„დანაშაული დეტალურად იქნება გამოძიებული, დამნაშავეთა ვინაობა დადგინდება და ისინი კანონის მიხედვით დაისჯებიან“
1 ოქტომბერი, 2010
ჰამარბერგის მკაცრი ანგარიშით საქართველოს შსს-ც უკმაყოფილოა და ცხინვალის დე ფაქტო მთავრობაც
29 სექტემბერს ევროსაბჭოს ოფიციალურ ვებ-გვერდზე საქართველოში 2008 წლის აგვისტოს შეიარაღებული კონფლიქტის პერიოდში და მის შემდგომ უგზო-უკვლოდ დაკარგული პირების საქმეების გამოძიების მონიტორინგის შედეგები გამოქვეყნდა. დოკუმენტში შესულია ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებების უმაღლესი კომისრის, თომას ჰამარბერგის შესავალი სიტყვა და ევროსაბჭოს ექსპერტების მოხსენებები.
ჰამარბერგის შეფასებით, დაკარგულების ბედის გარკვევისა და უკანონო ქმედებების ჩამდენთა პასუხისმგებლობის საკითხის დაყენების საქმეში მნიშვნელოვანი ხარვეზები შეინიშნება.
ჰამარბერგის განცხადებით, გამოძიებაზე ზედამხედველობა უნდა ჩამოერთვას რეგიონულ პროკურატურას, ხოლო აღნიშნული რაიონების პოლიციის განყოფილებები უნდა ჩამოშორდნენ ოპერატიულ სამძებრო ღონისძიებებს.
გთავაზობთ სრულად ევროსაბჭოს ოფიციალურ ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ ცნობას ჰამარბერგის ხელმძღვანელობით მომზადებული ანგარიშის შესახებ:
„სამწუხაროა, რომ სერიოზული შეცდომები არის დაშვებული დაკარგული ადამიანების ძიებისა და დამნაშავეთა პასუხისმგებლობის უზრუნველყოფის  დროს“, - ამ სიტყვებით გამოაქვეყნა ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარმა თომას ჰამერბერგმა ორი საერთაშორისო ექსპერტის მიერ მომზადებული ანგარიში. ექსპერტები მან შეირაღებული კონფლიქტის დროს ორივე მხარეს დაკარგული ადამიანების ბედისა და მათ მიმართ მოპყრობის საკითხების შესასწავლად მიიწვია.
„ჩემს მიერ მოწვეული ექსპერტები აღმოჩნდნენ ისეთი სიტუაციაში, რომ სიმართლისკენ მიმავალ გზაზე მათ მრავალი დაბრკოლების გადალახვა მოუწიათ. ძალიან მნიშვნელოვანია ამ დაბრკოლებების გადალახვა და დაკარგულთა საქმეებში სიმართლის დადგენა. ეს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია იმ ოჯახებისთვის, რომლებიც უკვე დაიტანჯნენ თავიანთი ახლობელი ადამიანის ბედ-იღბლის უცოდინრობით“, - განაცხადა ევროკომისარმა.
ანგარიშის თანახმად, მიუხედავად სერიოზული მტკიცებულებისა, რომ სამართალდამცველები 2008 წლის აგვისტოს კონფლიქტის მერე დაკარგულთა საქმეებს აქტიურად იძიებენ, ექპერტებს გამოძიების ოპერატიული საქმიანობა არ ჩაუტარებიათ იმ სამსახურისგან დამოუკიდებლად, რომელსაც დაინტერესებული ოფიციალური პირები მიეკუთვნებიან.
„გამოძიების მეთვალყურეობა უნდა გასცდეს რეგიონალურ საბრალდებო ხელისუფლებას და მხოლოდ პოლიცია არ უნდა ახორციელებდეს ოპერატიულ ქმედებას აღნიშნულ ტერიტორიებზე“, - განაცხადა კომისარმა ჰამარბერგმა.
ექსპერტებს ასევე უნდა დაედგინათ, რა ზომები იყო მანამდე მიღებული 2008 წლის აგვისტოს საომარი მოქმედებების შემდეგ დაკარგული პირების ბედ-იღბლის დასადგენად. ამას გარდა, მათ მოწინააღმდეგე მხარესთან ასევე უნდა წამოეჭრა იმ დატყვევებული ჯარისკაცების საკითხი რომლებიც სავარაუდოდ ტყვეობის დროს გარდაიცვალნენ.
„პატიმრების მიმართ ადამიანური მოპყრობა ისეთი პრინციპული საკითხია, რომელიც აუცილებლად უნდა იყოს დაცული. დაკავებულთა მიმართ ჩადენილი ნებისმიერი დანაშაული დეტალურად იქნება გამოძიებული. დამნაშავეების ვინაობა დადგინდება და ისინი კანონის მიხედვით დაისჯებიან. მსგავსი დანაშაულების საომარი მოქმედებების დროს ჩადენა არაფერს არ ცვლის: პატიმრების მიმართ სასტიკი მოპყრობა ყოველთვის ადამინის უფლებების დარღვევაა“, - განაცხადა ჰამარბერგმა.
ევროსაბჭოს ორი ექსპერტი საქართველოს ხელისუფლებას უგზო-უკვლოდ დაკარგული სამი ოსი მოქალაქის მოსაძიებლად აუცილებელი დამოუკიდებელი გამოძიების ჩატარებას სთხოვენ. ბრიუს პეგისა და ნიკოლას სებირის შესაბამისი რეკომენდაცია ევროსაბჭოს ადმიანის უფლებათა კომისრის ანგარიშში შესულ მოხსენებაში დაფისქირდა.
კერძოდ, საუბარია ალან ხაჩიროვის, ალან ხუგაევის და სოლტან პლიევის შესახებ, რომლებიც ცხინვალის რეჟიმის ინფორმაციით, ქართულმა ძალებმა 2008 წლის 13 ოქტომბერს სოფელ კორკულადან სოფელ ხელჩუასკენ მიმავალ გზაზე დააკავეს.
ექსპერტების მიერ მომზადებულ მასალაში აღნიშნულია, რომ 2009 წლის მარტში ინტერნეტში განთავსდა ორი ვიდეომასალა, რომელზეც აღბეჭდილია სამი პირი - ალან ხაჩიროვი, ალან ხუგაევი და სოლტან პლიევი, რომლებსაც ძალადობრივი მეთოდებით კითხავენ.
ბრიუს პეგისა და ნიკოლას სებირი აღნიშნავენ, რომ 2009 წლის 20 ივნისს საქართველოს ხელისუფლებამ დაიწყო სისხლის სამართლის გამოძიება ხაჩიროვის, ხუგაევისა და პლიევის „უკანონო დაპატიმრების“ მუხლით. თუმცა, აქვე აღნიშნულია, რომ ექსპერტებმა ვერ დაადგინეს, რა საგამოძიებო სტრატეგიით მოქმედებდნენ საქართველოს ხელისუფლების წარმომადგენლები, ექსპერტების რეკომენდაციებისაგან დამოუკიდებლად.
მათი შეფასებით, საბოლოოდ, ძალზედ მცირე იყო არსებითი წინსვლა სამი დაკარგული პირის ბედის ოფიციალურად დადგენაში.
ბრიუს პეგი და ნიკოლას სებირი საქართველოს ხელისუფლებას მიმართავენ რეკომენდაციით, გადაიდგას აუცილებელი ნაბიჯები გამოძიების სრული დამოუკიდებლობის უზრუნველსაყოფად.
რეკომენდაციაში აღნიშნულია, რომ გამოძიებაზე პასუხისმგებელი პირები და ისინი, ვინც შეიძლება ჩარეული იყოს ამ საქმეში, არ უნდა იყვნენ ერთი და იგივე განყოფილების თანამშრომლები, ოპერატიული და სამძებრო ქმედებების წარმოება უნდა ჩამოერთვას შიდა ქართლის პოლიციას.
ევროსაბჭოს ექსპერტების აზრით, გამოძიების ხელმძღვანელობა უნდა ჩამოერთვას რაიონულ პროკურატურას და გამოძიებამ შეამოწმოს ქართველი პოლიციელების, მათ შორის - სპეცდანიშნულების პოლიციის ქმედებები.
„ინტერპრესნიუსის“ ცნობით, ადამიანის უფლებათა საკითხებში ევროსაბჭოს უმაღლესი კომისრის, თომას ჰამარბერგის მოხსენებაში, რომელშიც უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა შესახებაა საუბარი, ქართული მხარე „ცალმხრივი და არასრულყოფილი ინფორმაციის“ გამო იმედგაცრუებულია. ამის შესახებ ინტერნეტგამოცემა „ეხო კავკაზასთან“ საუბრისას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა და ჟენევის მოლაპარაკებათა დელეგაციის წევრმა შოთა უტიაშვილმა განაცხადა.
„ჩვენთვის ახალი არაფერი თქმულა. ამან ჩვენ იმედები გაგვიცრუა. კომისარს მივაწოდეთ უგზო-უკვლოდ დაკარგულთა სია, მაგრამ ვერაფერი შევიტყეთ, რა ბედი ეწიათ მათ“, – აღნიშნა უტიაშვილმა.
გამოცემის ცნობით, თავდაპირველად, ქართულმა მხარემ განაცხადა, რომ ჰამარბერგს 10 ადამიანის სია გადასცა, მოხსენებაში კი 5 ადამიანზეა საუბარი, რომელთაგან ორის შესახებ ცხინვალის მხარემ თანამშრომლობაზე უარი განაცხადა.
უტიაშვილის თქმით, ქართული მხარე იმედგაცრუებულია იმითაც, რომ ჰამარბერგს სათანადო ძალისხმევა არ გამოუყენებია იმ ქართველების გასათავისუფლებლად, რომლებიც ცხინვალის იზოლატორში იმყოფებიან. ბევრი მათგანი უკვე ორი წელია ციხეშია.
„ჰამარბერგს არაფერი გაუკეთებია ამ ადამიანების ციხიდან გასათავისუფლებლად. მისი გარანტიებით კი, ჩვენ ოსები გავათავისუფლეთ. თუმცა, ვერანაირი შედეგი ვერ ვნახეთ“, – განაცხადა უტიაშვილმა. მისივე თქმით, ევროსაბჭოს უმაღლესი კომისრის მოხსენება ცალმხრივი იყო.
ჰამარბერგის ანგარიშს უკმაყოფილონი შეხვდნენ სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლებიც.
„არ ვიცი, რა საქმეზეა საუბარი. შესაძლოა, ეს ინფორმაცია ევროსაბჭოს ექსპერტებს ქართულმა მხარემ მიაწოდა. თავად დასკვნას კი ჯერ არ გავცნობივარ. იყო შეთანხმება, რომ გამოქვეყნებამდე ეს ანგარიში წინასწარ უნდა მოგვესმინა, მაგრამ ჰამარბერგმა დოკუმენტი წინასწარი მოსმენის გარეშე გამოაქვეყნა და ეს მისი უფლებაა“, - განუცხადა „ინტერპრესნიუსს“ პოსტკონფლიქტური დარეგულირების საკითხებში ე.წ. პრეზიდენტის წარმომადგენლის მოადგილემ მერაბ ჩიგოევმა.
მისივე თქმით, ქართული მხარე არანაირ ზომებს არ მიმართავს დაკარგული ოსი მოქალაქეების მოსაძიებლად. „არც ქართული მხარე და არც ევროკავშირის დამკვირვებლები ამ მიმართულებით არაფერს აკეთებენ. სწორედ ეს გახდა მიზეზი, რომ ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლების შეხვედრებში მონაწილეობა შევაჩერეთ“, - განაცხადა ჩიგოევმა.

“Any crimes against missing persons must be thoroughly investigated and the perpetrators should be identified and prosecuted”
October 1, 2010
Georgian MIA and Tskhinvali De-Facto Authority Discontent About Hammarberg’s Strict Report
On September 29, the results of the monitoring of the investigations concerning the treatment and fate of certain missing persons during and after the armed conflict in August of 2008 were published. The document constitutes the introduction statement of the Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg and statements of the experts of the CoE.
Commissioner Hammarberg states that serious shortcomings are discovered in the finding of the fate of the missing people and ensuring the accountability of the perpetrators of the illegal acts.
Hammarberg stated that that supervision of the investigation should be transferred away from regional prosecutorial authorities and the operational conduct of the work should be moved away from the police in the areas concerned.
We publish the press-release about the report prepared under leadership of Hammarberg which was published on the official website of the Council of Europe.
“Regrettably, there have been serious shortcomings in the process of clarifying the fate of missing persons and ensuring accountability for the perpetrators of illegal acts”. With these words, the Council of Europe Commissioner for Human Rights, Thomas Hammarberg, published today a report prepared by two international experts, whom he recruited to monitor investigations concerning the treatment and fate of certain missing persons on all sides during and after the armed conflict.
“My experts encountered a situation where a variety of obstacles surged on the path to the truth. It is essential to overcome these obstacles and reveal the truth about these cases. This is of particular importance for the families who have already suffered a great deal from not knowing the fate of their loved ones,” says the Commissioner.
The report shows that although there have been serious allegations implicating the involvement of law enforcement officials in certain cases of disappearances which occurred after the August 2008 conflict, the operational conduct of the investigation was not kept separate from the service to which the officials implicated belonged. “The supervision of the investigation should be transferred away from regional prosecutorial authorities and the operational conduct of the work should be moved away from the police in the areas concerned”, stresses Commissioner Hammarberg.
The experts were also requested to endeavor to find out what work had been done to clarify the fate of persons who disappeared during the August 2008 hostilities. In addition, they were requested to raise with the opposing side certain cases of captured soldiers who apparently died in captivity.
“Ensuring the humane treatment of detained persons is a principle which must not be abandoned. Any crimes against such persons must be thoroughly investigated and the perpetrators should be identified and prosecuted. Whether such crimes occur during armed conflict makes no difference in this regard: ill-treatment of prisoners always constitutes a violation of human rights”.
Two experts of the CoE request the government of Georgia to launch independent investigation to find the three missing Ossetian citizens. The corresponding recommendation of Bruce Pegg and Nicolas Sebire was written in the report of the CoE Commissioner for Human Rights.
More precisely, the experts focus on the cases of Alan Khachirov, Alan Khugaev and Soltan Pliev, who, according to the Tskhinvali de-facto authority, were detained on the road from the village of Korkula to the village of Khelchua on October 13, 2008 by the Georgian armed forces.
The report also states that two video-recordings were spread on internet in March of 2009 which demonstrate the interrogation of the three people – Alan Khachirov, Alan Khugaev and Soltan Pliev under physical oppression.
Bruce Pegg and Nicolas Sebire point out that on June 20, 2009 the government of Georgia started investigation under the “arbitrary detention” of Khachirov, Khugaev and Pliev. However, the experts could not identify an investigational strategy that was initiated or generated in this matter by the Georgian authorities independently of the experts’ own recommendations.
The experts stated that, there was little substantive progress toward officially clarifying the fate of the three missing persons.
Bruce Pegg and Nicolas Sebire recommend the government of Georgia to take necessary steps to ensure fully independent investigation.
The recommendation also states that at a minimum, the officials responsible for carrying out the investigation should not be from the same service form those who may be implicated in the investigation. The operational conduct of the matter should be transferred away from the Shida Kartli police.
The CoE experts think that the supervision of the investigation should be transferred away from regional prosecutorial authorities; and the investigation should examine the conduct of Georgian law enforcement officials, including Special Tasks Police, as well as any other Georgian officials.
According to the Georgian News Agency “Interpresnews”, the Georgian side is discontent by the “one-sided and incomplete information” provided by the report of the CoE Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg on missing people. The head of the analytic department of the MIA and Georgian delegation member in Geneva Negotiations Shota Utiashvili stated in his interview with “Ekho Kavkaza”.
“The report did not say anything new for us and it disappointed us. We provided the Commissioner with the list of the missing people but we do not know what their fate is,” said Utiashvili.
According to the News Agency, initially the Georgian side stated that they gave a list of ten people to Hammarberg while the report mentions only five people; the Tskhinvali side refused to start cooperation regarding the two of those five people.
Utiashvili said the Georgian side is disappointed by the fact that Hammarberg did not take measures to release Georgian people who are in Tskhinvali detention setting. Many of them have already spent two years in the custody.
“Hammarberg has not done anything to release those people from prison. We released Ossetian people under his guarantees. But we have not seen any results yet,” said Utiashvili. He added that the report of the Commissioner was one-sided.
Officials of the de-facto authority of South Ossetia are also discontent about the report of Hammarberg.
“I do not know what they are speaking about. The Georgian side provided the CoE experts with the information. I have not read the report yet. We had agreement with the CoE to allow us to read the report before publishing but Hammarberg published it without preliminary hearing; it is his right,” said deputy representative of the de-facto president of South Ossetia in post-conflict regulation affairs Merab Chigoev.
He added that the Georgian side does not take any measures to find missing Ossetian citizens. “Neither Georgian side, nor EU observers do anything in this direction. It is the reason for the delay in our participation in the negotiations on incident prevention and the response mechanisms,” said Chigoev.