1 ლარად გაყიდული მთა და ქუჩაში დატოვებული 6 ოჯახი
13 აგვისტოს ფერიის მთაზე, ყოფილი სამხედრო ბაზის შენობაში მცხოვრებ 8 ოჯახს პოლიციის თანამშრომლებმა შენობა დააცლევინეს. შენობასა და მიმდებარე ფართს ახალი მფლობელი ჰყავს. კომპანია „ჰესტოკ ბათუმმა“ ერთი წლის წინ ფერიის მთა აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე ლევან ვარშალომიძისგან პირდაპირი მიყიდვის წესით, სიმბოლურ ფასად - 1 ლარად შეიძინა.
„ჰესტოკ ბათუმი“ ამ ტერიტორიაზე გასართობი ცენტრისა და საბაგირო გზის მშენებლობას გეგმავს.
ორსართულიან შენობაში 10 წელზე მეტია, მეწყრისა და ხანძრის შედეგად დაზარალებული ოჯახები თვითნებურად ცხოვრობდნენ. ისინი სოციალურად დაუცველ კატეგორიას განეკუთვნებიან. სახელმწიფო ალტერნატიულ თავშესაფარს მხოლოდ სამხედრო მოსამსახურეთა ორ ოჯახს სთავაზობს. დანარჩენ 6 ოჯახს კი თავშესაფარიც არ გააჩნიათ.
„სად უნდა წავიდე, წასასვლელი არსად მაქვს. უკვე 10 წელია აქ ვცხოვრობ, ხულოს რაიონში, სოფელ ხიხაზირში სახლი მეწყერმა დამიზიანა და აქ იმის შემდეგ წამოვედი. მაშინ, აბაშიძის პერიოდში, მოგვცეს აქ ცხოვრების უფლება და დაკანონებასაც დაგვპირდნენ. ახლა კი გვეუბნებიან, რომ ტერიტორია სასწრაფოდ უნდა დავტოვოთ“, - ამბობს ყოფილ სამხედრო ბაზის შენობაში მცხოვრები თინა ჯაიანი.
შენობიდან გამოძევებულები აცხადებენ, რომ გასული ექვსი თვის განმავლობაში ოფიციალურ პირებთან შეხვედრა ვერ მოახერხეს: „ყოველთვის იმას გვეუბნებოდნენ, რომ მინისტრ ვაჟა ბოლქვაძე მივლინებაშიაო“.

The Mountain Sold for 1 Lari and 6 Families Left on the Streets
On August 13th, on the mountain of Feria, in the former military base building, 8 families were forced to empty the building by the police officers. The land and the building have a new owner. The company “Hestock Batumi” bought the Feria Mountain from the head of Adjara government Levan Varshalomidze for a symbolic price – 1 lari.
“Hestock Batumi” plans to construct an entertainment center and a ropeway in this territory.
For more than 10 years families that suffered from landslides and fires have been living in the two-storey apartment building arbitrarily. They belong to the category of socially vulnerable people. The state offers an alternative shelter only to two families of the military officials. The rest 6 families have no shelter at all.
“Where can I go, I have nowhere to go. I’ve been living here for 10 years now. The landslide ruined my house in the village of Khikhaziri, Khulo region and I came here afterwards. During Abashidze time, we were allowed to live here and even promised to have it legalized. Now, they are telling us to leave this place immediately,” – says the resident of the former military base building.
The people evicted from the building say that they could not contact the official authorities for the past six months: “we were always told that the Minster Vaja Bolkvadze is on leave.”