ლერი ხაბელოვი – დევნილი პოლიტიკური ნიშნით
„საქართველოდან იმიტომ წამოვედი, რომ ჩემი უსაფრთხოება კითხვის ქვეშ იდგა. თუმცა, დაბრუნება ძალიან მინდა“, – აცხადებს საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ყოფილი ვიცე-პრეზიდენტი ლერი ხაბელოვი ოსურ მედიასთან საუბრისას და დასძენს, რომ საქართველოში დაბრუნებას მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეძლებს, როცა ხელისუფლება შეიცვლება.
ლერი ხაბელოვზე საუბრისას პოლიტიკური პარტიები და არასამთავრობო ორგანიზაციები ერთმანეთში ვერ თანხმდევიან და ვერ ასახელებენ ზუსტ მიზეზს, თუ რის გამო დატოვა ამ კაცმა საქართველო.
ოლიმპიური ჩემპიონი, მსოფლიოს ხუთგზის ჩემპიონი და ევროპის სამგზის ჩემპიონი ლერი ხაბელოვი, რომელმაც ეს ტიტულები საქართველოს მოუტანა, გაზეთ „ვზგლიადს“ უცხადებს, რომ საქართველოდან სააკაშვილის ხელისუფლებამ გამოაძევა. ამიტომაც იძულებულია ვლადიკავკაზში იცხოვროს.
„საქართველოს ხელისუფლებამ ვერ გაიგო ერთი რამ: მეზობლებთან ჩხუბი და მუდმივად დაძაბული ურთიერთობა არ შეიძლება“, - ამბობს ხაბელოვი გამოცემასთან საუბრისას.
უფრო ადრე ოსი ხალხის შევიწროებაში საქართველოს ხელისუფლება ასევე საქართველოში  მცხოვრებმა და ამჟამად დევნილობაში მყოფმა ოსმა ბიზნესმენმა გოჩა ძასოხოვმაც დაადანაშაულა. იგი ახლა მოსკოვში ცხოვრობს. ძასოხოვი გაზეთ „სეგოდნიასთვის“ მიცემულ ინტერვიუში აცხადებდა, რომ საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ყოფილ ვიცე-პრეზიდენტს ლერი ხაბელოვს, მისი ოსური წარმომავლობის გამო, საქართველოს ხელისუფლებამ ტერორი მოუწყო, რის გამოც ხაბელოვი იძულებული გახდა, ცხინვალში გაქცეულიყო და ვკადიკავკაზში გადაბარგებამდე ლტოლვილთა კარავში ცხოვრობდა.
თავად ძასოხოვი მოსკოვში პირდაპირ პეკინის ოლიპმიადიდან გაქცეულა, სადაც ის ოლიმპიურ თამაშებს შსს-ს სპორტსაზოგადოება „დინამოს“ ხელმძღვანელის რანგში ესწრებოდა.
მისი თქმით, „სააკაშვილმა ოს ხალხს ბართლომეს ღამე მოუწყო“, ძასოხოვი კი საკუთარი ხალხის წინააღმდეგ ვერ გამოიყენა და ამიტომაც საქართველოს ხელისუფლებამ მთელი ბიზნესი დაუყადაღა.
ძასოხოვი იმასაც ამბობდა, რომ ქართულმა არმიამ ცხინვალი დაანგრია, ოსური სოფელი დმენისი კი მიწასთან გაასწორა: „ცეცხლმოკიდებულ ცხინვალში კი დიმიტრი სანაკოევი რუპორით აცხადებდა, რომ ახლა ის იყო უმაღლესი ხელისუფლება და ყველა მას უნდა დამორჩილებოდნენ“.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „მეგობრობის ხიდი - ქართლოსის“ ხელმძღვანელი, მეგი ბიბილური ჩვენთან საუბრისას ამბობს, რომ როგორც გოჩა ძასოხოვი, ასევე ლერი ხაბელოვი საქართველოდან ეთნიკური ნიშნით დევნის მსხვერპლნი არ ყოფილან.
მეგი ბიბილური: „ხაბელოვთან დაკავშირებით ჩვენი ორგანიზაცია ინფორმაციას ფლობს და მის ირგვლივ არსებულ სიტუაციასაც თვალ-ყურს ადევნებს. შემიძლია ვთქვა, რომ იგი არ ყოფილა ეთნიკური ნიშნით დევნის მსხვერპლი. ხაბელოვს მხოლოდ პირადი პრობლემები ჰქონდა აქ და სხვა არაფერი. ანუ ის დღეს საქართველოში არ იმყოფება და ვერ ჩამოდის არა იმიტომ, რომ ეთნიკურად ოსია, არამედ მას სხვა პირადი კონფლიქტები აქვს საქართველოში".
ბიბილურისგან განსხვავებით, საქართველოში მცხოვრებ ოს ქალთა საერთაშორისო ასოციაციის პრეზიდენტი იზოლდა ტიგიევა თვლის, რომ ლერი ხაბელოვი სწორედ ეთნიკური ნიშნით დევნის გამო ვერ ჩამოდის საქართველოში.
იზოლდა ტიგიევა: „არაერთხელ მსმენია ამის შესახებ და მჯერა კიდეც, რადგან საქართველოში ეთნიკური ოსების დევნის ფაქტები ახალი არ არის. გარკვეული ტიპის ზეწოლა ჩემზეც ყოფილა. თუმცა, ვცდილობ, ყურადღება არ მივაქციო. შემიძლია ვთქვა, რომ უკვე შევეჩვიე ამას და ვფიქრობ კიდეც, რომ ეს ასე იქნება, ვიდრე საქართველოში ნამდვილი დემოკრატია არ დამყარდება“.
ექსპერტი კავკასიის საკითხებში მამუკა არეშიძე ჩვენთან საუბარში ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ ლერი ხაბელოვი არა ეთნიკური, არამედ პოლიტიკური ნიშნით დევნილია. მისი თქმით, ეთნიკური ნიშნით რომც არ იყოს ეს ადამიანი პოლიტიკურ დევნაში, ცხადია, რომ დღეს საქართველოში, დიდი სურვილის მიუხედავად, განსხვავებული აზრისა და მსოფლმხედველობის გამო ვერ ჩამოდის.
მამუკა არეშიძე: „ლერი ხაბელოვზე კარგი კაცი მე ამ ქვეყანაზე არავინ მეგულება. მიმაჩნია, რომ იგი ეთნიკური ნიშნით არ იდევნება. უბრალოდ, ლერი ხაბელოვმა მხარი დაუჭირა ბადრი პატარკაციშვილს, რომელიც იმ პერიოდში არა მარტო ოპოზიციის ლიდერი, არამედ ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტიც იყო, ხაბელოვი კი - მისი მოადგილე. ამის გამო შეექმნა ხაბელოვს სააკაშვილის ხელისუფლებასთან პრობლემები, რაც მისი საქართველოდან წასვლით დასრულდა. მას ძალიან უყვარს საქართველო, ქართველები, მაგრამ ახლანდელი ხელისუფლების გამო, დაბრუნებას ვერ ახერხებს. სანამ არ შეიცვლება ეს ხელისუფლება, ვერც დაბრუნდება. იგივე პრობლემები აქვს გოჩა ძასოხოვსაც. გოჩამაც სააკაშვილის ხელისუფლების მტრის (როგორც სააკაშვილი თავად ამბობდა) - პატარკაციშვილის მხარე დაიჭირა. გარდა ამისა, იგი ბიზნესმენიც იყო და, რაც სხვა ოპოზიციურად განწყობილ ბიზნესმენებს დაემართათ, მასაც იგივე შეეხო. კიდევ გიმეორებთ, რომ ლერი ხაბელოვის მსგავსი ვაჟკაცი ადამიანი საქართველოს ბევრი არა ჰყავს“.

Leri Khabelov – Persecuted on Political Grounds
“I have left Georgia because of personal security. But, I want to return there,” said the former vice-president of the National Olympic Committee of Georgia Leri Khabelov in his interview with Ossetian media sources; he added that he would be able to return to Georgia when the government changes.
When speaking about Leri Khabelov political parties and non-governmental organizations cannot agree with each other and cannot name the exact reason why he left Georgia.
The Olympic champion, five-time world champion and three-time European champion Leri Khabelov, who gained those victories for Georgia, reported to the newspaper “Vzgliad” that Saakashvili’s government expatriated him from Georgia; so he has to live in Vladikavkaz now.
“The government of Georgia cannot understand one thing: permanent quarrel and tense relationship with neighbors are impossible,” said Khabelov in his interview.
Before him, Ossetian businessman Gocha Dzasokhov, who lived in Georgia but now has left the country, blamed the government of Georgia in persecution of ethnic Ossetian people. He now lives in Moscow. Dzasokhov said in his interview with the newspaper “Segodnia” that the government of Georgia terrorized former vice-president of Olympic committee because of his Ossetian ethnicity; consequently, Khabelov had to flee to Tskhinvali where he lived in the tent for refugees before moving to Vladikavkaz.
Dzasokhov fled to Moscow directly from Beijing Olympiad where he attended the games as a head of the sport-society “Dinamo” Ltd.
Dzasokhov said that “Saakashvili organized Bartolommeo Night for Ossetian people.”He could not use Dzasokhov against his people and sequestered his business.”
Dzasokhov also said that Georgian army destroyed Tskhinvali and Ossetian village Dmenisi: “Tskhinvali was on fire and Dimitry Sanakoev was speaking in the megaphone that he was the governor in Tskhinvali now and everybody had to obey his orders.”
Head of the non-governmental organization “Friendship Bridge – Kartlosi” Megi Bibiluri said that both Gocha Dzasokhov and Leri Khabelov were not victims of persecution on ethnic grounds in Georgia.
Megi Bibiluri: “Our organization has information about Khabelov and I can state that he was not victim of ethnic persecution. Khabelov had his personal problems and nothing more. He cannot arrive in Georgia now because of his personal conflicts and not because he is ethnic Ossetian".
Unlike Bibiluri, president of the International Association of Ossetian Women in Georgia Izolda Tigieva thinks that Leri Khabelov cannot arrive in Georgia because of persecution on ethnic grounds.
Izolda Tigieva: “I have heard about it many times and I believe that facts of persecution of ethnic Ossetian people in Georgia are not strange at all. I was also persecuted but I try not to pay attention to it; I have put up with the situation and I know it will continue like that until real democracy is established in Georgia.”
Expert Mamuka Areshidze underscored that Leri Khabelov was persecuted not on ethnic but political grounds. He cannot arrive in Georgia because of his different political opinions.
Mamuka Areshidze: “I think Leri Khabelov is the best person ever. I do not think he is persecuted on ethnic grounds; he simply supported Badri Patarkatsishvili who was not only the leader of the opposition in Georgia but the president of the National Olympic Committee; Khabelov was his deputy. On this basis, Khabelov had problems with Saakashvili’s government and it ended with his departure from Georgia. He loves Georgia and Georgian people but because of the current authority he cannot return to Georgia. He will not come back until the government changes. Gocha Dzasokhov had similar problems: he also supported Patarkatsishvili. Besides that, he was businessman and shared the fate of other Georgian businessmen who were in the opposition of the government. I repeat once more, Georgia does not have many similar courageous men like Leri Khabelov.