დევნილების გამოსახლების გამო, საქართველო კრიტიკის ქარცეცხლში მოექცა
საქართველო უფლებადამცველი ორგანიზაციების კრიტიკის ქარცეცხლში მოექცა, ომის დროს იძულებით გადაადგილებული ასობით ადამიანის სახელმწიფო შენობებიდან ძალით გამოსახლების გამო. სახელმწიფოს ამ შენობების გაყიდვის იმედი აქვს.
აგვისტოს გამოსახლებები დევნილებთან დაკავშირებული იმ მასობრივი პრობლემის გადაწყვეტის მცდელობაა, რომელიც 1990-იანი წლების დასაწყისში აჯანყებული რეგიონების აფხაზეთისა და სამხრეთ-ოსეთის კონფლიქტებიდან და მოგვიანებით 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ხუთდღიანი ომიდან მომდინარეობს.
მაგრამ ის გამოსახლებული ადამიანები, რომლებსაც იძულებით გადაადგილებულ პირთა სტატუსი (IDPs) აქვთ, ჩივიან, რომ ისინი ძალიან ცოტა ხნით ადრე გააფრთხილეს და ბევრმა ალტერნატიულ საცხოვრებელზე აჯანყებული რეგიონების მიმდებარე სოფლებში უარი განაცხადა.
სხვები თბილისში ყოფილი კვლევითი ინსტიტუტის ავარიულ შენობაში შეასახლეს, სადაც საწოლები, გამათბობლები და საპირფარეშოები ერთ ოთახშია.
აფხაზეთიდან დევნილები, თბილისში 17 წლის განმავლობაში ცხოვრობდნენ (ბევრი მათგანი ძველ საავადმყოფოებში, ბარაკებსა და გამომცემლობებში) მას შემდეგ, რაც 200 000 ადამიანი შავი ზღვის სანაპირო რეგიონიდან გამოიქცა, როცა ეს რეგიონი საბჭოთა კავშირის კოლაფსის შემდეგ საქართველოს იურისდიქციას გამოეყო.
13 აგვისტოს, ათობით დევნილი ავტობუსებით გადაიყვანეს შორეულ სოფელში, თბილისიდან 350 კილომეტრის დაშორებით აფხაზეთის საზღვართან, სადაც მათ მისცეს გარემონტებული ბარაკები ელექტროგაყვანილობის, ავეჯისა და სამუშაოს პოვნის პერსპექტივის გარეშე.
ამ კვირას გაერო-ს დევნილთა სააგენტომ (UNHCR) შეშფოთება გამოთქვა, რომ გამოსახლებები „აუცილებელი გამჭვირვალობისა და ინფორმაციის ცირკულაციის გარეშე განხორციელდა“. თუმცა, განაცხადა, რომ პროცედურების გაუმჯობესების მხრივ პროგრესიც იყო.
საქართველოს სახალხო დამცველმა განაცხადა, რომ ამ ადამიანების უმრავლესობას გამოსახლებაზე ხუთი დღით ადრე ზეპირი გაფრთხილება მისცეს და ცოტა რამ უთხრეს ახალი საცხოვრებლის ადგილმდებარეობაზე. ზოგიერთების თქმით, ისინი საერთოდ არ გაუფრთხილებიათ.
„აბსოლუტური მინიმუმი“
„მთავრობას ყველა მათგანის განსახლების პასუხისმგებლობა აქვს აღებული. ყველასთვის სახლების რაიონებში შეთავაზება სწორი არ არის“, – განაცხადა ეკა ფოფხაძემ, უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციიდან“.
„ისინი აქ მუშაობენ. მათი შვილები დედაქალაქის სკოლებში და ინსტიტუტებში სწავლობენ. როგორ შესძლებენ ისინი დღეს ქალაქის დატოვებას?“
ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და დევნილთა სამინისტრო კრიტიკას უარყოფს.
„არც ერთი მათგანი ქუჩაში არ დარჩება“, – განაცხადა მთავარმა ადმინისტრატორმა ვალერი კოპალეიშვილმა – „პროცესი გარკვეულ დროს დაიკავებს და მანამდე გაგრძელდება, ვიდრე ყველა დევნილი არ დაკმაყოფილდება“.
ბრიტანულმა უფლებადამცველმა ორგანიზაცია Amnesty International-მა აგვისტოს ანგარიშში საქართველოს მოუწოდა, ომის გამო იძულებით გადაადგილებულ პირებს „მინიმუმზე მეტი გაუკეთოს“. ანგარიშში ნათქვამია, რომ მთავრობამ უნდა უზრუნველყოს მათი დასაქმება, ჯანდაცვა და შეღავათები.
ანგარიშის თანახმად, დევნილთა 42% დღემდე საბავშვო ბაღებში, საავადმყოფოებში, სასტუმროებსა და ბარაკებში ცხოვრობს.
ამ კვირას აფხაზეთიდან დევნილთა ჯგუფმა, რომელიც ყოფილი სამხედრო ჰოსპიტალის შენობიდან გამოასახლეს, სამინისტორს კიბეებთან პროტესტის ნიშნად  პირი აიკერა.
„სად უნდა ვიშოვო საჭმელი, როგორ უნდა ვჭამო?“ – თქვა 72 წლის დევნილმა ლუბა თოდუამ, რომელსაც პირი არ აუკერია.
„რას აკეთებდა ჩვენთვის (ყოფილი პრეზიდენტი ედუარდ) შევარდნაძე და ახლა ესენი რას აკეთებენ?“ – დასძინა თოდუამ, რომელმაც დასავლეთ საქართველოში ალტერნატიული საცხოვრებლის მიღებაზე უარი განაცხადა.
საქართველოს პოლიტიკური ოპოზიცია დევნილების მხარდამჭერ ქუჩის პატარა აქციებს აწყობს, ცდილობს რა ოპოზიციის გაცოცხლებას პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის წინააღმდეგ, რომელიც 2008 წლის ომის შემდეგ მისი მმართველობის წინააღმდეგ მიმდინარე მრავალკვირიან აქციებს გადაურჩა, როდესაც რუსეთმა დამანგრეველი ძალით უპასუხა საქართველოს თავდასხმას სამხრეთ-ოსეთზე.
ომი სააკაშვილს დასავლელი მოკავშირეების ნდობის ფასად დაუჯდა, რომელთა უმრავლესობა უკვე შეშფოთებული იყო პრეზიდენტის აშკარა ავტორიტარული დამოკიდებულებით დემოკრატიის და თავისუფალი მედიის მიმართ.

By Matt Robinson and Margarita Antidze
TBILISI, Aug 27 (Reuters) - Georgia is coming under fire from human rights groups over the forced eviction of hundreds of people displaced by war from state-owned buildings the government hopes to privatise.
The August evictions form part of the latest attempt to tackle a massive refugee problem stemming from conflicts in the early 1990s in the rebel regions of Abkhazia and South Ossetia, and again in 2008 when Russia and Georgia waged a five-day war.
But those evicted, classified as Internally Displaced Persons (IDPs), complain that they were given little prior notice and many have rejected alternative accommodation in rural areas close to the rebel regions.
Others have been moved to a crumbling former science institute in the Georgian capital Tbilisi where beds, stoves and toilets are crammed into single rooms.
Those from Abkhazia have lived in Tbilisi for 17 years -- many in old hospitals, barracks and a printing house -- after more than 200,000 fled the rebel Black Sea region when it threw off Georgian rule with the collapse of the Soviet Union.
On Aug. 13, dozens were taken by bus to a remote village 350 km (217 miles) from Tbilisi on the Abkhaz border where they were given unfurnished apartments in a renovated barracks with no electricity and little prospect of finding work.
The United Nations refugee agency (UNHCR) expressed concern this week that the evictions "have not been undertaken with the necessary transparency or circulation of information", but said progress was being made to improve procedures.
Georgia's human rights ombudsman said most people had been given verbal notification of the eviction five days in advance and were told little more than the geographic location of the new accommodation. Some said they were given no notice at all.
"BARE MINIMUM"
"The government took the responsibility to settle all of them. It's not right to offer all of them houses in the provinces," said Eka Popkhadze of the Georgian Young Lawyers Association, a human rights non-governmental organisation.
"They work here, their children go to schools or institutes in the capital. How can they move to the countryside now?"
Georgia's Ministry for IDPs from Occupied Territories, Accommodation and Refugees rejected the criticism.
"No one will be left in the street," said chief administrator Valery Kopaleishvili. "This process will take some time and will continue until all refugees are satisfied."
A report in August by U.K.-based rights watchdog Amnesty International called on Georgia to do "more than the bare minimum" for those displaced by war. The government, it said, must ensure employment, access to healthcare and benefits.
The report said 42 percent were still housed in kindergartens, hospitals, hotels and barracks.
This week, a handful of refugees from Abkhazia evicted from a former military hospital sowed their lips shut in a protest on the steps of the ministry.
"Where will I get food from, where will I eat?" said 72-year-old Luba Todua, a refugee who did not seal her lips.
"What did (former President Eduard) Shevardnadze do for us, and now what are this lot doing for us?" added Todua, who has rejected alternative accommodation in western Georgia.
Georgia's political opposition is backing small street protests by the refugees, trying to revive opposition to President Mikheil Saakashvili, who survived weeks of protests against his rule after the 2008 war when Russia crushed a Georgian assault on South Ossetia.
The war cost Saakashvili credibility among Georgia's Western allies, many of whom were already concerned over an apparent authoritarian streak in the president and his commitment to democracy and free media.