გორის უნივერსიტეტში არჩევნებზე ჟურნალისტები არ დაუშვეს
21 ოქტომბერს გორის უნივერსიტეტში  აკადემიური საბჭოს არჩევნებზე საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ მალხაზ მინდიაშვილმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისის ჟურნალისტს საარჩევნო უბნის დატოვება მოსთხოვა. კომისიის წევრმა ვანო ბალახაშვილმა განაცხადა, რომ ჟურნალისტები არჩევნებს არ უნდა დაესწრონ.
,,ორ წუთს გაძლევთ დროს“, - გვითხრა კომისიის თავმჯდომარემ, მალხაზ მინდიაშვილმა. მინდიაშვილი ერთ-ერთი არასამთავრობო ორგანიზაციის თავმჯდომარეა, რომლის სახელწოდებაა „გაეროს ასოციაციის ოფისი“. გარდა ამისა, მისი ძმა გორის სამოქალაქო რეესტრის უფროსია. მის ოფისში არასამთავრობო ორგანიზაციები არაერთხელ შეკრებილან და ინფორმაციის გამჭვირვალობასა და სამოქალაქო საზოგადოების ჩამოყალიბებაზე უსაუბრიათ. მალხაზ მინდიაშვილმა ვერ გაიხსენა ის კანონი, წესდება ან დებულება, რომლის თანახმად, საარჩევნო უბანზე ჟურნალისტს მხოლოდ ორი წუთი აქვს დაყოვნების დრო.
2010 წლის 6 აგვისტოდან გორის უნივერსიტეტს ახალი ხელმძღვანელობა ჰყავს. უნივერსიტეტის რექტორის, ზაზა ცოტნიაშვილის წასვლის შემდეგ, აღნიშნულ სასწავლებელს სათავეში  გორის მე-5 საჯარო სკოლის დირექტორი, ასევე ამავე უნივერსიტეტის პროფესორი ალექსანდრე მღებრიშვილი ჩაუდგა. მღებრიშვილი სასწავლო პროცესის დაწყებისთანავე დაუბრუნდა სკოლას და 6 სექტემბრიდან უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებლად გორის საგანმანათლებლო რესურსცენტრის თავმჯდომარე გიორგი სოსიაშვილი დაინიშნა.
საარჩევნო კომისიის წევრი ვანო ბალახაშვილი აცხადებს, რომ სამივე ფაკულტეტიდან უნივერსიტეტის აკადემიურ საბჭოში მხოლოდ თითო-თითო კანდიდატი ჰყავთ წარდგენილი. „მე მაინც მიმაჩნია, რომ ეს არ არის უკონკურენტო არჩევნები“, - მიაჩნია ბალახაშვილს.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ გორის ოფისმა საარჩევნო პროცესზე დასასწრებად უნივერსიტეტის ადმინისტრაციას წერილობით 20 ოქტომბერს მიმართა. 21 ოქტომბრის არჩევნების შესახებ კი წინდაწინ ცნობილი არაფერი იყო.
სხვათა შორის, ეს ის საარჩევნო კომისიაა, რომლის შემადგენლობით 2008 წლის 22 აგვისტოს (რუსეთის ოკუპაციის პერიოდში) გორის უნივერსიტეტის აკადემიური საბჭო „შეკრიბა“ და რექტორი „აარჩევინა“. ამის შესახებ „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ უკვე წერდა. უნივერსიტეტის ვებ-გვერდზე არ არსებობს უნივერსიტეტის საარჩევნო კომისიის მუშაობის დამადასტურებელი რაიმე წესდება, დებულება ან რეგლამენტი.

Journalists Were Not Allowed to Attend Elections at Gori University
On October 21, chairman of the election commission of the academician council at the Gori University Malkhaz Mindiashvili requested the journalist of the Gori office of the Human Rights Center to leave the election precinct. The commission member Vano Balakhashvili stated that journalists should not attend the election process.
“I give you two minutes to leave the area,” said the commission chairman Malkhaz Mindiashvili. He is chairman of an NGO “Office of the UN Association”. Besides that, his brother is the head of the Gori Public Registration Agency. Representatives of the non-governmental organizations have met in his office several times and discussed transparency of information and establishment of civil society in Georgia. Nevertheless, Malkhaz Mindiashvili could not recall the law, resolution or a decree which state that journalist can stay only two seconds at the precinct.
Since August 6, 2010 Gori University has new administration. After former rector Zaza Tsotniashvili resigned, the director of the Gori public school # 5 and professor of the University Aleksandre Mghebrishvili occupied the position of the rector. But Mghebrishvili returned to the public school as soon as the school year started and since September 6 former chairman of the Gori district educational resource center Giorgi Sosiashvili became the interim rector of the University.
Member of the election commission Vano Balakhashvili stated that each faculty has one candidate in the elections. “I think it is competitive elections,” said Balakhashvili.
Gori office of the Human Rights Center petitioned to the Gori University administration and requested permission to attend the elections on October 20.  However, nobody knew that the elections were scheduled on October 21.
By the way, the election commission is the same which elected the rector on August 22, 2008. The Human Rights Center has already published an article about it. There is no statute, resolution or regalement of the election commission on the official website of the University.