რუსთავის თვითმმართველობის არაადეკვატური პრიორიტეტები
62 წლის თენგიზ სანიკიძე რუსთავის მერიას წამლებისთვის ოცლარიან ვაუჩერს სთხოვს. ,,არჩევნების წინა დღეებში გვითრეს, რომ მერია წამლებზე ოცლარიან ვაუჩერს მოგვცემდა.მეგობრობის ქუჩის 26 ნომერში ვცხოვრობ. ჩვენი კორპუსის ყველა პენსიონერი პოლიკლინიკაში ვიყავით მისული. გაგვატარეს რეგისტრაციაში. ერთი საათი მოგვიწია დგომა. შემდეგ მერიაში მივედით და პოლიკლინიკიდან წამოღებული ქვითარი მივუტანეთ. გვითხრეს - ვაუჩერები იქნებაო, მაგრამ ამ დრომდე არაფერი მიგვიღია“ - ჩივის სანიკიძე.
მისი თქმით, წინასაარჩევნოთ მათ „ნაციონალების“ მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი, თამაზ გველუკაშვილი კორპუსის ეზოში გზის დაგებასაც დაპირდა. თუმცა, ეს დაპირებაც ტყუილი გამოდგა.
საკრებულოს წევრი თამაზ გველუკაშვილი humanrights.ge-ს სატელეფონო ზარს არ პასუხობს, თუმცა ვაუჩერებთან დაკავშირებით საუბარზე რუსთავის მერია გვთანხმდება. ,,სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის, შეჭირვებული პენსიონერებისა და ინვალიდების წამლების ოცლარიანი ვაუჩერით დახმარება 2008 წლიდან დავიწყეთ. ეს თანხა ზოგიერთ შემთხვევაში ოც ლარზე მეტიც იყო. არ მინდა, იფიქროთ, რომ წინასაარჩევნოდ ვარიგებდით ამ ვაუჩერებს. უბრალოდ, ვაუჩერების გაცემა ამ ეტაპზე შეწყვეტილია. როგორც კი თანხები გამოჩნდება ბიუჯეტში და აღნიშნული პროგრამის დაფინანსება გაგრძელდება, წამლის ვაუჩერების გაცემას კვლავ დავიწყებთ“, – გვითხრა რუსთავის მერიის პრესსამსახურის წარმომადგენელმა ნინო კორძაიამ.
ქალაქ რუსთავის მერს, მამუკა ჩიქოვანს წინასაარჩევნო დაპირებას უხსენებენ რუსთავის ლომოურის ქუჩის (#6) მცხოვრებნი: „ჩიქოვანი თვითონ იყო აქ მოსული და დაგვპირდა, რომ სარდაფის პრობლემას მოგვიგვარებდა. ჩვენი შენობის ფუნდამენტში წყალი დგას“, – ჩივის მოქალაქე ლელა გამისონია.
,,ბატონი მამუკასთვის ცნობილია ამ პრობლემის შესახებ. ამბობს, რომ როგორც კი შესაბამისი თანხები გამოჩნდება რუსთავის ბიუჯეტში, ამ შენობის პრობლემა მოგვარდება“, - გვითხრა რუსთავის მერის პრესმდივანმა სალომე გირკელიძემ რამდენიმე თვის წინ, როცა ამ თემაზე კომენტარი ვთხოვეთ. მას შემდეგ საკმარისი დრო გავიდა, ვიკითხოთ, მოგვარდა თუ არა პრობლემა.
როგორც გავარკვიეთ, აღნიშნული საცხოვრებელი კორპუსისთვის თანხები არ გამოიყო. თუმცა, სამაგიეროდ, ადგილობრივ ბიუჯეტში გამოიძებნა თანხები რუსთავის პოლიციის სამმართველოს შენობისთვის. ჩიქოვანის ინიციატივით, 45 000 ლარი ქალაქის ბიუჯეტიდან გადაეცა პოლიციას სამმართველოს შენობას სადრენაჟო სამუშაობისთვის. ასევე ქალაქის მერმა 6 000 ლარი ჩაურიცხა პოლიციას საოფისე ხარჯებისა და სამი ლეპტოპის საყიდლად.

Inadequate Priorities of Rustavi Local Government
62-year-old Tengiz Sanikidze asks Rustavi City Hall twenty GEL voucher for the medications: “We were told right before election that City Hall was going to give twenty GEL vouchers for the medications. I live in number 26th at the Friendship St. Every pensioner from our apartment building has been in the polyclinic. We were registered. We had to sit in a line for an hour. Then we went back to City Hall and brought the receipt from the polyclinic. We were told that we would receive vouchers, but have not received anything yet,” – states Sanikidze.
According to him, the majority deputy candidate of Nationals Tamaz Gvelukashvili promised to construct the road in the yard of apartment building. But, this promise turned out to be a lie.
The member of City Council Tamaz Gvelukashvili won’t respond to the calls of humanrights.ge, but Rustavi City Hall agrees to talk about vouchers. “We started helping socially vulnerable population, poor pensioners and invalids with twenty GEL vouchers since 2008. Sometimes, this money was more than twenty GEL. I don’t want you to think that we gave away these vouchers for the elections. It’s just that the issuing of vouchers is halted at this phase. As soon as the money is available in the budget, the financing of this program will continue and the issuing of vouchers will be renewed,” – stated the representative of Rustavi City Hall Nino Kordzaia.
The mayor of city of Rustavi, Mamuka Chikovani is reminded of pre-election promise by the residents of Rustavi Lomouri St (#6): “Chikovani has been here himself and promised us that he would fix the problem of the cellar. There is a water in the foundation of our building,” – states Lela Gamisonia.
“Mr. Mamuka is aware of this problem. He states that as soon as the relevant money is available in Rustavi budget, the problem of this building will be fixed,” – told us the press secretary of Rustavi Mayor Salome Girkelidze several months ago when we asked her to comment on this issue. Enough time has passed since that to ask if this problem is fixed.
As we found out, the corresponding apartment building was not provided with money, though, local budget made it available for the building of Rustavi Police Agency. By Chikovani initiative, 45 000 lari from the city budget was given to the building of police agency for the drainage works. Also, the mayor of the city gave 6000 lari to the police for the office expenses and three laptops.