უპრეცედენტო უკანონობა - დაზარალებული თან ბრალდებულები არიან
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის 5 სტუდენტი უკვე რვა თვეა, გლდანის საპყრობილეში წინასწარ პატიმრობაში იმყოფება. ზაზა შავლიაშვილი, ვასილ გიგუაშვილი, ნიკა ბერუაშვილი, როლანდ ნიკოლოზაშვილი  და საბა მღვდელაძე ერთსა და იმავე დანაშაულზე აღძრულ საქმეებში დაზარალებულებიც არიან და ბრალდებულებიც. პატიმრებს შემთხვევის დღეს მიყენებული ჭრილობები გაურთულდათ და ამჟამად მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა ძალიან მძიმეა. ამის მიუხედავად, პროკურატურა ახალგაზრდებთან საპროცესო გარიგების გაფორმებასაც კი არ თანხმდება და „დაზარალებული ბრალდებულების“ მკაცრად დასჯას ცდილობს.
გასული წლის 13 ოქტომბერს, კოსტავას ქუჩაზე,  ახლაგაზრდების ორ ჯგუფს შორის მომხდარ ჩხუბში ექვსი ახალგაზრდა დაიჭრა: ზაზა შავლიაშვილი, ვასილ გიგუაშვილი, ბადრი მიქატაძე, ნიკა ბერუაშვილი,  როლანდ ნიკოლოზაშვილი  და საბა მღვდელაძე.  ამ ფაქტის გამო, მალევე დააკავეს ლევან აბაშიძე, რომელიც  ახალგაზრდების დაჭრის ბრალდებით გაასამართლეს და 13-წლიანი პატიმრობა მიუსაჯეს. დაჭრილი ახალგაზრდები ამ საქმეში დაზარალებულად სცნეს.
კოსტავას ქუჩის ინცინდენტიდან 3 თვის შემდეგ მოულოდნელად დაზარალებულებად ცნობილი  ახალგაზრდები დააკავეს და ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდეს. ამგვარად, ისინი ერთსა და იმავე შემთხვევასთან დაკავშირებით დაზარალებულებიც აღმოჩნდენ და ეჭვმიტანილებიც.
„დაზარალებულ ბრალდებულებს“ ბრალი წარედგინათ სისხლის სამართლის 239-ე მუხლის II ნაწილის „ა“ ქვეპუნკტით, რაც გულისხმობს ჯგუფის მიერ  ჩადენილ წინასწარ შეთანხმებულ ქმედებას, რომელიც უხეშად არღვევს საზოგადოებრივ წესრიგს. როგორც დაცვის მხარის ერთ-ერთი ადვოკატი, „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ იურისტი, ეკა ქობესაშვილი აცხადებს, არც ბრალდების მხარის მიერ წარმოდგენილ მტკიცებულებებში  და არც მოწმეთა დაკითხვის შედეგად, არსად დასტურდება, რომ  კოსტავას ქუჩაზე ინციდენტი წინასწარ იყო შეთანხმებული და დაგეგმილი. ჩხუბი სპონტანურად, დაუგეგმავად დაიწყო. საინტერესო დეტალია ისიც, რომ სტუდენტების  წინააღმდეგ ხულიგნობის ბრალდებით აღძრულ სისხლის სამართლის საქმეში კონკრეტული დაზარალებულები არ ფიგურირებენ.
პატიმრების ოჯახის წევრებს ყველაზე მეტად დაკავებულთა ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესება აწუხებს. დანაშაულის დროს მიყენებული ჭრილობის შემდეგ საბა მღვდელაძეს ნაწლავების ტუბერკულოზი განუვითარდა. ზაზა შავლიაშვილი კი, რომელიც ღვიძლში დაიჭრა, ციხეში ცე-ჰეპატიტით დაავადდა. მიყენებული ჭრილებები დროდადრო თავს სხვებსაც ახსენებს. ბედის ირონიაა, რომ ახალგაზრდებმა პოლიტექნიკურ უნივერსიტეტში სწორედ იმ წელს ჩააბარეს, მაგრამ სტუდენტობა არ დასცალდათ - ჯერ დანით ვერაგულად დაჭრეს, შემდეგ კი სახელმწიფომ ციხეში უკრა თავი.
„ზაზა შავლიაშვილი ძალიან ცუდადაა და მისთვის მეტად რთულია სასამართლო პროცესზე ყოველი ბადრაგირება. დაპატიმრების შემდეგ შესაბამისი მკურნალობის კურსი არ ჩატარებია. სასჯელაღსრულების დეპარტამენტში აწვდიდნენ მხოლოდ ვიტამინს, რაც რასაკვირველია, არ კმარა მკურნალობისთვის. ზაზას აღენიშნება თავბრუსხვევა, პერიოდულად გონებას კარგავს, აქვს ცე-ჰეპატიტი და სჭირდება სპეციფიკური მკურნალობა. სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის სამკურნალო დაწესებულებაში კი, ის პრეპარატებიც არა აქვთ, რაც მისი მკურნალობისთვისაა აუცილებელი. დღეისთვის ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფის საპყრობილეში დარჩენა  მისი სიცოცხლისთვის სახიფათოა“, - ამბობს ეკა ქობესაშვილი.
„საბა მღვდელაძეს დაჭრის შემდეგ ნაწლავების ტუბერკულოზი განუვითარდა. ამგვარი რთული დაავადების სამკურნალოდ, საპყრობილის სამკურნალო დაწესებულებაში არანაირი პირობა არ არსებობს. ამიტომ ვფიქრობ, რომ დღეისთვის ჩემი დაცვის ქვეშ მყოფის პატიმრობაში დარჩენა მისი სიცოცხლისთვის სახიფათოა“, – ამბობს საბა მღვდელაძის ადვოკატი, დავით დეკანოიძე.
ალტერნატიული ექსპერტიზის არაერთი დასკვნაც ადასტურებს, რომ თავისუფლებააღკვეთილი ახალგაზრდების ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმეა და სასწრაფო მკურნალობა სჭირდებათ. სასჯელაღსრულების დეპარტამენტში კი მათი სათანადო მკურნალობა ვერ ხერხდება. ამიტომ პატიმართა სიცოცხლის გადასარჩენად, მათი ოჯახები საპროცესო გარიგების გაფორმებაზე თანახმა არიან. ადვოკატებმა სასამართლოს მიმართეს შუამდგომლობით, წინასწარი პატიმრობის უფრო მსუბუქი აღკვეთი ღონისძიებით – გირაოთი შეცვლის თაობაზე. სასამართლომ  შუამდგომლობა არ დააკმაყოფილა. „დაზარალებული ბრალდებულები“ კვლავ პატიმრობაში რჩებიან.
ოჯახის წევრებსა და დაცვის მხარის ადვოკატებს ვერ გაუგიათ, ინცინდენტიდან 3 თვის შემდეგ რატომ დააკავეს დაზარალებულები, რომელთა დაჭრის ბრალდებით ლევან აბაშიძე გაასამართლეს.
„თუკი ამ ბავშვებს ეჭვმიტანილებად თვლიდნენ, რატომ დააკავეს 3 თვის შემდეგ?! სად იყვნენ მანამდე?! ვერ გავიგეთ, რატომ შეიცვალა ყველაფერი და დაზარალებულები ბრალდებულებად რატომ სცნეს. პროკურორის თქმით, მათ „არ ითანამშრომლეს გამოძიებასთან“ და ამიტომ შემოუტრიალეს საქმე. თუმცა მე პირადად ეს არგუმენტი არასერიოზულად მიმაჩნია“, -  აცხადებს ნიკა ბერუაშვილის და, მარიკა ბერუაშვილი.
„დაზარალებული ბრალდებულების“ სასამართლო პროცესი საქალაქო სასამართლოში ჯერ არ დასრულებულა.  ახალგაზრდები წაყენებულ ბრალდებაში თავს დამნაშავედ არ ცნობენ და მიიჩნევენ, რომ მათი პატიმრობა უკანონოა. საქმის მასალებითაც და სასამართლო პროცესზე მოწმეთა დაკითხვებითაც დადასტურებულია, რომ ინციდენტისას განსასჯელები არ იყვნენ ჩხუბის ინიციატორები და მხოლოდ თავს იცავდნენ. მათ არ ჰქონიათ ცივი იარაღი და თავდაცვის დროს არ გამოუყენებიათ არანაირი სხვა საგანი, რითაც შეიძლებოდა სხვისთვის მიეყენებინათ სხეულის დაზიანება. მეორე ჯგუფის მხრიდან კი მათ მიმართ განხორციელდა ძალადობა, რის გამოც იძულებულნი იყვნენ, მოეგერიებინათ თავდამსხმელები. აღნიშნული ძალადობის შედეგად ისინი თავად დაზარალდნენ.
„ჩვენი შვილების დაპატიმრება ძალიან ბევრ ეჭვს ბადებს იმ დროს, როცა მეორე მხრიდან დაკავებულია მხოლოდ ერთი პირი, დანარჩენი დამნაშავეები კი გარეთ დადიან. საკითხავია, ხომ არ არის ამ საქმეში ვინმე მაღალჩინოსნის ინტერესი, ვინც მფარველობს რეალურ დამნაშავეებს? ან ხომ არ არის ეს პირადი ანგარიშსწორება ჩვენი შვილების მიმართ?“ - აცხადებენ „დაზარალებული ბრალდებულების“ მშობლები და დასძენენ, რომ მიუხედავად პროკურატურის მიერ წარდგენილი არარეალური ბრალდებისა და შეუვალი პოზიციისა, მათ კიდევ რჩებათ იმედი, რომ მოსამართლე მაინც იქნება ობიექტური და არ გამოიტანს ისეთ განაჩენს, რასაც პროკურატურა „შეუკვეთავს“.

Unprecedented Illegality – The Victims Are Accused
Five students of the Technical University of Georgia have been in Gldani prison # 8 for eight months already. Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze are victims and accused in one case. Their wounds have after-affect and now their health conditions are grave. Despite that, the prosecutor’s office does not agree to sign plea-agreement with the young people and tries to punish them strictly.
On October 13, 2009, two groups of young people had quarrel in Kostava Street as a result of which 6 boys were wounded; they were Zaza Shavliashvili, Vasil Giguashvili, Badri Mikatadze, Nika Beruashvili, Roland Nikolozashvili and Saba Mghvdeladze. Levan Abashidze was soon arrested for the incident and was judged for wounding the young people; he was sent to prison for 13 years. The wounded boys were victims in the case.
Three months later, the victims were unexpectedly detained and sentenced to two-month pretrial detention. Thus, they were victims and accused in one case.
The “accused victims” were charged under Article 239, Part II – “a” of the Criminal Code of Georgia which means premeditated crime committed by the group of people that blatantly breaches the public order. The lawyer of the Human Rights Center Eka Kobesashvili, who is attorney of one of the convicted, stated that neither the claiming of the prosecutor nor the testimonies of the witnesses prove that the incident was premeditated or planned. The quarrel started spontaneously. One more interesting detail is that there are no victims in the criminal case launched against the students.
The family members of the prisoners are most concerned about the aggravated health conditions of their children. As a result of the wound Saba Mghvdeladze has tuberculosis of intestines; Zaza Shavliashvili has got ill with C-hepatitis after he was wounded in the liver during the incident. The others also have problems because of the wounds. Unfortunately, the boys had entered the Technical University in 2009 and they could not enjoy their studentship because of the incident – initially they were wounded and then the state arbitrarily sent them to prison.
“Zaza Shavliashvili feels very bad and it is very difficult to transport him to the trial. After detention, he has not taken corresponding medical treatment at all. He only received vitamins in the detention setting which is not enough for him. Zaza feels dizzy, faints time-to-time, he has c-hepatitis and needs special treatment. The jail hospital does not have even medicines which are necessary for his treatment. Being in the prison is dangerous for the life of my client,” said Eka Kobesashvili.
“After detention Saba Mghvdeladze has got sick with the tuberculosis of the intestines. There are no conditions for the treatment of the disease in the jail hospital. So, I think being in prison is dangerous for the life of my client,” said Davit Dekanoidze, the attorney of Saba Mghvdeladze.
Several conclusions of the alternative expertise also confirm that the health conditions of the convicted boys are grave and they require urgent medical treatment. The penitentiary department cannot provide them with efficient treatment. Thus, the families of the prisoners are ready to sign plea-agreements. The attorneys petitioned to the court to change the imprisonment into a bail but the court did not satisfy their petition. The “accused victims” are still in prison.
The family members and the attorneys cannot understand why the victims were arrested three months after the accident; Levan Abashidze was already convicted for their wounding.
“If they already suspected the boys in the crime, why they arrested them three months later?! Where were they meanwhile?! We cannot understand why they had changed the position and accused victims in the crime. The prosecutor said “they did not cooperate with the investigation” and now they punish them for it. However, I think it is very unserious argument,” said the sister of Nika Beruashvili, Marika Beruashvili.
The City Court has not finished the discussion of the case on the “accused victims”. The young people do not plead guilty in the crime and think they are arbitrarily arrested. The case materials and the testimonies of the witnesses prove that the accused did not start the quarrel; they tried to protect themselves. They did not have any weapon or any subject which could injure others. The second group of people was aggressive and the victims had to avoid their attack. As a result the accused boys got injured.
“Detention of our children casts many doubts while only one person is arrested in the second group. The rest of them are free. I wonder whether any high-ranking official has personal interest in it and s/he protects the real offenders. Maybe, somebody wants to revenge against our sons,” said the parents of the “accused victims” and added that despite the unreal accusations and stubborn position of the prosecutor’s office, they still hope the judge will be impartial and will pass the verdict against the “directives” of the prosecutor’s office.