სამართალდამცავებმა კორუფციასთან ბრძოლის კავშირის ხელმძღვანელი დააკავეს
სამართალდამცავებმა თაღლითობის ბრალდებით კახეთში დაფუძნებული არასამთავრობო ორგანიზაცია „კორუფციასთან, კონტრაბანდასთან და ეკონომიკურ დანაშაულთან ბრძოლის კავშირის“ ხელმძღვანელი ბორის მამისაშვილი დააკავეს. პროკურატურა მამისაშვილს სსკ-ის 180-ე მუხლის მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენაში ადანაშაულებს. მამისაშვილს სხვისი კუთვნილი სახლის უკანონოდ გასხვისებას ედავებიან. დაკავებული ციხეშია გადაყვანილი.
„კორუფციასთან, კონტრაბანდასთან და ეკონომიკურ დანაშაულთან ბრძოლის კავშირი“ გურჯაანის რაიონული სასამართლოს მიერ 2005 წელს არის რეგისტრირებული. როგორც ამ ორგანიზაციის ყოფილმა წევრებმა კახეთის საინფორმაციო ცენტრთან საუბარში აღნიშნეს, კავშირის წევრობის დამადასტურებელი მოწმობების გაცემის სანაცვლოდ, მამისაშვილმა მათ 100-100 ლარი გამოართვა. მათივე თქმით, მათი სამუშაო მაღაზიების, ბაზრობების და სხვა საწარმოების „შემოწმება“ იყო, რის შემდეგაც დაწესებულების მფლობელები მამისაშვილთან მოლაპარაკებებს აწარმოებდნენ და შემოწირულობის სახით ორგანიზაციას გარკვეულ თანხას უხდიდნენ.
ბორის მამისაშვილს სხვადასხვა დროს კუდ-თან, სოდ-თან და ფინანსურ პოლიციასთან თანამშრომლობაში ადანაშაულებდნენ. მას უკავშირებენ იუსტიციის სამინისტროს გენერალური ინსპექციის მიერ სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს ლაგოდეხის სამსახურის უფროსის გიული ლომიძის დაკავებას. ლომიძეს ბრალი საბუთების გაყალბებასა და ქრთამის აღებაში ედება. ასევე, ბორის მამისაშვილს უკავშირებენ, შემოსავლების სამსახურის საგამოძიებო დეპარტამენტის კახეთის სამმართველოს თანამშრომლების მიერ ქრთამის აღების ბრალდებით საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგეობის სამხედრო აღრიცხვისა და გაწვევის სამსახურის უფროსის გიორგი გოდერძიშვილის დაკავებასაც. გამოძიების ინფორმაციით, გოდერძიშვილმა წვევამდელებისათვის სავალდებულო სამხედრო სამსახურში გაწვევის გადავადების სანაცვლოდ, ქრთამის სახით 2 000 ლარი აიღო.
მამისაშვილის დაკავებასთან დაკავშირებით მისი ოჯახის წევრები კომენტარს არ აკეთებენ.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე გიორგი გოგინაშვილმა ბორის მამისაშვილს აღკვეთის ღონისძიების სახით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.

Law Enforcement Officials Detained the Head of Union against Corruption
Law enforcement officials detained the head of the NGO Union against Corruption, Contraband and Economic Crime Boris Mamisashvili. The prosecutor’s office accuses Mamisashvili in committing crime envisaged by the Part 2 of article 180 of the Criminal Code of Georgia. Mamisashvili is accused of selling house under someone else’s ownership illegally. The detainee has been transferred to the prison.
The Union against Corruption, Contraband and Economic Crime has been registered by Gurjaani Regional Court in 2005. As the former members of this organization stated to Kakheti Information Center, in exchange for union membership identification cards, Mamisashvili took 100-100 lari from them. According to them, after the “check” of their shops, open markets and other enterprises, the owners of the departments started negotiating with Mamisashvili and paid certain money to the organization as a donation.
Boris Mamisashvili is accused of cooperation with Constitutional Security Department, Special Operative Department and Finance Police. The arrest of the head of the Civil Registry Agency Giuli Lomidze by the General Inspection of the Ministry of Justice is linked to his name. Lomidze is accused of the fraud of documents and bribe taking. Also, the arrest of the head of the Military Call and Registration Service of the Sagarejo Municipality Government by the officials of Kakheti Agency of the Investigation Department of the Revenue Service is linked to Boris Mamisashvili. According to the investigation information, Goderdzishvili took 2000 lari in exchange for the adjournment of the military call of youth of paramilitary age.