დევნილთა ნაწილი დამწვრობის ცენტრში შესახლებაზე უარს ამბობს
თბილისში, ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნულ ცენტრში უკვე წლებია, აფხაზეთიდან დევნილი  60-მდე  ოჯახი ცხოვრობს.  2007 წელს  აღნიშნული შენობა  „პსპ ჯგუფში“ შემავალმა კომპანიამ „ნიუ ჰოსტიპალმა“ შეიძინა  და ახალი მრავალპროფილიანი სამედიცინო კლინიკის მშენებლობა დაიწყო. ამის გამო დღის წესრიგში შენობის ერთ ნაწილში მცხოვრები 39 დევნილი ოჯახის გამოსახლების საკითხი დადგა.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ გაარკვია, ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნული ცენტრის შენობაში მცხოვრებთა უმრავლესობა დევნილია, თუმცა არიან არადევნილებიც.
მაცი ბერაია, აფხაზეთიდან დევნილი: „ერთი წლის წინ მშენებლობაზე მომუშავე მუშებისაგან სრულიად შემთხვევით შევიტყვეთ, რომ ალტერნატიულ საცხოვრებელ ფართს დამწვრობის ცენტრში გვთავაზობდნენ. დევნილთა ნაწილმა ეს ფაქტი მაშინვე გავაპროტესტეთ. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული შენობა არ ექვემდებარება საცხოვრებელი ფართის ზოგად სტანდარტებს. დამწვრობის ცენტრის დირექტორი, ბესიკ იაშვილი ერთ-ერთ  ინტერვიუში პირდაპირ ამბობს, რომ სანიტარულ-ეპიდემიოლოგიური ნორმებით, დევნილთა დამწვრობის ცენტრის შენობაში შესახლება ყოვლად დაუშვებელია (იხ. http://www.ambebi.ge/meditsina/3973-strategiuli-mnishvnelobis-saavadmkopos-dakhurva-emuqreba-ra-eshveleba-damtsvar-khalkhs.html)“.
შპს „ნიუ ჰოსპიტალის“ დირექტორის მოადგილემ, თენგიზ ჯამელაშვილმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას განაცხადა, რომ დამწვრობის ცენტრი ორი ერთმანეთისაგან იზოლირებული  შენობისაგან შედგება, სარემონტო სამუშაოების დაწყებამდე კედლები სრულად ჩამოიფხიკა. ამჟამად, ეპიდემიური და ინფექციური თვალსაზრისით, დევნილთათვის იქ ცხოვრება სრულიად უსაფრთხოა.
მაცი ბერაიას თქმით, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროსთან ადმინისტრაციული დეპარტამენტის უფროსმა, ვალერი კოპალეიშვილი რეალ ტვისთვის რამოდენიმე დღის წინ მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ დაუშვებელია დევნილთათვის ისეთი შენობების დაკანონება, რომელიც მაგალითად საავადმყოფოს ერთ-ერთ ფლიგელს წარმოადგენს (იხ. http://www.rtv.ge/video.php?video_id=746&width=500&height=350).
ამის საწინააღმდეგოდ თენგიზ ჯამელაშვილი განმარტავს, რომ დევნილთა დამწვრობის ცენტრში შესახლება სამინისტროსთან შეთახნხემით გადაწყდა და ისინი კანონის სრული დაცვით მოქმედებენ.
„შპს „ნიუ ჰოსპიტალის“ მიერ შეთავაზებული ალტერნატიული ფართი არანაკლებია და ხშირ შემთხვევაში აღემატება იმ ფართს, რასაც დევნილები ამჟამად თვალის ოფთალმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნულ ცენტრში ფლობენ. ამასთან, ბინები უფრო კეთილმოწყოფილი და გარემონტებულია და რაც მთავარია, უახლოეს მომავალში, ისინი დევნილებს  პირად საკუთრებაში გადაეცემათ“, – განმარტავს  ჯამელაშვილი.
როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ გაარკვია, თვალის ოფთოლმოლოგიისა და ნევროლოგიის ეროვნულ ცენტრში მცხოვრებ დევნილთა შორის აზრთა სხვადასხვაობაა. დევნილთა ნაწილი უკვე დათანხმდა შეთავაზებულ ალტერნატიულ საცხოვრებელ ფართს, ნაწილმა 10 000 დოლარის ოდენობით ფულადი კომპენსაცია აიღო, ნაწილი კი დამწვრობის ცენტრში შესახლებაზე კატეგორიულ უარს აცხადებს და სხვა ალტერნატიულ საცხოვრებელ ფართს ან ფულადი კომპენსაციის სახით 30 000 დოლარს ითხოვს.
„დევნილთა შესახებ კანონით ჩვენ სრული უფლება გვაქვს, უარი ვთქვათ კოლექტიურ ცენტრში ცხოვრებაზე და ინვესტორისგან ფულადი კომპენსაცია მოვითხოვოთ. სამწუხაროდ, შემოთავაზებული 10 000 დოლარი, თბილისში, თუნდაც გარეუბანში, საცხოვრებელი ფართის შესაძენად საკმარისი არ არის. ამიტომ ჩვენ ვითხოვთ სხვა ალტერნატიული ფართი ან ადეკვატურ ფულად კომპენსაციას“, - ამბობს მაცი ბერაია.
ამ ეტაპზე  შპს „ნიუ ჰოსპიტალი“ ფულადი კომპენსაციის გაზრდის შესაძლებლობას გამორიცხავს. „10 000 დოლარი მაქსიმუმია, რისი შეთავაზებაც ჩვენ, როგორც ინვესტორს, შეგვიძლია და გვევალება“, -  ამბობს ჯამელაშვილი.
ჯერჯერობით  უცნობია, რა ზომებს მიმართავს შპს „ნიუ ჰოსპიტალი“ იმ შემთხვევაში, თუ დევნილთა ნაწილი ფართის დატოვებაზე ან შეთავაზებულ ფულად კომპენსაციაზე ბოლომდე უარს განაცხადებს.

Part of IDPs Refuse to Lodge In Former Medical Center
About 60 IDP families from Abkhazia have been living in the national center of ophthalmology and neurology in Tbilisi for many years already. In 2007 the company New Hospital within PSP Group purchased the building and started construction of a new medical clinic in it. Consequently, the 39 IDP families are supposed to be evicted from the one part of the building.
The Human Rights Center found out that most people living in the national center of ophthalmology and neurology are internally displaced people; but there are people who are not internally displaced at all.
Matsi Beraia, IDP from Abkhazia: “A year ago, we learned from the workers working on the construction here that alternative accommodation for us would be offered in the medical center for burn diseases. One part of IDPs protested the fact immediately. We think the building does not comply with the standard. The director of the center Besik Iashvili stated in his interview that IDPs cannot be lodged into the building because of sanitary-epidemic norms in it. (see the corresponding article on www.ambebi.ge/meditsina/3973-strategiuli-mnishvnelobis-saavadmkopos-dakhurva-emuqreba-ra-eshveleba-damtsvar-khalkhs.html).
Deputy director of the New Hospital, Ltd Tengiz Jamelashvili stated in his interview with the Human Rights Center that the center for burn diseases consist of two separate buildings. The walls were completely scraped off before the construction started; so epidemic and infection threats are completely safe for IDPs.
Matsi Beraia said that the head of the administrative department of the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees Valeri Kopaleishvili stated in his interview woth Real.tv that spaces in the buildings which are in medical centers cannot be registered on IDPs. (www.rtv.ge/video.php?video_id=746&width=500&height=350).
In the contrary, Tengiz Jamelashvili clarified that the ministry decided to lodge the IDPs into the former center of burn diseases and it was done in accordance to the law.
“The space offered by the New Hospital Ltd is not less than their previous ones in the national center for ophthalmology and neurology; in many cases the space is even larger. Besides that, the flats are more renovated and soon they will be registered on IDPs,” said Jamelashvili.
The Human Rights Center clarified that the IDPs living in the national center of ophthalmology and neurology have different opinion about the problem. Part of them has already agreed to accept the alternative accommodation and another part received the compensation of 10 000 USD; the third part categorically refuses to move to the center for burn diseases and requests 30 000 USD as compensation.
“In accordance to the law on IDPs we have full right to refuse to live in collective centers and request compensation from the investor. Unfortunately, we cannot purchase a flat for 10 000 USD even in the suburb of Tbilisi. So, we requested different alternative accommodation or adequate amount of compensation from them,” said Matsi Beraia.
At the moment, the New Hospital Ltd excludes the possibility to increase the compensation sum. “10 000 USD is the maximum price we can offer to them,” Jamelashvili.
It is still unclear what measures will be taken by the New Hospital Ltd if the part of IDPs continues to refuse to leave the building or decline the offered compensation.