„ჩვენს ძროხებთან ერთად ბარემ ჩვენც დაგვაპატიმრონ!..“
როგორც ნაბადას მცხოვრებლები ამბობენ, ის ტერიტორიები, რომელსაც ისინი დღემდე საძოვრებად იყენებდნენ, კერძო მფლობელობაში გადავიდა.
„საძოვრები, რომელსაც დღემდე ვიყენებდით, ინდუსტრიული ზონის ასაშენებლად არაბებს გადასცეს, მეორე კი ტერმინალისთვის ერთ-ერთ ბიზნესმენს. ჩვენ სადღა წავიდეთ, შიმშილით დავიხოცოთ? ხალხის ერთადერთი შემოსავალი ამ უბანში საქონელია, მეტი არაფერი გაგვაჩნია. თან, ეს ხომ ქალაქის ცენტრი არ არის, გარეუბანია. თუ სადმე ძროხას დაიჭერენ და დააპატიმრებენ, თითო სულზე 50 ლარიან ჯარიმას გვახდევინებენ, ბარემ ჩვენც დაგვაპატიმრონ იმ ძროხებთან ერთად და დაგვასვენონ, მაინც პატიმრებივით ვართ“, - განაცხადა ნაბადას უბნის ერთ-ერთმა მოსახლემ.
ფოთის საკრებულოს დადგენილებით, ქალაქის ტერიტორიაზე პირუტყვის გაშვება, პირველ ჯერზე ჯარიმის სახით, ერთ სულზე 50 ლარის, მეორე ჯერზე 100 ლარის გადახდას ითვალისწინებს. თუ მსგავსი შემთხვევა კიდევ განმეორდება, პირუტყვს გაყიდიან, თანხას კი მეპატრონეს გადასცემენ.
დადგენილების შესრულებაზე კონტროლს ინფრასტრუქტურის საქალაქო სამსახური ახორციელებს. შეღავათების არ დაშვების შემთხვევაში, ნაბადას მოსახლეობა ფოთი-თბილისის ცენტრალური მაგისტრალის გადაკეტვითა და საპროტესტო აქციებით იმუქრება.

“Let Them Arrest Us Together with Our Cows”
Residents of Nabada settlement in Poti request pasture from the government. They say the territory they used for the purpose in the past has now become private property.
“The pasture we used in the past was assigned to Arabs for the construction of industrial zone. Another pasture was assigned to a businessman for the terminal. Where shall we go now? Shall we die of hunger? The only income of local people is from cattle; we have nothing more. Besides that, it is not city center; if they see a cow somewhere they capture it; then we have to pay fine of 50 GEL for each cow. Let them arrest us together with our cows; we already feel ourselves as prisoners,” said a resident of Nabada settlement.
According to the resolution of Poti City Council, a person will be fined with 50 GEL if his/her cow pastures on the territory of the city; next time the person will have to pay fine of 100 GEL. If the fact occurs again, the cow will be sold and the money will be given to the owner.
The city service of infrastructure controls the implementation of the resolution. If nothing is changed in the resolution, the residents of Nabada settlement intend to block Poti-Tbilisi motor way and protest demonstrations.