პატრიოტთა ბანაკის ყოფილი იდეოლოგი ჟურნალისტს მუქარის წერილებს უგზავნის
21 ოქტომბერს „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისის ჟურნალისტმა ელექტრონულ ფოსტაზე შეურაცხმყოფელი და მუქარის შემცველი წერილი მიიღო. ტექსტის ავტორი გორის თეატრის ყოფილი რეჟისორი ლაშა ჯოხაძეა. იგი პატრიოტთა ბანაკებში 2008 წლამდე კულტურული ღონისძიებების ყოფილი ორგანიზატორი იყო. „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მიმართავს შიდა ქართლის პროკურატურას, გამოიძიოს აღნიშნული საქმე და წერილის ავტორი დასაჯოს.
მუქარის წერილის გაგზავნისას ჯოხაძე გორის დრამატული თეატრის მთავარი რეჟისორის თანამდებობიდან 2 დღის გაშვებული იყო. განთავისუფლების მიზეზად, თეატრის ხელმძღვანელობამ  მას „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ორგანიზაციის ჟურნალისტის მიერ მხილებული მაქინაციები დაუსახელა. სამსახურიდან დათხოვილმა რეჟისორმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ჟურნალისტს სოციალურ ქსელ „ფეისბუკზე“ შეურაცხმყოფელი და მუქარის წერილები გაუგზავნა.
გორის თეატრს იერარქიულად ჰყავს: მმართველი, სამხატვრო ხელმძღვანელი და რეჟისორი. ჯოხაძე თეატრში შიდა ქართლში ლადო ვარძელაშვილის გუბერნატორობის დროს მიიღეს. გორის თეატრის ყოფილი მმართველის გიორგი მაჭარაშვილისთვის, უცნობია, ვინ მიიღო პატრიოტთა ბანაკში დასაქმებული „რეჟისორი“ გორის თეატრში. „ეგ დიდი ხანი მუშაობდა გორის თეატრში - სადღაც 6 თვე. ვისი რეკომენდაციით მივიღეთ, აღარ მახსოვს“, - ამბობს თეატრის ყოფილი მმართველი გიორგი მაჭარაშვილი, რომელიც თანამდებობიდან 2010 წლის 6 ოქტომბერს კულტურის მინისტრის ბრძანებით გაანთავისუფლეს.
თეატრის ამჟამინდელი ხელმძღვანელია ნოდარ მდინარაძე, ხოლო სამხატვრო ხელმძღვანელი სოსო ნემსაძე. მდინარაძე ადასტურებს, რომ თეატრის ყოფილ რეჟისორს პრობლემები მას შემდეგ შეექმნა, როცა იგი ჟურნალისტმა მაქინაციურ ქმედებაში და ინტრიგების ხლართვაში ამხილა.
2010 წლის 9 ოქტომბერს გორის თეატრში სეზონი სპექტალ „ბოშებით“ გაიხსნა. 14 ოქტომბერს კი გორის თეატრის საიტზე გაჩნდა ინფორმაცია, რომ სეზონი 16 ოქტომბერს გაიხსნებოდა. თეატრში სეზონის გახსნა წინა სეზონის გახსნაზე მყოფმა ჟურნალისტებმა და იქ მყოფმა ადამიანებმა გააპროტესტეს. თეატრის რეჟისორმა ჯოხაძემ მათ განუცხადა, რომ ისინი შეცდომაში შეიყვანეს და წინა სპექტაკლი იყო არა სეზონის გახსნა, არამედ ჩვენება.
ჩვენ შემდგომში დავუკავშირდით, კულტურის სამსახურის უფროს ლევან შავლიაშვილს, რომელსაც ვთხოვეთ, განემარტა, რის საფუძველზე შეიყვანეს მაყურებელი შეცდომაში, როცა ისინი 9 ოქტომბერს სეზონის გახსნაზე ერთხელ უკვე იმყოფებოდნენ. კულტურის სამსახურმა კატეგორიულად უარყო თეატრის რეჟისორის ინფორმაცია და აღნიშნა, რომ ადგილი ჰქონდა გაუგებრობას. ეს გაუგებრობა დამთავრდა იმით, რომ თეატრის რეჟისორი თანამდებობიდან მოხსნეს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის ჟურნალისტის ფოსტაზე ჯოხაძემ შეურაცხმყოფელი და მუქარის შემცველი ტექსტი ამ მოვლენების შემდეგ გაგზავნა.

Former Ideologist of the Patriot Camp Sends Minatory Letters to Journalist
On October 21, journalist of the Gori office of the Human Rights Center received insulting and minatory mails.  The author of the letter is the former director of the Gori theatre Lasha Jokhadze. Before 2008, he organized culture events in the patriot camps. The Human Rights Center appeals to the Shida Kartli regional prosecutor’s office to investigate the fact and punish the author of the letter in accordance to the law.
When sending the letter, Jokhadze had been fired from the Gori theatre for two days. The reason for his dismissal was machinations in the theater which were exposed by the journalist of the Gori office of the Human Rights Center. After that, the former director of the theatre sent insulting and minatory letters to the journalist on the social network Facebook.
The Gori theatre is governed by: the manager, art manager and director. Jokhadze started working at the theatre when Lado Vardzelashvili was Shida Kartli regional governor. The former manager of the Gori theatre Giorgi Macharashvili does not know who employed the former “event director” of the patriot camp in the theatre. “He worked at Gori theatre for a long time – about 6 months. I do not remember who recommended us to employ him,” said the former manager of the theatre Giorgi Macharashvili who was dismissed on October 6, 2010 based on the resolution of the Culture Minister.
At the moment, Nodar Mdinaradze occupies the position of the manager in theatre and Soso Nemsadze is the art manager of the theatre. Mdinaradze confirmed that former director of the theatre faced problems after the journalist blamed him in machinations and intrigues.
On October 9, 2010 the Gori theatre started season with the performance “Roma”. On October 14, the official website of the Gori theatre announced that the season would start on October 16. The journalists and people who attended the performance on October 9 protested the announcement. Theatre director Jokhadze told them they were mislead and the previous performance was ordinary one and not the first performance of the season.
We later got in touch with the head of the district culture department Levan Shavliashvili and requested him to explain why they deceived the spectators who attended the first performance of the season on October 9. The culture department categorically denied information of the theatre director and said that it was misunderstanding. However, this misunderstanding ended in firing the theatre director.
Jokhadze sent insulting and minatory letters to the journalist of the Human Rights Center after these facts.