მასწავლებელთა სასერთიფიკაციო გამოცდების სავალალო შედეგი
მასწავლებელთა სასერთიფიკაციო გამოცდები სავალალო შედეგით დასრულდა. კომპეტენციის მინიმალური ზღვარი პედაგოგთა მხოლოდ მესამედმა გადალახა. დანარჩენები, შესაბამისად, სერთიფიკატს ვერ მიიღებენ. გამოცდები სასურველი შედეგით რომ ვერ დასრულდებოდა, პედაგოგები ჯერ კიდევ წინასაგამოცდო პერიოდში საუბრობდნენ. მათ გამოცდების ჩატარება სამინისტროს მხრიდან იმთავითვე ნაჩქარევ ნაბიჯად მიიჩნიეს.
„ახალი და გასაკვირი არაფერი მომხდარა. განათლების სამინისტრომ ის მოიმკა, რაც დათესა. სამწუხარო ის არის, რომ ამით თვითონ კი არა ჩვენ, პედაგოგები დაგვაზარალა. მე არც იმ 75 ლარს მივტირი, რომელსაც, თურმე, სერთიფიცირებულ პედაგოგს მისცემენ სახელფასო დანამატის სახით და არც ჩემს პროფესიონალიზმში მეპარება ეჭვი. უბრალოდ, სამწუხაროა, რომ დღეს საზოგადოება ზოგადად, პედაგოგის არაპროფესიონალიზმსა და განათლების დაბალ დონეზე ალაპარაკდა. ხალხი დეტალებს არ კითხულობს. ხალხს შედეგი აინტერესებს... აი, ეს გააკეთა სამინისტრომ. ეს შედეგიც ჩვენი კი არა, განათლების სამინისტროს დამსახურებაა“, - აცხადებს ქუთაისელი პედაგოგი ლალი გიორგაძე.
იმ აზრს, რომ სასერთიფიკაციო გამოცდები ნაჩქარევად ჩატარდა, თანაც საჯარო სკოლებში არსებული დაძაბული პირობებში, მასწავლებელთა დიდი ნაწილი ადასტურებს. მათი აზრით, გამოცდები სწორედ იმ დროს ტარდებოდა, როცა საქართველოს ყველა საჯარო სკოლაში საშტატო შემცირებები მიმდინარეობდა.
„ეს ის შემთხვევაა, როცა არ იცი, რა და როგორ უნდა გააკეთო. ვინმემ რომ არ დაგჩაგროს და არ გითხრას, რომ მასზე ნაკლები კვალიფიკაციის მასწავლებელი ხარ, გამოცდას აბარებ. თუმცა, თუ დასჭირდათ, ამასაც ყურადღებას არ მიაქცევენ და სკოლიდან ისე გაგიშვებენ, ნერვიც არ შეუტოკდებათ. ცუდი ის კი არაა, გამოცდას რომ გვაბარებინებენ, არამედ ის, რომ არ იციან, ამას რატომ აკეთებენ. თუ მაინც თავისი გააქვთ, ჯერ გასაშვები გაუშვან და ვინც დარჩება, იმას ჩაუტარონ ეს გამოცდები. არიან მასწავლებლები, ვინც მცირესაათიანია და მათი ყოფნა-არყოფნის საკითხი დგას. მოკლედ, ამ დაძაბული ვითარების ფონზე გამოცდებს მაინც ვაბარებთ. ვნახოთ, რა იქნება“, - აცხადებდნენ პედაგოგები სასერთიფიკაციო გამოცდების წინ.
იმას, რომ გამოცდები არასასურველი შედეგით დასრულდა, ექსპერტები სხვადასხვა მიზეზით ხსნიან. აცხადებენ, რომ გამოცდები პირველად ჩატარდა და ბევრი რამ ვერ იქნა გათვალისწინებული. ითქვა, ასევე, პედაგოგთა არასათანადო მომზადების დონეზეც, რასაც თვითონ პედაგოგებიც ადასტურებენ.
„არ იყო ეს ხალხი მომზადებული. საამისოდ მათ არ ჰქონდათ არც საკმარისი მასალა და არც დრო. გარდა ამისა, გასათვალისწინებელია ის მომენტიც, რომ მათ სტრესული წინასაგამოცდო პერიოდი ჰქონდათ. არ იცოდნენ და დღემდე არ იციან, ვინ რჩება და ვინ არა სკოლაში. ასე რომ, ეს არის შეურაცხყოფილი, შეშინებული მასწავლებლების გამოცდების შედეგი და ნურავის ნურაფერი გაუკვირდება“, - ამბობს ქუთაისის 37-ე საჯარო სკოლის პედაგოგი კამელია მინდაძე.
იგი გამსწორებლების არაკვალიფიციურობაზეც საუბრობს: „მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენს სკოლას არა აქვს ცუდი შედეგი, უკმაყოფილება მაინც არის. ვგულისხმობ ზოგადად, გამოცდებს, წინასაგამოცდო პერიოდს და ასევე, შედეგებს. არის ნიუანსები, რაც ტესტების გამსწორებელთა პროფესიონალიზმს ეჭვქვეშ აყენებს. მაგალითისთვის გეტყვით, რომ საკითხის ერთიდაიგივე პასუხში, რომელშიც ერთმა პედაგოგმა მიიღო ვთქვათ ერთი ქულა, მეორემ მიიღო ნული. ეს კი, რაზე მეტყველებს, რომ ერთს სწორ პასუხად ჩაეთვალა იგი და მეორეს არასწორად? ეს სერიოზული პრობლემაა. აქ საქმე პედაგოგის ბედს და პრესტიჟს ეხება და ვფიქრობ, მეტი პასუხისმგებლობაა საჭირო.“
გამსწორებლების კვალიფიკაციის დონეზე პედაგოგები გამოცდების შედეგების გამოქვეყნებისთანავე ალაპარაკდნენ. რამდენიმე ტესტური საკითხი მათ „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას განიხილეს: „იყო ასეთი შეკითხვა პროფესიული უნარებიდან: აქვს თუ არა მასწავლებელს მოსწავლის გაჩხრეკის უფლება. რა თქმა უნდა არა აქვს და ეს ყველა პედაგოგმა ძალიან კარგად იცის. ამის შესახებ ინფორმაცია (ისევე როგორც სხვა უფლებებზე) ყველა სკოლის ყველა საკლასო ოთახშია განთავსებული. ერთმა მასწავლებელმა ამ კითხვის დადებით პასუხზე ერთი, მეორემ კი ნული ქულა მიიღო. სხვა ბევრი, მსგავსი მაგალითიც გვაქვს და სხვათაშორის, თითქმის ყველა პროფესიული უნარებიდან“.
პედაგოგები გამოცდის შედეგებს აპროტესტებენ. მათ სააპელაციო ფორმა უკვე შეავსეს და პასუხს უახლოეს დღეებში ელოდებიან.

Deplorable Results of Teacher Certification Examination
Teacher Certification Examination resulted in deplorable fact. Only the third of teachers could cross the minimal threshold of competence. Consequently, the rest won’t be able to get the certificates. Teachers feared that the exams won’t show good results even before the exams. The conducting of examination was considered to be a hastened step in the beginning.
“This is nothing new and surprising. The Ministry of Education reaped what it sowed. The sad thing is that it damaged us, the teachers. Neither I’m crying over that 75 lari that reportedly will be given to certified teachers, nor doubting my professionalism. Simply, it’s sad that the public began to speak about incompetence and the low level of teachers’ education. People are not asking the details. People want to know the results… This is what Ministry did. This result is not ours, but the Ministry of Education’s merit,” – states Lali Giorgadze, a teacher from Kutaisi.
The idea that the certification examination was conducted in a hastened way, in the intensified situation of public schools, is confirmed by the majority of teachers. According to them, the exams were being conducted right when all the public schools in Georgia were going through staff reduction.
“This is the case when you don’t know what to do and when to do it. You go through examination to avoid oppression that you are less qualified than others. But, if they need it, they won’t even take into account your qualification and you will be fired without problem. The sad thing is not that we go through the examination, but that they don’t know why they are doing this. If they still do whatever they want, they should let go whoever they want at first, and then conduct examination for the rest. There are teachers with few hours whose job issue is not determined yet. We’ll see what happens,” – stated teachers before the certification examination.
The fact that the examination showed undesirable result, is explained differently by experts. According to them, it was the first time this kind of examination was conducted and a lot of things were not foreseen. The insufficient preparation of teachers was mentioned confirmed by teachers themselves.
“These people were not prepared. They didn’t have neither sufficient material, nor time. Besides, we should consider the fact that they had stressful pre-examination period. They didn’t know and still don’t know who stays and who leaves school. So, it should not be surprising considering that these are the results of examination of insulted, scared teachers,” – states Kamelia Mindadze, the teacher of Kutaisi #37 public school.
She talks about the incompetence of the examiners: “Despite the fact that our school doesn’t have a bad result, people are still dissatisfied, generally by the examination, pre-examination period and examination itself. There are nuances that raise suspicion on the professionalism of the test evaluators. For example, for the same answer, one teacher got one point, another one – zero. What does it mean? That one was rendered correct, and another one was not? This is a serious problem. This is the case of the fate and prestige of teachers and I think more responsibility is needed.”
The qualification of test evaluators was discussed right when the examination results were published. Several test questions were discussed while talking with the Human Rights Center: “There was a question from professional capacities section: does teacher have a right to search a student? Of course not and every teacher knows this well. This information (along with information about other rights) is located in every classroom of every school. One teacher received one point for this answer, another one – zero. There are a lot of other similar examples, and by the way, all of them from the section of professional capacities.”
Teachers are protesting the examination results. They already filled in the application form and are awaiting the response in the next days.