ანტონიო მილოშოსკი: „საქართველოს ორ დაზარალებულ რეგიონში კვლავ მძიმე ვითარებაა“
კონფლიქტიდან ორი წლის შემდეგ საქართველოს ორ დაზარალებულ რეგიონში კვლავ მძიმე ვითარებაა, - ამის შესახებ ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის სხდომაზე გამოსვლისას ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ანტონიო მილოშოსკიმ განაცხადა.
მილოშოსკიმ აღნიშნა, რომ სხვა მნიშვნელოვან პრობლემებთან ერთად მინისტრთა კომიტეტის დღის წესრიგში საქართველოში არსებული მდგომარეობა რჩება.
„კონფლიქტიდან უკვე ორი წელი გავიდა და იმ რეგიონებში, რომლებსაც კონფლიქტი შეეხო, ვითარება კვლავ რთულია“, - განაცხადა მილოშოსკიმ.
მან ასევე აღნიშნა, რომ ევროსაბჭოს გენერალურ მდივან ტორბიორნ იაგლანდთან ერთად თბილისში 2010 წლის 2 ივლისს იმყოფებოდა და პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს, საგარეო საქმეთა მინისტრს გრიგოლ ვაშაძეს, ვიცე პრემიერ თემურ იაკობაშვილს და პარლამენტის თავმჯდომარეს დავით ბაქრაძეს შეხვდა.
„განხილვების მთავარი თემა საქართველოსა და ევროსაბჭოს თანამშრომლობა იყო. განსაკუთრებული ყურადღება დავუთმეთ 2008 წლის კონფლიქტის შედეგად დაზარალებულ რეგიონებში ადამიანის უფლებათა დაცვის საქმეში ევროსაბჭოს ჩართულობის გაზრდას. ამ ზოგადი სიტყვების უკან ადამიანების პირადი ტრაგედიები დგას, რომლებიც არ უნდა დავივიწყოთ“, - განაცხადა ანტონიო მილოშოსკიმ.
მინისტრთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ასევე აღნიშნა, რომ საქართველოში ვიზიტისას დევნილთა ბანაკიც მოინახულა და დაზარალებული ადამიანების ტრავმა ბოლომდე გააცნობიერა.
„ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ კონფლიქტის ტრაგიკული შედეგები შევამციროთ და ხელი შევუწყოთ დიალოგს. ჩვენი სტუმრობის შემდეგ მინისტრთა კომიტეტმა გენერალურ მდივანს სთხოვა, მის ანგარიშში წარმოდგენილი მიმართულებების განხორციელებას მიადევნოს თვალყური. გულწრფელად მჯერა, რომ მალე დაიწყება ამ ღონისძიებების სრულად განხორციელება და ყველა ჩართულ მხარეს ვთხოვ, ამ პროცესს ხელი შეუწყონ“, - განაცხადა მილოშოსკიმ.
მისივე თქმით, საქართველოში ადამიანის უფლებათა შესახებ გენერალური მდივნის ანგარიშს მინისტრთა კომიტეტი ნოემბერში მიიღებს.

Antonio Miloshoski: “There Is Still Difficult State in Two Hurt Regions of Georgia.”
After two years from conflict, there is still difficult state in two hurt regions of Georgia. The corresponding statement has been made by Chairman of the Council of Europe Committee of Ministers Antonio Miloshoski.
Miloshoski noted that along with other significant problems, the existing situation in Georgia remains on the agenda of Committee of Ministers.
“Two years have been passed since the conflict and in the regions where the conflict took place, the situation is still hard,” – stated Miloshoski.
He also noted that visited Tbilisi with the Secretary General Torbiorn Iagland on July 2nd of 2010 and met with President Mikheil Saakashvili, Foreign Minister Grigol Vashadze, Vice Premier Temur Iakobashvili and Parliament Chairman Davit Bakradze.
‘‘The main topic of discussion was cooperation between Georgia and the Council of Europe. The main attention was paid to the engagement of the Council of Europe in protection of human rights in the conflict regions hurt as a result of 2008 conflict. Behind these general words there are personal tragedies of people that we should not forget,” – stated Antonio Miloshoski.
The head of the Committee of Ministers also noted that visited the camps of IDPs in Georgia and fully perceived the trauma of hurt people.
“We need to do everything to eliminate the tragic results of the conflict and promote the dialogue. After our visit, the Committee of ministers asked the Secretary General to supervise the implementation of directions envisaged by the report. I honestly believe that the full implementation of these activities will start soon and I ask all the involved sides to promote this process,” – states Miloshoski.
According to him, the Committee of Ministers will adopt the report on human rights of Secretary General in November.
The parliamentary session of Council of Europe opened on October 4th and will last till October the 8th.