ეუთოს გენერალური მდივანი კონფლიქტის მხარეებს ურთიერთპატივისცემისკენ და თავშეკავებისკენ მოუწოდებს
8 სექტემბერს საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით ეუთო-ს გენერალური მდივანი, მარკ პერინ დე ბრიშამბო იმყოფებოდა. ვიზიტის დასრულების შემდეგ ეუთო-ს ოფიციალურმა ვებ-გვერდმა ორგანიზაციის გენერალური მდივნის ვიზიტის შესახებ ოფიციალური განცხადება გაავრცელა.
როგორც ეუთო-ს ვებგვერდი იუწყება, საქართველოში ვიზიტისას ბრიშამბომ ჟენევის დისკუსიების მხარეებს ურთიერთპატივისცემისა და თავშეკავებისკენ მოუწოდა.
ბრიშამბოს განცხადებით, თბილისში შეხვედრების დროს ცდილობდა, აეხსნა ეუთო-ს ძალისხმევა ჟენევის დისკუსიების ფარგლებში, რომელიც მიმართულია მხარეებს შორის დიალოგის განვითარებისკენ. გენერალურ მდივანს მიაჩნია, რომ დიალოგი ხელს შეუწყობს რეგიონების ტერიტორიებზე უსაფრთხოებისა და ჰუმანიტარული პრობლემების მოგვარებას.
„ეს მოითხოვს ურთიერთპატივისცემას, გაგებასა და თავშეკავებას არა მხოლოდ ოფიციალური პირების, არამედ მედიის მხრიდანაც“, - მიიჩნევს ბრიშამბო.
გენერალური მდივანი, ასევე, აღნიშნავს, რომ, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის წარმომადგენლებთან ერთად, ადმინისტრაციულ საზღვართან მდებარე სოფელ ოძისში იმყოფებოდა და მისიას მხარდაჭერა გამოუცხადა.
„ევროკავშირთან ერთად, ეუთო მონაწილეობს ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის მუშაობაში, რომლებიც ჟენევის დისკუსიების ფარგლებში დაიწყო. კიდევ ერთხელ დავადასტურე ამ მექანიზმის მუშაობის განახლების აუცილებლობა, რაც ყველა მხარისთვის სასარგებლო იქნება“, - აცხადებს მარკ პერინ დე ბრიშამბო.
მისივე თქმით, თბილისში გამართული შეხვედრები ინფორმატიული და კონსტრუქციული იყო და ამ შეხვედრების ეუთო-ს სამიტზე გაგრძელებას ელოდება, რომელიც ასტანაში დეკემბერში უნდა გაიმართოს.
ვიზიტის ფარგლებში ეუთო-ს გენერალური მდივანი „თბილისი მარიოტში“ არასაპარლამენტო ოპოზიციასაც შეხვდა. შეხვედრას ნინო ბურჯანაძე, დავით უსუფაშვილი, ირაკლი ალასანია, დავით გამყრელიძე, ვიქტორ დოლიძე, ზვიად ძიძიგური და ნესტან კირთაძე ესწრებოდნენ.
„საქართველოს პოლიტიკური პროცესების შესახებ სრულყოფილი სურათის მისაღებად, აუცილებელია, მოუსმინო ყველა ძალის წარმომადგენელს, მათ შორის, ხელისუფლებას. ეს ჩვენი პრაქტიკა და მოვალეობაა; ეუთო დაინტერესებულია საქართველოში მიმდინარე დემოკრატიული პროცესებით; ჩვენთვის მნიშვნელოვანია მივიღოთ დეტალური ინფორმაცია ქვეყანაში მიმდინარე დემოკრატიულ პროცესებზე, როგორც ხელისუფლების, ისე ოპოზიციური ძალებისგან“, - განაცხადა ეუთო-ს გენერალურმა მდივანმა შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
ოპოზიციის წარმომადგენლებმა მარკ პერინ დე ბრიშამბოსთან დეტალურად განიხილეს შიდა პოლიტიკის აქტუალური საკითხები, კერძოდ - ქვეყნის უსაფრთხოება და დეოკუპაცია, საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესება და საკონსტიტუციო ცვლილებები. საუბარი შეეხო ასევე მედიის თავისუფლებას, ადამიანის უფლებებსა და სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში არსებულ მდგომარეობას.
ეუთოს გენერალური მდივანი საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლებსაც შეხვდა. საპარლამენტო ფრაქცია „ქრისტიან-დემოკრატების“ თავმჯდომარე გიორგი ახვლედიანის ცნობით, ამ შეხვედრაზე ოპოზიციონერმა დეპუტატებმა სცადეს სტუმრისთვის აეხსნათ, თუ რა რეალობა შეიქმნა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, განსაკუთრებით კი ცხინვალის რეგიონში მას შემდეგ, რაც ეუთოს მისიამ კონფლიქტის ზონა დატოვა.
ახვლედიანის თქმით, ეუთოს მისიის მიერ კონფლიქტის ზონის დატოვების შემდეგ, იქ არსებული რეალობა და ინფორმაცია საერთაშორისო თანამეგობრობას თითქმის აღარ მიეწოდება. მისივე განცხადებით, შეხვედრაზე ხაზი გაესვა, რომ აუცილებელია მოფიქრებული იყოს მექანიზმები და ბერკეტები, რათა ევროპა საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით ინფორმაციულ ვაკუუმში არ აღმოჩნდეს.
რაც შეეხება ქვეყნის საშინაო პოლიტიკას, საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენლებმა მარკ პერინ დე ბრიშამბოსთან ისაუბრეს საკონსტიტუციო რეფორმაზე და საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესებაზე, კერძოდ, დაგეგმილ ცვლილებებზე. გიორგი ახვლედიანის თქმით, საპარლამენტო ოპოზიცია თვლის, რომ ეუთოს ჩართვა აღნიშნულ პროცესში მიზანშეწონილი იქნება, რადგან დემოკრატიის განვითარება საქართველოში ევროპული მონიტორინგის გარეშე წარმოუდგენელია.
„საქართველო აქტიურად არის წარმოდგენილი ეუთო-ს ინტერესებში“, - განაცხადა მარკ პერინ დე ბრიშამბომ სასტუმრო „რედისონში“ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრ გრიგოლ ვაშაძესთან ერთად გამართულ ერთობლივ ბრიფინგზე. მისი თქმით, ეუთო-ს არ მიეცა საქართველოში მუშაობის გაგრძელების შესაძლებლობა. თუმცა ეუთო აქტიურად მონაწილეობს ჟენევის პროცესში.
როგორც ბრიშამბომ განაცხადა, გრიგოლ ვაშაძესთან შეხვედრისას საუბარი შეეხო ეუთო-ს უსაფრთხოების სამიტს, რომელიც გაიმართება დეკემბერში ასტანაში: „ეს იქნება პანევროპული შეხვედრა. განიხილება ყველა პრობლემატიკა, რომელიც თითოეულ ქვეყანას აწუხებს; მათ შორის აქტიურად იქნება წარმოდგენილი საქართველოს წინაშე მდგარი პრობლემები. ჩვენ ვისაუბრეთ ვაშაძესთან სამიტის მოსამზადებელ სამუშაოებზე. დიპლომატიური რესურსები უნდა იყოს მაქსიმალურად გამოყენებული, რათა საქართველომ პრობლემები მოაგვაროს და დაიწყოს შერიგების პროცესი“.

09:07, Monday, 20.05.2013
On September 8th, the Secretary General of OSCE, Marc Perrin de Brichambaut made an official visit to Georgia. After the visit, the official web site of OSCE spread the official statement of Secretary General.
As the OSCE web site informs, on his visit to Georgia, Brichambaut called on the participants of Geneva discussion to mutual respect, understanding and restraint.
According to Brichambaut’s statement, the focus of his talks during the visit in Georgia was to explain the OSCE’s efforts within the Geneva discussions directed to promotion of dialogue among all participants. Secretary General thinks that this dialogue will be conducive for solving the security and humanitarian problems.
“This requires mutual respect, understanding and restraint, not only from officials but from media as well,” – considers Brichambaut.
Secretary General also indicates that he visited Odzisi, a village close to administrative boundary line, together with the EU Monitoring Mission and expressed his support for EU Mission.
“With EU, the OSCE co-operates under the framework of the Incident Prevention and Response Mechanism established by the Geneva Discussions. I reaffirmed the urgent need to resume the activities of this mechanism, for the benefit of all communities affected by the August 2008 conflict,” – states Marc Perrin de Brichambaut.
According to him, the meetings in Tbilisi were informative and constructive and he looks forward to the continuation of these meetings at the OSCE Summit in Astana in December.
Within the frameworks of the visit, the Secretary General met with the non-parliamentary opposition in Tbilisi Marriott. The meeting was attended by Nino Burjanadze, David Usupashvili, Irakli Alasania, David Gamyrelidze, Viktor Dolidze, Zviad Dzidziguri and Nestan Kirtadze.
“To get the complete picture of political processes occurring in Georgia, it’s necessary to listen to the representative of all political powers, including government. This is our practice and obligation; OSCE is interested in the democratic processes taking place in Georgia; It’s important for us to receive detailed information about the democratic processes happening in the country both from the governmental and opposition powers,” – stated OSCE Secretary General after completing the meeting.
Opposition representatives discussed the relevant issues of internal politics with Marc Perrin de Brichambaut in detail, specifically – security and de-occupation, improvement of the electoral environment and constitutional changes. The talks also touched the freedom of media, human rights and the existing situation in the Penitentiary Departments.
The OSCE Secretary General met with the representatives of parliamentary opposition. According to George Akhvlediani, the head of parliamentary faction “Christian-Democrats” the opposition deputies tried to explain to the guests what kind of reality has been established in the occupied territories, especially after the OSCE mission left the conflict zone.
According to Akhvlediani, after OSCE left the conflict zone, the existing reality and information is no longer available for international community. According to his statement, the talks emphasized the necessity of the mechanisms for avoiding the informative vacuum that Europe can face towards the processes occurring in Georgian occupied territories.
As for the internal politics of the country, the representatives of parliamentary opposition talked about the constitutional reform and an improvement of electoral environment with Marc Perrin de Brichambaut. According to George Akhvlediani, the parliamentary opposition considers that OSCE’s involvement in the corresponding process would be expedient since the democratic development of Georgia is inconceivable without European monitoring.
“Georgia is actively represented in OSCE’s interests,” – stated Marc Perrin de Brichambaut in the hotel Radisson at the joint briefing together with the Minister of foreign affairs. According to him, OSCE was not given a chance for continuing work with Georgia. But OSCE is actively participating in Geneva process.
As Brichambaut states, at the meeting with Grigol Vashadze, the conversation concerned the OSCE security summit that will take place in December in Astana: “This is going to be a pan European meeting. All the problems of every country will be discussed; including the active presentation of the problems of Georgia. We discussed the works for summit preparation with Vashadze. Diplomatic resources maximally should be used for solving problems and starting the process of reconciliation.”