ფოცხოეწერის მდგმურები შველას ითხოვენ
აფხაზეთიდან დევნილი მადონა ვეკუა თბილისში, დევნილთა კომპაქტურად ჩასახლების შენობაში ცხოვრობდა. ორი თვის წინ ის კიდევ ერთხელ იქცა დევნილად - ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრომ ე.წ. „ზაკვოს“ შენობიდან სამეგრელოში ფოცხოეწერის დასახლებაში გადაასახლა. მადონა ვეკუა ჯანმრთელობას უჩივის. ფოცხოეწერში კი მკურნალობის არანაირი პირობა არ არსებობს. იქ საავადმყოფოც კი არ არის.
ფოცხოეწერის დასახლება ზუგდიდიდან რამდენიმე კილომეტრის მოშორებითაა. შენობები, რომელშიც თბილისიდან გადასახლებული დევნილები ჩაასახლეს, კომუნისტების დროს, ენგურჰესსზე მომუშავეთათვის აშენდა. ხელისუფლებამ კორპუსები გაარემონტა და იქ საცხოვრებლად მეტ-ნაკლებად ნორმალური პირობებია. თუმცა, დევნილებისთვის მხოლოდ ეს არ არის საკმარისი. ფოცხოეწერში რთული კლიმატური პირობების გამო, მიწა უნაყოფოა. დასახლებაში არც რაიმე სახის საწარმო და მომსახურების ობიექტებია. თბილისდიან გადასახლებული დევნილები სამუშაოს გარეშე დარჩნენ და მათი ერთადერთი  შემოსავალი 22-ლარიანი ყოველთვიური სოციალური დახმარებაა.
Humanrights.ge ფოცხოეწერის მდგმურების პრობლემებზე ერთი თვის წინ წერდა (იხ.: http://humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12205&lang=geo  ). მადონა ვეკუა გვიამბობს, ამ დასახლებაში გადასახლებულ დევნილთა პრობლემებს, რომლებმაც შემდეგ დღეებში იჩინა თავი.
„გადმოსახლების დღეებში „წითელი ჯვარი“ დაგვეხმარა და კვების პროდუქტები  დაგვირიგა. დღეისთვის კი ყველანაირი მარაგი ამოგვეწურა და აღარ ვიცი, ბავშვები რითი გამოვკვებო“, - აცხადებს მადონა ვეკუა.
იგი თბილისში ელიავას ბაზრობაზე, მისი ვაჟი კი - მშენებლობაზე იყო დასაქმებული. ამ გზით მიღებული შემოსავლით არჩენდნენ ოჯახს, რომელშიც მათ გარდა ორი მცირეწლოვანი ბავშვი და ფეხმძიმე რძალია. ფოცხოეწერში გადასახლებისას, ბუნებრივია, მათ ავტომატურად დაკარგეს სამუშაო ადგილი და საარსებო წყაროს გარეშე დარჩნენ.
ფოცხოეწერში არ არსებობს სამედიცინო პუნქტი. მადონა ვეკუას კი საშვილოსნოს ყელის კიბოს დიაგნოზი აქვს და საჭიროებს მუდმივ სამედიცინო გამოკვლევებს, რისთვისაც ზუგდიდში ჩასვლა უწევს. ბუნებრივია, ასეთი მძიმე ავადმყოფისთვის, ყოველი სამედიცინო გამოკვლევის ჩასატარებლად ზუგდიდში ჩასვლა რთულია.
დევნილების გარდა, ფოცხოეწერში კიდევ ხუთასი ადგილობრივი მოსახლე და ძველად განსახლებული დევნილები ცხოვრობენ. მადონა ვეკუას თქმით, მათი მდგომარეობა შედარებით უკეთესია. მათ მიწები აქვთ გალში, აბარებენ თხილს, ჰყავთ საქონელი და საკვების პრობლემა მაინც არა აქვთ. ჩვენ კი არაფერი გაგვაჩნია,  საცხოვრებლის გარდა“, - მადონა ვეკუა.
ფაქტობრივად ორგზის დევნილ 12 ოჯახს ხელმეორედ მოუწია ცხოვრების ნულიდან დაწყება. ფოცხოეწერში ჩასხლებულები, გადაცემული შენობის ნაცვლად, ფულად კომპენსაციას, ან თბილისთან ახლოს, საცხოვრებელ ფართს ითხოვენ: „თბილისში სამუშაო მაინც გქვონდა და ოჯახს ამით ვარჩენდით. ფოცხოეწერში კი არ ვიცით, რა ვაკეთოთ, თავი რითი ვირჩინოთ“.
სახელმწიფოს, დევნილების გამოსახლების დროს, მათთვის გარდა ფოცხოეწერში ჩასახლბისა, სხვა ალტერნატივა არ შეუთავაზებია: „ასე გვითხრეს, ან ფოცხოეწერში წადით, ან ბინა იქირავეთო. ბინის ქირას ვერაფრით გადავიხდიდით. სხვა გამოსავალი არ დაგვიტოვეს, შეგვეშინდა - ის ოთახებიც არ დაგვეკარგა და ამიტომაც ფოცხოეწერში გადავსახლდით“.
დევნილებმა სამინისტროს არაერთხელ მიმართეს, ალტერნატიული ფართის, ან კუთვნილი ფულადი კომპენსაციის მიღების თაობაზე. თუმცა, სამინისტროს დევნილთა მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის ქმედითი ნაბიჯები დღემდე არ გადაუდგამს.
დევნილების შესახებ საქართველოს კანონის მეოთხე მუხლის მეოთხე ნაწილით, დევნილების საცხოვრებელი ადგილიდან გასახლება შეიძლება მხოლოდ მაშინ, თუკი ახალი საცხოვრებელი ფართი აუმჯობესებს დევნილების საყოფაცხოვრებო პირობებს.  ფოცხოეწერში ჩასახლებული დევნილები მიიჩნევენ, რომ მათი მდგომარეობა მხოლოდ გაუარესდა.

Residents of Potskhoetseri Urge for Help
An IDP from Abkhazia Madona Vekua lived in the building for compact settlement in Tbilisi. Two months ago, she was internally displaced once more – the ministry of the IDPs from the occupied territories, refugees and accommodation resettled her from the former building of the Russian military base to Potskhoetseri settlement in Samegrelo region. Madona Vekua complains about her health. There are no conditions to take medical treatment in Potskhoetseri. There is not even a hospital there.
Potskhoetseri is several kilometers away from Zugdidi. The buildings for the IDPs from Tbilisi were built for the workers at the construction of the Enguri Hydro Electro Station during the soviet time. The government recently renovated the buildings and created more or less normal living conditions there. However, it is not enough for the IDPs. Because of the hard climate the soil is not fertile in Potskhoetseri. There is no enterprise or service centers in the settlement. The IDPs resettled from Tbilisi remained unemployed and their only income is the monthly allowance of 22 GEL.
Humanrights.ge published an article about the problems of the IDPs in Potskhoetseri a month ago too (see http://www.humanrights.ge/index.php?a=main&pid=12205&lang=eng ) Madona Vekua told us about the problems which became urgent after their settlement.
“Initially, Red Cross assisted us and supplied us with food. Nowadays, we have nothing left and I do not know how to feed my children,” said Madona Vekua.
She worked at Eliava bazroba (public market) and her son worked on the construction in Tbilisi. They earned their living in this way. There are two under-age children and pregnant daughter-in-law in their family. After resettlement in Potskhoetseri they automatically lost their jobs and remained without income.
There is no medical center in Potskhoetseri. Madona Vekua has cancer on her womb and needs permanent medical treatment for what she will have to travel to Zugdidi. Of course, it is difficult for a woman with such a serious disease to travel to Zugdidi each time.
Besides IDPs, 500 local residents and old IDPs live in Potskhoetseri. Madona Vekua said their conditions are a bit better because they own plots in Gali district; so they sell nuts, have cattle and do not starve. But we have nothing except accommodations,” said Madona Vekua.
12 IDP families had to start their lives from the very beginning second time. The new settlers request an accommodation near Tbilisi or compensation instead it. “We were somehow occupied in Tbilisi and could keep our families. We do not know what to do in Potskhoetseri and how to earn our living.”
The authority did not offer them anything else instead resettlement to Potskhoetseri. “They said we should either go to Potskhoetseri or rent a flat in Tbilisi. We could not pay the rent and so we had no way out. We were afraid not to lose these accommodations too and arrived here.”
The IDPs petitioned to the ministry several times and requested alternative accommodation or compensation. However, the ministry has not taken any measures to improve their situation.
Article 4 Part II of the Law of Georgia on Internally Displaced People states that IDPs can be resettled from their accommodation only if the new accommodation improves their living conditions. The IDPs settled in Potskhoetseri state their conditions worsened.