ურუზმაგ ქარქუსოვი: „სისხლის სამართლის საქმის აღძვრით და დაპატიმრებით მაშანტაჟებენ“
ეკონომიკის მინისტრის ყოფილი მოადგილე ურუზმაგ ქარქუსოვი თანამდებობიდან მის გათავისუფლებას პოლიტიკურ პარტიაში მოღვაწეობას უკავშირებს .
„გათავისუფლების მიზეზი ჩემი ეკონომიკური პროგრამაა, რომელიც გახდა პოლიტიკური პლატფორმა ახლად შექმნილი პოლიტიკური პარტიისა „დემოკრატიული განახლება - ჩვენი საქართველო გაბრწყინდება (ჩვენები)“; სულ მოკლე ხანში ამ პარტიის წევრების რიცხვმა 200 ათას ადამიანს მიაღწია, რადგან ხალხს აქვს მოთხოვნილება დემოკრატიული განვითარების“, - ნათქვამია ქარქუსოვის მიერ გავრცელებულ სპეციალურ განცხადებაში.
ქარქუსოვი მიიჩნევს, რომ დემოკრატიულ სახელმწიფოში ყველა ადამიანს, მათ შორის მინისტრის მოადგილესაც, უფლება აქვს გამოთქვას საკუთარი აზრი და არ უნდა ეშინოდეს, რომ გათავისუფლებული იქნება სამსახურიდან ან დაიჭერენ ან სხვა მეთოდებით მოახდენენ მასზე ზეწოლას.
„მაგრამ სამწუხაროდ, აღმოჩნდა, რომ ჩვენს სახელმწიფოში ყველაფერი ისე არ არის, როგორც საჭიროა. უფრო მეტიც, მაშანტაჟებენ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრით და დაპატიმრებით“, - აღნიშნულია განცხადებაში.
ურუზმაგ ქარქოსოვის გათავისუფლების შესახებ გადაწყვეტილება, მიმდინარე კვირას, პრემიერ-მინისტრმა ნიკა გილაურმა მიიღო. ეკონომიკის სამინისტროში ამის მიზეზად „ქართული ენის არ ცოდნა და შეუთანხმებელი მივლინებები“ დაასახელეს.Qქარქუსოვი მინისტრის მოადგილის პოსტს 2007 წლიდან იკავებდა.

Uruzmag Karkusov: “I Am Blackmailed by Launching Criminal Case against Me and Imprisonment”
The former deputy minister of economic development of Georgia Uruzmag Karkusov associates his resignation with his membership in the political party.
“The reason of firing me was my economical program which became the political platform of the recently established political party – “Democratic Innovation – Our Georgia Will Brighten (Ours)”; the number of party members will soon reach 200 000 because the population really want democratic development of the country,” special statement of Karkusov.
The former deputy minister thinks that every person, among them deputy minister, has right to have different opinion and not to be afraid of being fired from the job, or being arrested or otherwise oppressed in the democratic state.
“But, unfortunately, everything is not perfect in our state. Moreover, I am blackmailed by launching criminal case against me and imprisonment,” the former deputy minister wrote in the statement.
Prime-minister Nika Gilauri decided to resign Karkusov from his position last week. The ministry of economic development explained the decision by “lack of knowledge of Georgian language and his uncoordinated business leaves.” Karkusov occupied the position of the deputy minister in 2007.