რუსთავს 54 უმუშევარი შეემატა
ახალი სასწავლო წლიდან, განათლების სამინისტრომ რუსთავში ორი პროფესიული სასწავლებლის დაფინანსება შეწყვიტა. „იმედი“ და „რუსთავის პროფესიული სწავლების ცენტრი“ დღეს მუშაობის გაგრძელებისთვის თანხებს ადგილობრივი მთავრობისგან ითხოვენ. „რუსთავის პროფესიული სწავლების ცენტრს“ საკრებულო სასწავლო პროცესის გაგრძელებისთვის საჭირო ფინანსებს პირდება, „იმედი“ კი უიმედო მდგომარეობაშია და ლიკვიდაციისთვის ემზადება.
„სამინისტრომ სიტყვიერად გვითხრა, რომ ჩვენს დაფინანსებას არ აგრძელებს. დაწესებულების ლიკვიდაციას კი თავისი ფორმები აქვს. ტექნიკურ პერსონალთან ერთად, ჩვენ გვყავს 54 თანამშრომელი. ვფიქრობ, ამ ადამიანებზე სამინისტრომ უნდა იზრუნოს. ისინი ან სხვა დაწესებულებებში  უნდა გადაიყვანონ ან კომპენსაცია მისცენ“, - ამბობს „იმედის“ ხელმძღვანელი დავით ჯალაღანია.
გასულ წელს აღნიშნულმა სასწავლებელმა 350 კურსდამთავრებული გამოუშვა. „იმედს“ მემორანდუმი აქვს გაფორმებული საწარმო „ქართულ ფოლადთან“. სასწავლებელი სტუდენტების დიდ ნაწილს სწორედ ამ საწარმოს დაკვეთით ამზადებდა.
განათლების სამინისტრო კომენტარს არ აკეთებს არც „იმედის“ ლიკვიდაციაზე და არც მისი თანამშრომლების რაიმე ფორმით დახმარებაზე.

54 More Unemployed People in Rustavi
The ministry of education stopped funding of two vocational collages in Rustavi from the new school-year. “Imedi” and “Rustavi Center of Vocational Education” request funds for further activities from the local authority now. The city council promises the Rustavi Center of Vocational Education to allocate funds but the “Imedi” is in hopeless situation and preparing for liquidation.
“The ministry unofficially told us they are not going to fund us in future. The liquidation has its procedures. We have 54 employees together with technical personnel. I think, the ministry should take care of those people. They should be employed in other institutions or should be compensated,” said the head of the “Imedi” collage Davit Jalaghania.
Last year, the collage had 350 graduates. “Imedi” has signed memorandum with the enterprise “Georgian Steel”. Most part of their students was sent by the enterprise to study in the collage.
The ministry of education does not comment on the liquidation of “Imedi” and about any assistance to its former employees.