მასწავლებლები და მშობლები დირექტორის კანდიდატურას აპროტესტებენ.
მახინჯაურის საჯარო სკოლის პედაგოგთა ნაწილი და მოსწავლეთა მშობლები აჭარის განათლების სამინისტროს მიერ დირექტორის პოსტზე წარდგენილ გოჩა ჩიტიძის კანდიდატურას აპროტესტებენ. მათი განცხადებით, ჩიტიძის ბიოგრაფია და განვლილი პედაგოგიური მოღვაწეობა მათთვის მიუღებელია. ისინი მახინჯაურის სკოლის დირექტორის თანამდებობაზე კარგი რეპუტაციის მქონე პიროვნების დანიშვნას მოითხოვენ.
„ჩვენ ვფლობთ ინფორმაციას, რომ ეს პიროვნება რამდენიმე სკოლამ კერძოდ კი მე-4, მე-12 სკოლებმა და ქალთა გიმნაზიამ დირექტორად არ ისურვა. სამინისტროს პრეროგატივა კი არის დირექტორის დანიშვნა, მაგრამ ჩვენი კოლექტივი მოითხოვს, ნორმალური კადრი დანიშნონ, რომელიც სასწავლო პროცესს კარგად გაუძღვება”.
პედაგოგების პროტესტს მახინჯაურის სკოლის მოსწავლეთა მშობლებიც უერთდებიან და აცხადებენ, რომ მათი მოთხოვნის დაუკმაყოფილების შემთხვევაში, საპროტესტო აქციებს გამართავენ.
აჭარის განათლების სამინისტროში აცხადებენ, რომ მახინჯაურის სკოლის დირექტორის კანდიდატურის შესახებ ინფორმაცია თბილისში უკვე გადაგზავნილია. „გოჩა ჩიტიძე კვალიფიციური კადრია. მას აქვს განათლების სისტემაში მუშაობის გამოცდილება“, - განაცხადა აჭარის განათლების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ლამზირა ბოლქვაძემ.
აქამდე მახინჯაურის საშუალო სკოლის დირექტორის მოვალეობას ხელვაჩაურის მუნიციპლაიტეტის წინა მოწვევის საკრებულოს თავმჯდომარის მეუღლე, მანანა დუმბაძე ასრულებდა. მოსწავლეთა მშობლების თქმით, ახალგაზრდა დირექტორის მუშაობის პერიოდში სკოლის რეიტინგი დაეცა. მასწავლებელთა თქმით კი, მათ მანანა დუმბაძის გათავისუფლების შესახებ განათლების სამინისტროში განცხადება რამდენჯერმე შეიტანეს.

Teachers and Parents VS Director
Part of teachers from Makhinjauri public school and parents of pupils are against Gocha Chitidze, candidate of the ministry of education of Adjara for the position of a school director. They said the background of Chitidze and his past experience as a teacher is unacceptable for them. They request a person with respectable background to be the director of the public school.
“According to our information, several schools – school # 4, 12 and women’s gymnasium, declined his candidature to be the director of their schools. The ministry has authority to appoint the school director but our personnel requests to select normal candidature who will be able to manage the school process well.”
The parents of the pupils also joined the protest of teachers and state they would hold protest demonstrations if their requests are not satisfied.
Adjara ministry of education states that the information about the director of the Makhinjauri public school was already sent to Tbilisi. “Gocha Chitidze has good qualification. He has worked in the education system,” said the deputy minister of education of Adjara Lamzira Bolkvadze.
Until now, the wife of the former chairperson of the Khelvachauri district municipality board Manana Dumbadze was interim director at Makhinjauri public school. Part of parents said that the rating of the school decreased during the young director. Teachers said they had petitioned to the ministry of education and requested her resignation several times.