რუსეთი საქართველოს ტერორისტების მომზადებაში ადანაშაულებს
რუსული მხარე საქართველოს ტერორისტების მომზადებაში ადანაშაულებს. ამის შესახებ გაზეთ „ვრემია ნოვოსტეისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში რუსეთის შსს-ს ჩრდილოეთ კავკასიის ფედერალური ოლქის მთავარი სამმართველოს უფროსის მოადგილემ, ნიკოლაი სიმაკოვმა განაცხადა.
სიმაკოვის თქმით, ჩრდილოეთ კავკსიაში მოქმედი „ბოევიკები“ მომზადებას საქართველოს ტერიტორიაზე, სპეციალურ ბანაკებში გადიან.
„გვაქვს ინფორმაცია, რომ ამ ქვეყნის ტერიტორიაზე შექმნილია სპეციალური ბანაკები, სადაც „ბოევიკებს“ ამზადებენ. იქ კრებენ კავკასიელებს, როგორც წესი, დამნაშავეებს ან მათ, ვინც სამართალს ევროპის ქვეყნებში ემალებოდა. მათ ამზადებენ და ჩვენთან მოსაზღვრე სახელმწიფოებიდან აგზავნიან“, - განაცახდა სიმაკოვმა.
მისივე თქმით, მცირე ხნის წინ რუსეთ-აზერბაიჯანის საზღვარზე შეტაკება მოხდა, რომლის დროსაც აზერბაიჯანელი მესაზღვრე დაიღუპა. ასევე, მოკლეს ერთი „ბოევიკი“, ხოლო ორი დააკავეს.
„დაკითხვის დროს გაირკვა, რომ მათ ავსტრიასა და საფრანგეთში ცხოვრების უფლება ჰქონდათ. ისინი იქ ექსტრემისტულმა ორგანიზაციებმა გადაიბირეს და საქართველოში გაუშვეს, რათა შემდეგ რუსეთის ტერიტორიაზე ემოქმედათ“, - განაცხადა სიმაკოვმა.

Russia Accuses Georgia in Training of Terrorists
Russia accuses Georgia in training of terrorists - Nikolai Simakov, the deputy head of the main department of the North Caucasus Federal Oblast within the Ministry of Internal Affairs of Russia reported to the “Vremia Novostei” newspaper.
According to Simakov, in the North Caucasus “Boeviks” are trained in Georgian territory in special camps.
“We have information that there are special camps in Georgia where “Boeviks” are being trained. Criminals from Caucasus and Europe are gathered there; they are trained and sent to neighboring countries”, Simakov declared.
As he mentions, there was a clash on the Russian-Azerbaijan border which resulted into the death of one Azerbaijan frontier guard. One terrorist was killed and two were arrested.
“The interrogation cleared up that they had right to live in Austria and France. Extremist organizations recruited them and sent to Georgia to prepare them for further activities on Russian territory”, Simakov said.