გოკა გაბაშვილი - ვენეციის კომისიის ვერანაირი დასკვნა წერტილს ვერ დაუსვამს საქართველოს პარლამენტში მიმდინარე დებატებს
საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთ ლიდერს, გოკა გაბაშვილს არ ესმის, რატომ უნდა დაუსვას წერტილი ვენეციის კომისიის დასკვნამ საქართველოს პარლამენტში მიმდინარე დებატებს.
ამის შესახებ გაბაშვილმა 1 ოქტომბერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტის მეორე მოსმენით განხილვისას განაცხადა. გაბაშვილმა უპასუხა „ქრისტიან-დემოკრატ“ დეპუტატს, ნიკა ლალიაშვილს, რომელმაც წაიკითხა ვენეციის კომისიის კრიტიკა  პარლამენტის მიერ მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადებასთან დაკავშირებით. ვენეციის კომისიის დასკვნის საფუძველზე, ლალიაშვილმა ამ საკითხზე დებატებისთვის „წერტილის დასმა“ მოითხოვა.
გოკა გაბაშვილი კი აცხადებს, რომ ვენეციის კომისიის ვერანაირი დასკვნა ვერ დაუსვამს წერტილს საქართველოს პარლამენტში მიმდინარე დებატებს, რადგან საქართველო სუვერენული ქვეყანაა და თავად იღებს გადაწყვეტილებებს.
„წერტილს სვამს მხოლოდ ქართველი ხალხი და საქართველოს პარლამენტი“, – განაცხადა გაბაშვილმა და ზოგადად, პროექტით არსებულ უნდობლობის კონსტრუქციულ ვოტუმს მოქნილი უწოდა.
გაბაშვილმა იმ ქვეყნის მთავრობა გაიხსენა, რომელიც პოლიტიკური ტემპერამენტით საქართველოსთან ახლოს არის, კერძოდ - იტალიის და განაცხადა, რომ ამ ქვეყანაში ერთ თვეში 12 მთავრობა შეიცვალა მხოლოდ იმიტომ, რომ ერთი ადამიანი მუდმივად გადადიოდა და გადმოდიოდა ერთი ფრაქციიდან მეორეში.
„საქართველოს არა აქვს იმის ფუფუნება, რომ ასეთი რამ მოხდეს. საკითხი როცა  უნდობლობას ეხება, ეს კონცეპტუალურ საკითხებს უნდა ეფუძნებოდეს და არა ერთი ფრაქციიდან მეორეში გადასვლას“, – დასძინა გაბაშვილმა.
საპარლამენტო ოპოზიცია და ვენეციის კომისიაც მიიჩნევენ, რომ პროექტში პარლამენტის მიერ მთავრობისთვის უნდობლობის გამოცხადების პროცედურები იმდენად გაწელილია, რომ ის პოლიტიკური კრიზისების წარმოქმნას შეუწყობს ხელს.

Goka Gabashvili –Any Conclusion of the Venice Commission Cannot Put an End to the Ongoing Debates in the Parliament of Georgia
A member of the parliamentary majority Goka Gabashvili cannot understand why a conclusion of the Venice Commission shall put an end to the ongoing debates in the parliament of Georgia.
Gabashvili stated about it at the plenary session of the parliament on October 1 when the parliament was discussing the draft amendments to the constitution. Gabashvili replied to the MP Nika Laliashvili from the Christian-Democrat Movement, who had read the critic of the Venice Commission about the non-confidence that might be declared by the parliament towards the government. Based on the conclusion of the Venice Commission, Laliashvili requested to stop debates on this issue.
Goka Gabashvili said that conclusions of the Venice Commission cannot put an end to the ongoing debates in the parliament of Georgia because Georgia is a sovereign country and takes decisions independently.
“Only Georgian people and the parliament of Georgia can put an end to it,” said Gabashvili and assessed the constructive vote of non-confidence envisaged in the draft-constitution as very flexible.
Gabashvili recalled the government of Italy which is very close to Georgia with its political temperament and said that the government in Italy was changed within 12 months only because one person permanently changed fractions.
“Georgia cannot allow similar fact. When we discuss the non-confidence, it should rely on the conceptual issues instead moving from one to another fraction,” said Gabashvili.
The parliamentary opposition and the Venice Commission think that the procedures of declaring the non-confidence towards the government by the parliament is so delayed that it might cause political crisis.