ახმეტაში რთველით უკმაყოფილო გლეხი დააპატიმრეს
ახმეტის პოლიციის თანამშრომლებმა რთველით უკმაყოფილო გლეხი, ახმეტის რაიონის სოფელ ქისტაურში მცხოვრები ოთარ სააკაშვილი დააკავეს. ინციდენტი 2 ოქტომბერს მოხდა. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს თვითმხილველებმა განუცხადეს, ქისტაურში მყოფ ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგებელს კობა მაისურაძეს მევენახემ უთხრა, რომ „ბადაგონის“ ღვინის ქარხანაში ყურძენს არ იღებდნენ, რაც გამგებელმა უარყო და გლეხს პროვოკატორი უწოდა.
თვითმხილველების თქმით, გამგებელმა ამის შემდეგ გლეხის მისამართით შეიგინა და მას მთავრობის მტერი უწოდა, რასაც შელაპარაკება მოჰყვა. შელაპარაკების შემდეგ ახმეტის პოლიციის თანამშრომლებმა ოთარ სააკაშვილი დააკავეს. ახმეტის პოლიციაში ოთარ სააკაშვილის დაკავების ფაქტზე კომენტარი არ გააკეთეს. აღსანიშნავია, რომ ახმეტის პოლიციის უფროსი ზურა ფილაშვილი რაიონის გამგებლის კობა მაისურაძის დისშვილია.
დაზუსტებული ინფორმაციით, თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ნათელა ჯაშიაშვილმა ოთარ სააკაშვილს ხუთდღიანი ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა. კახეთის საინფორმაციო ცენტრი დღეს დილიდან ცდილობდა თელავის სასამართლოში მოსამართლის დადგენილების გაცნობას, თუმცა სასამართლომ ჟურნალისტს ინფორმაცია არ გააცნო. საქართველოს უზენაესი სასამართლოს პრესსამსახურის უფროსის ნანა ვასაძის განმარტებით, სასამართლო ვალდებული არ არის ჟურნალისტებს ინფორმაცია ოპერატიულად მიაწოდოს. „სასამართლო თქვენზე არ არის მიბმული. მე რომ ჟურნალისტი ვიყავი, რამდენიმე დღე ვილოდებოდი ხოლმე. დაელოდეთ თქვენც და მიიღებთ“, - განაცხადა ვასაძემ.
ოთარ სააკაშვილის დაკავებასთან კავშირს უარყოფს ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგებელი კობა მაისურაძე. მისი თქმით, ის ქისტაურში ნამდვილად იმყოფებოდა, თუმცა გლეხის დაკავების შესახებ ინფორმაცია არ აქვს.

Peasant Dissatisfied with the Vintage is Arrested
Akhmeta police officials arrested Otar Saakashvili, a peasant dissatisfied with the vintage from Akhmeta region, village Qistauri. Incident took place on October the 2nd. As the witnesses stated to Kakheti Information Center, Otar Saakashvili told the governor of Akhmeta municipality in Qistuari that the “Badagoni” wine factory was not producing grapes. Governor denied this fact and called the peasant a provocateur.
According to the witnesses, the governor cursed the peasant afterwards and called him a government’s enemy that resulted in the argument. After the argument, Akhmeta police officials arrested Otar Saakashvili. Akhmeta police didn’t make a comment on the fact of Otar Saakashvili’s arrest. It should be noted that the head of Akhmeta police Zura Pilashvili is the nephew of the region governor Koba Maisuradze.
According to the confirmed information, Natela Jashiashvili, judge of Telavi Regional Court passed five day administrative imprisonment against Otar Saakashvili. Kakheti Information Center has been trying to get acquainted with the resolution of Judge of Telavi Court since morning. Unfortunately the court didn’t disclose the information to journalists. According to the explanation of Nana Vasadze, the head of press service of Supreme Court of Georgia, court is not obliged to operatively provide information to the journalists. “Court is not attached to you. When I was a journalist, I waited for several days. You will also receive it if you wait,” – stated Vasadze.
The governor of Akhmeta municipality Koba Maisuradze denies the connection to Otar Saakashvili’s arrest. According to him, he has really been in Qistauri, but doesn’t have information about the arrest of the peasant.