მასწავლებელი მოსწავლეს ცემაში ადანაშაულებს
სოფელ კარდენახის საჯარო სკოლის ქართული ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელი ლილი ოდიშელიძე ამავე სკოლის მე-9 კლასის მოსწავლეს ცემაში ადანაშაულებს. მასწავლებელმა საჩივრით გურჯაანის პოლიციას მიმართა. კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, ინციდენტი გაკვეთილზე მოხდა. მასწავლებელმა მოსწავლე შეაგინა, რამაც ბავშვის გაღიზიანება გამოიწვია.
კარდენახის საჯარო სკოლის დირექტორის მაკა ღლიღვაშვილის განმარტებით, მოსწავლე ფსიქიურად გაუწონასწორებელია. „რომ შეხედავთ, ეტყობა, რომ მთლად ნორმალური არ არის. მისი ოჯახი ძალიან გაჭირვებულია და სკოლაში აგრესიული მოდის. რაც შეეხება ინციდენტს, მოსწავლეს ჩადენილი დანაშაულისთვის სკოლის დისციპლინური კომიტეტის გადაწყვეტილებით სასტიკი საყვედური გამოვუცხადეთ“, - აღნიშნავს სკოლის დირექტორი. იგი უარყოფს ინფორმაციას იმის შესახებ რომ ამავე მოსწავლეს დასჯის მიზნით თავად ცემს ხოლმე.
„ეგ არის სრული სიცრუე. დამისახელეთ ვინ მოგაწოდათ ეს ინფორმაცია და მერე ერთად გადავამოწმოთ თუ იტყვის. ამას არავინ დაადასტურებს“, - განაცხადა მაკა ღლიღვაშვილმა.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრს კარდენახის სკოლის უფროსკლასელმა მოსწავლეებმა განუცხადეს, რომ სკოლის დირექტორი მე-9 კლასის მოსწავლეს, რომელსაც მასწავლებლის ცემაში ადანაშაულებენ, დასჯის მიზნით ცემს ხოლმე.
რაიონული პოლიკლინიკიდან მიღებული ინფორმაციით, მასწავლებლის ცემაში დადანაშაულებული მოზარდი, რომელსაც სკოლის დირექტორი ფსიქიკურად გაუწონასწორებელს უწოდებს, სრულიად ჯანმრთელია.
მოზარდი მასწავლებლის ცემას უარყოფს. მისი თქმით, მასწავლებელმა ის შეაგინა, რის გამოც გაღიზიანდა, თუმცა მასწავლებელი არ უცემია.
მასწავლებლის საჩივრის საფუძველზე გურჯაანის პოლიციაში აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე. გამოძიება სსკ-ის 118-ე მუხლის I ნაწილით მიმდინარეობს, რაც ჯანმრთელობის განზრახ ნაკლებად მძიმე დაზიანებას გულისხმობს. დანაშაული ერთიდან სამ წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
მოზარდის ინტერესების დასაცავად საქმეში „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ჩაერთო. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის იურისტის განცხადებით, საქმე შესწავლის პროცესშია, თუმცა სხვადასხვა პირებისგან მიღებული ახსნა-განმარტებებით უკვე დადასტურებულია, რომ მოზარდს სკოლაში ხშირად შეურაცხყოფენ.

The Teacher Blames the Pupil in Beating
The teacher of Georgian language and literature at Kardenakhi Public School Lili Odishelidze blames the 7th form pupil in beating. The teacher appealed to the Gurjaani police department. According to the Kakheti News Center, the incident occurred at the lesson. The teacher insulted the pupil and it annoyed the pupil.
According to Maka Ghlighvashvili, director of the Kardenakhi Public School, the pupil has mental problem. “You can notice it at the first sight that he has mental problems. His family is very poor and he is usually very aggressive. As for the incident, the pupil was reprimanded according to the decision of the disciplinary committee of the school”, the school director noted. She denied the information which states that the director also beats the same pupil for punishment.
“This is not true at all. Tell me who provided you with this information and then we will check it. Nobody will confirm it”, Maka Ghlighashvili stated.
The elder pupils of the Kardenakhi School reported to the Kakheti News Center that the school director sometimes beats the pupil of the 9th form, who is blamed in beating the teacher.
According to the district polyclinic, the adult is quite healthy though the school director claimed he had mental problems.
The adult denies the information about beating the teacher. He said the teacher had cursed him and it annoyed him but he had not beaten the teacher.
The criminal case was launched based on the teacher’s suit at the Gurjaani district police department. The investigation is carried out under Article 118 Part 1 of the Criminal Code of Georgia which envisages deliberate damage of health. The crime is punished by three year imprisonment.
The “Human Rights Center” took up the case to protect the adult. According to the lawyer of the human rights organization, the case is being investigated. But testimonies of several people clarify that the adult was often insulted at school.