ახალგორის სკოლებში 700 ნაცვლად 70-მდე მოსწავლეღა დარჩა
1 სექტემბერს ოკუპირებული ახალგორის სკოლებში ზარი მხოლოდ 70-მდე მოსწავლისთვის დაირეკა. უწინ კი აქ 700 მოსწავლე იყო. საპირველსექტემბრო ზეიმს სევდა იმიტომაც გამოერია, რომ ახალგორელებს არცთუ უმნიშვნელო ახალი ამბავი აცნობეს – ცხინვალის დე-ფაქტო რეჟიმი ახალგორის რუსული სკოლის სასწავლო პროგრამიდან ქართული ენის საგნის ამოღებას გეგმავს .
კოკოითის დე-ფაქტო ხელისუფლების გადაწყვეტილებით, სამხრეთ ოსეთის ყველა სკოლაში სასწავლო პროცესი 1 სექტემბერს განახლდა. შესაბამისად, 2010-2011 სასწავლო წელი დაიწყო ახალგორის სკოლებში.
ოსური მედიის ცნობით, დე ფაქტო რესპუბლიკის ტერიტორიაზე ახალი სასწავლო წლის დაწყების ნიშნად პირველი ზარი 60 სკოლაში დაირეკა. იგივე წყაროს ინფორმაცით, მთლიანად სამხრეთ ოსეთში 5000 მოსწავლე ისწავლის. დე ფაქტო რესპუბლიკის სკოლებში სწავლა რუსეთიდან ჩატანილი სახელმძღვანელოებით მიმდინარეობს. ცხინვალის განათლების განყოფილების ინფორმაციით, პრობლემა ოსური ენისა და ლიტერატურის სახელმძღვანელოების გამო წარმოიქმნა. ხოლო ახალგორის ქართული სკოლის მოსწავლეებისთვის წიგნების შეძენა მშობლებს თბილისში მოუწევთ.
თვითონ დაბა ახალგორში 2 ქართული სკოლა მოსწავლეთა უკიდურესად პატარა კონტინგენტის გამო გაერთიანდა. მიუხედავად ამისა, ახალგორელ მოსწავლეთა რაოდენობა გაერთიანებულ სკოლაშიც კატასტროფულად მცირეა.
„ქართულ სკოლაში მხოლოდ 1 პირველკლასელია, რუსულში კი – 3-4. 1 სექტემბერს დილის 9 საათზე ზეიმი ჩატარდა. პირველი სკოლის ეზოში ერთ რიგზე ქართული და მეორე მხარეს რუსულსკოლელები იდგნენ. სტუმრებად მოწვეულნი იყვნენ აქაური ადმინისტრაციიდან ბარათაშვილი და რუსული სასაზღვრო ნაწილიდან რამდენიმე პირი. მათ ყველა მოსწავლეს ჩანთები და საკანცელარიო ნივთები გადასცეს საჩუქრად“, – განაცხადა ჩვენთან საუბრისას ახალგორის ერთ-ერთმა მკვიდრმა.
2008 წლის ომამდე ახალგორის პირველ სკოლას 400-მდე მოსწავლე ჰყავდა, მეორეს – 200-მდე, მესამეს – 100-მდე. წელს კი ქართულ სკოლაში მთლიანობაში დაახლოებით 35 ბავშვი იქნება. რუსულში უფრო მეტია, რადგან იქ თავიანთი ბავშვები სასწავლებლად გადმოსახლებულმა რუსებმა მიიყვანეს. ახალგორში ახალჩასახლებული რუსები ძირითადად იმ სამხედროების ოჯახებიდან არიან, რომლებიც ოკუპირებული ტერიტორიის საზღვარზე, ან ყანჩავეთის ბაზაზე არიან დისლოცირებულნი.
„რუსულ სკოლაში მოსწავლეები ქართულზე ბევრად მეტნი არიან-მეთქი, ვერ ვიტყვით; სულ რაღაც 15-20 ბავშვით მეტი იქნება. ქართული სკოლის მოსწავლეებს რომ გადავხედე, ძირითადად უფროსკლასელები იყვნენ. პატარები თითქმის არ არიან. წეროვნიდან უფროსკლასელები შეღავათებისთვის გადმოდიოდნენ. ახლა კი გადმოსვლა შეწყვიტეს, რადგან აქ ამისთვის შენიშვნა მისცეს დირექტორებს“, – აცხადებენ ახალგორელები.
წლის დასაწყისში (იანვარ-თებერვალში) ახალგორის სკოლებში მასობრივი დაბრუნება დაიწყეს წეროვანში გადაბარგებულმა ახალგორელმა მოსწავლეებმა. ესენი ძირითადად მე-10-11 კლასელები იყვნენ. მათი ახალგორში დაბრუნების მიზეზი კი იმ შეთავათების მოპოვება იყო, რომელიც ახალგორში სკოლადამთავრებულებს აქვთ: უმაღლეს სასწავლებელში ჩარიცხვის შემთხვევაში, გადასახადიდან (თუნდაც არანირი გრანტი არ ჰქონდეს მოპოვებული) თავისუფლდებიან.
ახალგორის დე ფაქტო ადმინისტრაცია მოქალაქეთა განზრახვას მიხვდა და უფროსკლასელების მასობრივი გადმოსვლები აკრძალა. ამის მიუხედავად, როგორც თავად ახალგორელები ამბობენ, სკოლის დირექტორებს ჩუმად მაინც ჰყავდათ გაფორმებული ის მოსწავლეები, რომლებიც ახალგორში საერთოდ არ იყვნენ და სინამდვილეში წეროვნის სკოლებში დადიოდნენ.
ახალგორელები უკმაყოფილონი არიან ცხინვალიდან ჩასული მასწავლებლის ინიციატივით, რომელსაც რუსული სკოლის სასწავლო პროგრამიდან ქართული ენის საგნის ამოღება უნდა.
„ეს ცხინვალიდან ჩამოსული რუსულის მასწავლებლის ინიციატივაა, რომელიც ახლახანს გავიგეთ და რა თქმა უნდა, ძალიან არ მოგვეწონა. ერთ-ერთი ბავშვის მშობელი, რომელიც აქ მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორია, ზეიმზე გამოვიდა და სპეციალურად რუსულად თქვა: „როგორ შეიძლება ქართული ენის საგანი ამოიღო სასწავლო პროგრამიდან. აქ მოსახლეობის დიდი ნაწილი ქართველია და შეუძლებელია, აქაურმა თუნდაც არაქართველმა ბავშვმა ქართული წერა-კითხვა არ იცოდეს“. იმასაც ამბობდა: ვისაც შეგიძლიათ, ყველამ ხელი შევუშალოთო ამ განზრახვასო. ჩვენ, რა თქმა უნდა, ყველანი ამის წინააღმდეგი ვართ. თუმცა, ჩვენ ვინ რას გვკითხავს?! ეს საკითხი ჯერ არ გადაწყვეტილა. ამბობენ, რომ აქაური განათლების განყოფილება ამას მალე გადაწყვეტს“, – აღნიშნა ჩვენთან საუბრისას ახალგორში საპირველსექტემბრო ზეიმის ერთ-ერთმა დამსწრემ.
ჩვენ კომენტარისთვის რუსული სკოლის დირექტორს, ციალა კოდალაევს დავუკავშირდით. „საპირველსექტემბრო ზეიმმა ძალიან კარგად და ხალისიანად ჩაიარა. ქართული და რუსული სკოლის წარმომადგენლები ზეიმზე ერთად ვიყავით. სხვა თემაზე - დამსწრე სტუმრებსა თუ ქართული ენის საგნის ამორებაზე, ნურაფერს მკითხავთ, რადგან არ გიპასუხებთ“, - მოკლედ მოგვიჭრა კოდალაევმა.
როგორც humanrights.ge-ს ცხინვალიდან აცნობეს, ახალგორელების უკმაყოფილების მიუხედავად, ადრე თუ გვიან, ახალგორის რუსულ სკოლაში ქართული ენის სწავლება მაინც შეწყდება.

The bell rang only for 70 pupils in the public schools of Akhalgori district on September 1. Before their number were 700. The day became sad because of one more unpleasant news – Tskhinvali de-factor regime intends to remove Georgian language from the program of Russian schools in Akhalgori district.
Kokoity’s de-facto government decided to start school-term on September 1 in South Ossetia. Consequently, the schools started the 2010-2011 school-year in Akhalgori district too.
According to Ossetian media sources, 60 schools of South Ossetia started school year on September 1. According to the same source, 5 000 pupils will learn in the schools of South Ossetia this year. The schools in the de-facto republic work with Russian text-books. According to the education department of Tskhinvali, the problem originated because of lack of Ossetian text-books. The parents of the pupils of Georgian schools in Akhalgori district will have to buy text-books in Tbilisi.
Two Georgian schools in Akhalgori were unified because of small number of Georgian pupils. Despite that, their number is very low for one school too.
“There is only one pupil in the first form in the Georgian school. There are 3-4 pupils in the Russian school. The pupils gave a concert at 9:00 am on September 1. The pupils of Georgian school stood on the one side in the yard and the pupils of the Russian school stood on the other side during the concert. The officials of the local administration Baratashvili and several officers from the Russian frontier service were invited to the event. They presented the children with school-bags and school items,” said a resident of Akhalgori district.
Before the war of 2008, there were 400 pupils in the Akhalgori School # 1; and about 100 pupils in the third school. Now there are about 35 pupils in the Georgian school. There are more children in the Russian school because Russian families, who resettled in the district after the war, sent their children to local schools. Those families belong to those Russian soldiers who are deployed on the border of the occupied territory or in the Kanchaveti military base.
“I cannot say that there are much more pupils in the Russian schools; there might be 15-20 more pupils there. There are pupils of only higher forms at the Georgian school. There are no little children in it. The pupils from Tserovani settlement used to go to schools in Akhalgori district because of some advantages. Now they stopped it because the school directors were rebuked for that,” said the residents of Akhalgori district.
In January-February, the pupils from Akhalgori district actively moved to Tserovani settlement. They were mostly the pupils of the 10-11th forms. The reason of their return to the district was some advantages they could have for the entrance exams of high school (they could study without tuition fee even though they did not gain enough points in the entrance exams).
Akhalgori district de-facto administration guessed their intention and prohibited the pupils to move to Akhalgori schools. Despite that, school directors had several similar pupils in their schools in secret. Those pupils went to schools in Tserovani settlement in fact.
The Akhalgori residents are discontent with the initiative of the teacher from Tskhinvali. He wants to remove Georgian language lesson from the school program ay Russian schools at all.
“It was initiative of the teacher of Russian language who was invited from Tskhinvali. We do not like his decision. One parent, who is the director of the youth palace in the district, made a statement in Russian language during the concert on September 1; she said that Georgian language lessons could not be removed from the school program because most part of local people are Georgian and children, even if they are not Georgian, should know the language. She said: everybody should resist the initiative. We all are against it but who cares about it? They have not made the decision yet but people say the local education department will soon make final decision,” said a person who personally attended the concert on September 1.
We got in touch with the director of the Russian school Tsiala Kodalaeva to get comments on the fact. “The concert was very nice on September 1. Representatives of the Russian and Georgian schools celebrated the date together. But please do not ask me anything about the Georgian lessons, I cannot say anything,” said Kodalaeva.
The humanrights.ge was reported from Tskhinvali that despite the discontent of Akhalgori residents, the Georgian language lesson will be soon removed from the Russian school program in Akhalgori district.