - აღნიშნავს სვეტლანა ბენაშვილი.
ლია ბეჟიაშვილი ანაგის საჯარო სკოლაში მათემატიკის მასწავლებლად მუშაობდა. ის 2 წელია რაც ასაკის პენსიას იღებს. სკოლის დირექტორმა თამარ ჯოხარიძემ შრომითი ხელშეკრულება 10 აგვისტოს შეუწყვიტა, საფუძველი - შრომის კოდექსის 37-ე მუხლის პირველი ნაწილის „დ“ ქვეპუნქტი. ბრძანებაში სხვა დასაბუთება არ არის. ლია ბეჟიაშვილის თქმით, სკოლის დირექტორმა მასთან ერთად კიდევ 15 პედაგოგი გაუშვა, თუმცა რამდენიმე, ვისაც გავლენიანი ახლობლები ჰყავთ, უკან დააბრუნა. „მაგალითად, ფრანგულის მასწავლებელი ბიაშვილი ჯერ შეამცირა, ხოლო შემდეგ დააბრუნა და ხელოვნების საათები მისცა, როცა სკოლაში უკვე დიდი ხანია ითხოვს დასაქმებას პირი, რომელსაც ხელოვნების აკადემია აქვს დამთავრებული. თავის ნათესავს მისცა 1 საათი შრომა და 3 საათი ბუნება, რომელიც გეოგრაფიის მასწავლებელს ჩამოართვა. სკოლაში დირექტორის რამდენიმე ნათესავი მუშაობს. შემცირება არცერთ მათგანს არ შეეხო. მე ბანკიდან პედაგოგიური სესხი მაქვს აღებული, ვარ მარტოხელა და არვიცი როგორ შევძლებ ამ სესხის დაფარვას. ალბათ, ბანკი ბინას გამიყიდის და უსახლ-კაროდ დავრჩები“, - ამბობს ლია ბეჟიაშვილი.
იგნორი
ყვარლის რაიონის სოფელ შილდის პირველი საჯარო სკოლის დაწყებითი კლასების მასწავლებლებმა დოდო მირიანაშვილმა და ნუნუ თევდორაშვილმა გათავისუფლებამდე განათლების მინისტრს ღია წერილით მიმართეს. ნაწყვეტი წერილიდან: „გთხოვთ,გაგვარკვიოთ, პედაგოგების განთავისუფლება თქვენი სიტყვიერი ბრძანების საფუძველზე ხდება? არ ვართ პენსიონერები. შეუძლია ჩვენი განთავისუფლება დირექტორს? კანონიერი საფუძვლების არსებობის შემთხვევაში, ჩვენ როგორც კანონმორჩილი მოქალაქეები დავემორჩილებოდით კანონს, არ დავიწყებდი დამნაშავეების ძებნას, მაგრამ ამ განუკითხაობის პირობებში, როდესაც არ გვეუბნებიან რატომ გვიშვებენ სამსახურიდან, არ ვიცით სად არის აბუჩად აგდების სათავე, სამინისტროში, რესურსცენტრში თუ სკოლაში, უმოქმედოდ ვერ ვიქნებით. დირექტორი ამბობს: „თქვენ მინისტრი გათავისუფლებთ და არა მე“. წერილის ავტორებს განათლების სამინისტროდან პასუხი არ მიუღიათ.
მასწავლებლების ბრალდებებთან დაკავშირებით სკოლების დირექტორებმა განაცხადეს, რომ პედაგოგებს უფლება აქვთ განათლების სამინისტროს მიმართონ და რეაგირება მოითხოვონ.
მიმართეს კიდეც
რამდენიმე პედაგოგმა სკოლიდან გათავისუფლებასთან დაკავშირებით განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიმართა და სამსახურში აღდგენა მოითხოვა. სამინისტროდან ყველამ ერთი და იგივე შინაარსის პასუხი მიიღო.
„სკოლის დირექტორი არის სკოლის ხელმძღვანელობასა და წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირი. თქვენთვის ხელშეკრულების მოშლა, სკოლის დირექტორისთვის, როგორც დამსაქმებლისთვის კანონმდებლობით მინიჭებულ უფლებამოსილებას წარმოადგენს. აღნიშნულის განხორციელება მას შეუძლია როგორც საკუთარი ინიციატივით, ასევე სამეურვეო საბჭოს მოთხოვნის შემთხვევაში. ხელშეკრულების მოშლის სამართლებრივი საფუძვლების კანონშესაბამისობის დადგენა სასამართლოს კომპეტენციას წარმოადგენს“, - აღნიშნულია სამინისტროს წერილებში.
უსაფუძვლო, უკანონო და დაუსაბუთებელი
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტის ლია ხუროშვილის განცხადებით, სკოლების დირექტორების ბრძანებები პედაგოგების სამსახურიდან გათავისუფლების თაობაზე, უსაფუძვლო, უკანონო და დაუსაბუთებელია.
„საქართველოს შრომის კოდექსის 37-ე მუხლი განსაზღვრავს შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძვლებს. ამ მუხლის პირველი პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტი, მოიცავს შრომითი ხელშეკრულების მოშლას. ამავე კოდექსის პირველი მუხლი აწესრიგებს საქართველოს ტერიტორიაზე შრომით და მის თანამდევ ურთიერთობებს, თუ ისინი განსხვავებულად არ რეგულირდება სხვა სპეციალური კანონით და საქართველოს საერთაშორისო ხელშეკრულებებით.
საქართველოს კანონის „ზოგადი განათლების შესახებ“ 43-ე მუხლის „ზ“ ქვეპუნქტის მიხედვით, სკოლის დირექტორი უფლებამოსილია ვადამდე შეუწყვიტოს მასწავლებელს შრომითი ხელშეკრულება ხელშეკრულების პირობების დარღვევის, სააღმზრდელო საქმიანობისთვის შეუფერებელი ქმედების ჩადენის ან კანონმდებლობით გათვალისწინებული წესით არაკვალიფიციურობის დადასტურების შემთხვევაში. სკოლები დირექტორების მხრიდან არ არის წარმოდგენილი ვერავითარი საფუძვლიანი და დასაბუთებული არგუმენტი იმისა, რომ მასწავლებლების მხრიდან რაიმე დარღვევას ან გადაცდომას ჰქონდა ადგილი. ამასთან, საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 53-ე მუხლის მე-5 პუნქტის მიხედვით, „ადმინისტრაციული ორგანო უფლებამოსილი არ არის თავისი გადაწყვეტილება დააფუძნოს იმ გარემოებებზე, ფაქტებზე, მტკიცებულებებზე ან არგუმენტებზე, რომლებიც არ იქნა გამოკვლეული და შესწავლილი ადმინისტრაციული წარმოების დროს“. 247 განცხადებიდან ჯერჯერობით მხოლოდ 22 საქმის შესწავლა მოვახერხეთ. ბრძანებები პედაგოგების სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ კანონით დადგენილი წესის დარღვევით არის გამოცემული და ვცდილობთ, მასწავლებლებს გასაჩივრებაში დავეხმაროთ“, - აცხადებს იურისტი.
განეიტრალებული პროფკავშირები
პედაგოგთა თავისუფალი პროფკავშირების ხელმძღვანელმა მანანა ღურჭუმელიძემ უფლებამოსილების შეჩერებამდე არაერთხელ განაცხადა, რომ საჯარო სკოლებიდან პედაგოგების მასობრივ გათავისუფლებას პროფკავშირი არ შეურიგდებოდა. ღურჭუმელიძე მასობრივი საპროტესტო გამოსვლებით იმუქრებოდა. 17 ივლისს პედაგოგთა პროფკავშირის ხელმძღვანელობაში ცვლილებები განხორციელდა. პროფკავშირების აღმასრულებელმა საბჭომ მანანა ღურჭუმელიძეს უფლებამოსილება შეუჩერა. ამას წინ უძღოდა ნაციონალური ტელეკომპანიების ეთერით გასული არაერთი სიუჟეტი, სადაც განათლების სამინისტროსთან დაახლოებული მასწავლებელთა გაერთიანების წარმომადგენლები ღურჭუმელიძეს კორუფციაში ადანაშაულებდნენ. საჯარო სკოლებიდან გათავისუფლებული პედაგოგების თქმით, მათ დახმარებისთვის პროფკავშირის რაიონული ორგანიზაციების ხელმძღვანელებს მიმართეს, თუმცა ისინი შვებულებაში არიან გასულები და ვერც ის უთხრეს, შეძლებენ თუ არა მათთვის დახმარების გაწევას.

“You are dismissed by the Minister, not by me!”
“With all my responsibility, I declare that no staff reduction of teachers is planned, has never been planned and can’t be planned at all,” – stated the Minister of Education and Science Dimitri Shashkini on June 17th, 2010. From August 5th till August 14th, only in the Kakheti office of the Human Rights Center received 247 complaints of the teachers dismissed from the public schools. In the command of the teacher’s dismissal, the paragraph D of the article 37th of the Labor Code is indicated – the cancellation of the labor agreement.
The information about the possible massive dismissal of teachers disseminated on May 30th, 2010 right after completion of the local government elections. At that time this information was categorically denied by the Minister of Education and Science Dimitri Shashkini. On the briefing held on June 17th, the Minister blamed the NGO Civil Development Institute for spreading the information about the dismissal of teachers on their website and called on them “to think about the teachers who are old and it’s especially hard for them to hear such information and also, you can’t play on people’s emotions.”
“Once again, I want to emphasize, that no teacher reduction is planned. We have a deficiency of teachers and for this reason we launched a program – “Teach with Georgia” – stated Dimitri Shashkini. According to him, one of the requests of the Minister to the school principals was the just distribution of hours, according to which the salaries of the teachers are determined.
After 48 days
During last week, the teachers have been massively dismissed from Kakheti public school. According to Kakheti Information Center, up to now, 20 teachers from Kardenakhi public school, 19 from Bodbe public school, 16 from Anagi public schoo, 12 from Gurjaani public, and 13 from Akhashni public school have been dismissed.
Among the dismissed are the teachers who did not have full time duties and the pensioners. The experienced teachers with different awards under the pension age are dismissed as well. Often, after the reduction of teachers, less qualified and incompetent teachers were assigned for the free hours.
The teacher of Georgian language and literature Tsismar Darchashvili is one of those teachers dismissed from Bodbe public school. Tsismar Darchashvili is 52 years old. She has 25 year working experience. She belongs to the first category teaching. Except for her, there are 5 more teachers of Georgian language and literature in Bodbe School. “One of them is a pensioner and the reason for her dismissal was stated to be her age. I never received an explanation of my dismissal. They left the teachers with less experience and warned me, not to submit any complaint. When we contacted the television company “Rustavi-2” to cover the fact of our dismissal, the director stated in the comment made with the principal that we were dismissed for our incompetence. In fact, they never attended any of my classes, never evaluated the quality of teaching and never showed any interest in the work of the department. The reason of my dismissal is not even indicated in the command. The principal says that the Labor Code gives her the right to dismiss whoever she wants,” – stated Tsmismar Darchashvili.
Elena Kogteva has been working as a teacher of Russian language and literature in the # 3 public school of the town Tsnori since 1981. On August 10th, the school principal Lela Pkhovelishvili dismissed her from job. The command indicates that the reason for the dismissal is paragraph D of the article 37 of labor code – the cancellation of the labor agreement. The freed hours were assigned to Ania Jiyashvili who is an economist by profession. “When I asked the principal, what was my flaw; pedagogical experience, intellect or the communication with children, she declared, that she just wanted it so. 2 years ago, to evaluate some teachers, she distributed forms among students. The forms regarded the evaluation of the lessons. According to the evaluations, I got the highest score. My plan about the projects for open lessons is included in the documents for licensing. She hasnever attended these lessons. She said she hated the sound of the piano and requested normal music. Normal music meant the hiring of her musician spouse, with pretty good salary. Three times I met the principal and asked why I was dismissed. Finally, she stated that the reason was the frequent absence from job. For the last 2 years, I’ve missed 19 days, but presented the relevant bulletin and the doctor’s notice. Despite presenting the bulletin, she didn’t give me the relevant salary. It’s unknown where this money goes, when the money for journals, balls, stationary and other materials are collected from the teachers and students. And this happens when the sport hall is rented out to the dance group, one classroom is rented out to the math teacher, who tutors her private students while the classes are being held,” – says Elena Kogteva.
The teacher of Russian language and literature at the same school, Svetlana Benashvili says that the principal dismissed those teachers who were not profitable. “Lela Pkhovelishvili evaluates the teachers according to the profit she receives. Only those teachers were dismissed who didn’t contribute money, about 40-50 lari for her birthday party or such needs. I was told that I have low rating at school and that’s why she dismissed me. “You are 72 years old and don’t even know that your time is gone,” – said she. “My hours were given to less qualified teachers,”- noted Svetlana Benashvili.
Lia Bejiashvili has been working as a mathematics teacher at Anagi public school. She’s been receiving a pension for 2 years now.  The school principal Tamar Jokharidze stopped the labor contract on August 10th, the basis –  paragraph D of the article 27 of the Labor Code. No other explanation is given in the command. According to Lia Bejiashvili, the school principal dismissed 15 teachers along with her, though; some with influential relatives were brought back. “For example, the teacher of French, Biashvili, first was dismissed, then she was called back and assigned to the hours of art classes, when for a long time there’s an individual with an art degree is asking for this job. To her relative, she gave 1 hour labor and 3 hours nature classes, taken from the Geography teacher. Some relatives of the principal work in the school. None of them were dismissed. I took a pedagogical loan from bank, I’m single, and I don’t know how I can cover this loan,” – says Lia Bejiashvili.
Ignore
The teachers of the elementary school of the village Shildi, region Yvareli, Dodo Mirianashvili and Nunu Tevdorashvili addressed the Minister of Education with an open letter: “Please, explain to us whether we are dismissed on the basis of your command? We are not pensioners. Can the principal still dismiss us? In case of a legal basis, we, as law-obedient citizens would have obeyed the law, we would not have started looking for the guilty officials, but in the situation of such injustice, when we are not told the reason of our dismissal, we don’t know where’s the source of our dismissal, in the Ministry, resource center or school, we can’t be inactive. Principal says: “You are dismissed by the Minister, not by me,” – the authors of the letter have not received a response from the Ministry of Education yet.
As for the accusations of the teachers, the school principals stated that the teachers have a right to address the Ministry of education and ask for the response.
They Addressed
Several teachers addressed the Ministry of Education and Science and requested the renewal of their job. All of them received the same answer from the Ministry.
“The school principal is the authority figure for the school leadership and representatives. The cancellation of the agreement is the authority of the school principal as an authority enshrined to the employer by the legislation. This can be implemented both by its own initiative and addressing the leadership council. The compliance of the cancellation of the contract to the legislation is a court competence,” – states the letters from the Ministry.
Baseless, Illegitimate and Groundless
According to the lawyer of the Human Rights Center, Lia Khuroshvili, the commands of dismissal of the public school teachers is baseless, illegitimate and groundless.
“Article 37 of the Georgian Labor Code determines the bases for cancellation of the agreement. Paragraph D of this article covers the instances of the agreement cancellation. The first article of this code regulates the labor and consequent interrelations, if they are not regulated differently by the special law or international agreements signed by Georgia. According to the paragraph Z of the article 43 of the “Georgian Law on The General Education,” the school principal has an authority to cancel the labor agreement with the teacher before the expiration of the term in case of a conduct inappropriate for the pedagogical activity or incompetence confirmed according to the rule established by the law. The school principals have not presented any lawful or grounded argument confirming the violation of any of these instances. Besides, paragraph 5 of article 53 of the administrative code reads as it follows, “an administrative agency may not ground its decision on the circumstances, facts, evidence, or arguments that have not been examined and analyzed during the administrative proceeding.’’ Out of 247 complaints we could study only 22 cases so far. The commands regarding the dismissals of the teachers are issued by violation of law, we try to help the teachers submit the complaints,” – states the lawyer.
Neutral Professional Unions
The head of the free professional unions Manana Gurchumelidze numerous times stated before the halt of her authority that the professional union will not put up with the mass dismissal of the teachers. Gurchumeladze was threatening with mass protest rallies. On July 17th, the changes were made in the leadership of the teachers professional unions. The executive council ended the authority of Manana Gurchumeladze. Before this, numerous times the program was shown in the national television companies where Manana Gurchumeladze was blamed in corruption. According to the teachers dismissed from the public schools, they addressed the regional organizations of the professional unions for help, but they are on leave and could not say whether they can help.