დევნილი მოხუცი სამშენებლო კომპანიას ელექტროენერგიის მოპარვაში ადანაშაულებს
ქალაქ გორში ცხინვალის გზატკეცილზე სტუდბინაში მცხოვრები სამაჩაბლოდან 90-იან წლებში დევნილი, მარტოხელა 81 წლის სიმონ ფეხშველაშვილი, ელექტროენერგიის გარეშე ცხოვრობს. მეორე სართულზე მდებარე მისი ბინიდან მეზობლის ბინაში პირველ სართულზე წყალიც ჩადის.
2009 წელს მაისიდან სამშენებლო კომპანია „ნიუ ენერჯიმ“ სტუდბინაში კაპიტალური სამშენებლო სამუშაოები დაიწყო. სარემონტო სამუშაოებისას მობინადრეები და მათ შორის, ფეხშველაშვილი დროებით ტურბაზაში გადაიყვანეს. უკან დაბრუნებისას კი მან აღმოაჩინა, რომ „ნიუ-ენერჯის“ მიერ განხორციელებული სამუშაოების დროს გამოყენებული ელექტროენერგიის საფასური მათი გადასახდელია.
ოფიციალურად, „ნიუ-ენერჯიმ“ სამუშაოები 2009 წლის მაისში დაიწყო და 2010 წლის მაისში დაამთავრა. 2010 წლის 11 თებერვლის აქტით, ირკვევა, რომ ერთი წლის განმავლობაში სამშენებლო კომპანიას უზარმაზარ კორპუსში ჩატარებული სამუშაოების გამო მხოლოდ 2 688 ლარი 58 თეთრი დაუხარჯავს. აქტს ხელს ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს რეგიონული სამმართველოს უფროსი მანანა ჭამპურიძე, ხოლო მეორეს მხრივ სამშენებლო კომპანია ,,ნიუ-ენერჯის" წარმომადგენელი გორში ი. ხმალაძე აწერენ.
სხვა რაიმე დამამტკიცებელი საბუთი, რომ ერთი წლის განმავლობაში მხოლოდ აღნიშნული რაოდენობის ელექტროენერგია მოიხმარა „ნიუ-ენერჯიმ“ არ ჩანს. აქტის მიხედვით, ასევე არ იკვეთება „ნიუ-ენერჯის“ მიერ მოხმარებული ელექტროენერგიის რაოდენობა სად აისახა - რომელ მრიცხველზე და ა.შ.
„ვარ სოციალურად დაუცველი 81 წლის მოხუცი. ვცხოვრობ 10 კვ.მ უკუხნო ოთახში. სამშენებლო კომპანია „ნიუ-ენერჯის“ სამშენებლო კომპანიამ სტუდბინაში დაიწყო კაპიტალური რემონტი 2009 წლის მაისში და დაამთავრა 2010 წლის მაისში. აღნიშნულ პერიოდში დროებით გადავედი საცხოვრებლად გორის ტურბაზაში. ჩემი კუთვნილი ელექტროენერგია 278 ლარის ოდენობით დახარჯა აღნიშნულმა კომპანიამ“, - აცხადებს სიმონ ფეხშველაშვილი.
როგორც სიმონ ფეხშველაშვილი ირწმუნება, „ნიუ-ენერჯის“ მიერ გახარჯული ელექტროენერგიის ხარჯის დაფარვის თანხაში არ შევიდა ის ნარჩემი 278 ლარი, რომელსაც ამჟამად, ენერგო-კომპანია მას სთხოვს.
აღნიშნული პრეტენზიის საპასუხოდ არსებობს საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდის ყოფილი აღმასრულებელი დირექტორის კონსტანტინე მგელაძისადმი მიწერილი შპს „ნიუ-ენერჯის“ გენერალური დირექტორის ზ. ჯიქიას წერილი, სადაც ჯიქია მუნიციპალური განვითარების ფონდის მაშინდელ დირექტორს არწმუნებს, რომ ფეხშველაშვილმა თავად მოიხმარა ის სადავო ელექტროენერგია.
ჯიქიას პასუხიდან ვერ დასტურდება ის ფაქტი, მართლაც 2010 წლის იანვარში ჩაიბარა თუ არა სიმონ ფეხშველაშვილმა ბინა, რომლის ფართი არასრულყოფილადაა გარემონტებული, რადგან შესაბამისად, არ არსებობს კომპანიასა და ფეხშველაშვილს შორის მიღება-ჩაბარების აქტი. ოფიციალურად, კომპანია „ნიუ-ენერჯიმ“ სარემონტო სამუშაოები 2010 წლის მაისში დაასრულა, ხოლო მის მიერ გახარჯული ელექტროენერგიის რაოდენობა იმ საერთო მრიცხველზე ფიქსირდებოდა, რომელიც იმ პერიოდში ინდივიდუალური მრიცხველების არ მქონდე სტუდბინაში არსებბდა.
2010 წლის 1 თებერვლისთვის, მთლიანად სტუდბინაში ელქტროენერგიის დავალიანება იყო 20 886 ლარი. ამ 20 886 ლარიდან სტუდბინის მოსახლეობამ 18 188 ლარი დაფარა, ხოლო კომპანიამ მხოლოდ 2 688 ლარი.
აქედან, გამომდინარე, საინტერესოა, კოლექტიური მრიცხველის პირობებში, როგორ გამოიანგარიშა „ნიუ-ენერჯიმ“ საკუთრივ მის მიერ დახარჯული 2 688 ლარი, ხოლო მაცხოვრებლებმა - 20 886 ლარი?
მუნიციპალური განვითარების ფონდის აღმასრულებელ დირექტორს, ლევან ჭიჭინაძეს სიმონ ფეხშველაშვილის პრობლემასთან დაკავშირებით, მოკლე და კონკრეტული პასუხი აქვს: „თუ რა მოტივით მოახდინა გორის ენერგოკომპანიამ დავალიანების დარიცხვა მის პირად ბარათზე, ასეთი საკითხების განხილვა სცილდება სსიპ მუნიციპალური განვითარების ფონდის კომპეტენციის ფარგლებს“.

Old IDP Man Blames the Building Company in Stealing His Electricity
81-year-old Simon Pekhshvelashvili, IDP from Tskhinvali district, who fled from there in the 1990s, lives in the students’ dormitory in Tskhinvali road in Gori without electricity. Water is leaking into the flat of his neighbor from his house on the ground floor.
Building company “New Energy” started thorough reconstruction in the dormitory in May of 2009. During the reconstruction, the inhabitants of the dormitory were moved to tour-base for some time; Pekhshvelashvili was among them. When they returned back, the old man discovered that they have to pay the bills for the electricity the building company used during construction.
Officially, New Energy started reconstruction in May of 2009 and finished in May of 2010. According to the protocol issued on February 11, 2010, the building company spent electricity of only 2 688, 58 GEL on the construction activities in the dormitory. The head of the regional department of the ministry of refugees and accommodation Manana Champuridze and representative of the “New Energy” in Gori I. Khmaladze signed the resolution.
There is no other document to prove that the company spent only the abovementioned amount of electricity in one year. According to the protocol, it is impossible to estimate the electricity meter which calculated the electricity used by the New Energy.
“I am socially disabled 81-year-old man. I live in the room of 10 sq. meters which does not have a kitchen. The building company New Energy started reconstruction in the dormitory in May of 2009 and finished in May of 2010. I moved to Gori based tour-base during the reconstruction activities. The company spent my electricity for 278 GEL,” said Simon Pekhshvelashvili.
The old man claims that the New Energy did not pay the 278 GEL which they request him to pay.
In reply to this complain, director general of the New Energy Ltd Z. Jikia wrote a letter to the former executive director of the municipal development fund of Georgia Konstantine Mgeladze where Jikia assures the executive director that Pekhshvelashvili had spent the disputable amount of electricity himself.
Jikia’s reply does not clarify whether Simon Pekhshvelashvili returned to his flat in January of 2010 or not; his room was not properly renovated because there is no acceptance agreement signed between the company and Pekhshvelashvili. Officially, the New Energy finished its activities in May of 2010 but the spent electricity was recorded on the communal meter which worked in the dormitory when there were no individual meters.
By February 1, 2010 the total debt on the electricity meter was 20 886 GEL. The inhabitants of the dormitory paid 18 188 GEL out of it but the company paid only 2 688 GEL.
So, it is interesting how the New Energy Ltd calculated their debt and the inhabitants calculated their?
Executive director of the municipal development fund Levan Chichinadze has short and concrete reply to the question about Pekhshvelashvili’s problem: “It is beyond the competence of the municipal development fund to find out the motive of the Gori energy distribution company to assign the debt to the subscriber.”