18:45, Tuesday, 21.05.2013
„თავისუფალი დემოკრატების“ ერთ-ერთი ლიდერის, თეა წულუკიანის განცხადებით, ხელისუფლებას დევნილები ორ კატეგორიად ჰყავს დაყოფილი. პირველ, შედარებით პროვილიგირებულ კატეგორიას პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილის მმართველობის ეპოქას აკუთვნებს, ხოლო მეორე კატეგორია ექსპრეზიდენტ ედუარდ შევარდნაძის დროინდელი დევნილები არიან, რომლებსაც მძიმე სოციალურ პირობებში უწევთ ცხოვრება.
„თავისუფალი დემოკრატები“ ერთი თვის მანძილზე დევნილებს ხვდებოდნენ და 70 ოჯახის გამოკითხვის შემდეგ, შესაბამისი ანგარიშიც მოამზადეს, რომლის თანახმად, საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრი კობა სუბელიანი თავის უწყებასთან ერთად დაკისრებულ მოვალეობებს ვერ ასრულებს.
წულუკიანის თქმით, როდესაც ერთ-ერთ დევნილს სამინისტროს წარმომადგენელმა კობა გორგოძემ სოფელ ფოცხოეწერში გადასახლება შესთავაზა, დევნილმა ქალბატონმა სამინისტროს წარმომადგენელს ჰკითხა, რითი უნდა ერჩინა მას და მის ოჯახს თავი.
„როდესაც გორგოძეს დევნილმა ქალბატონმა ჰკითხა, რითი ვირჩინო თავი ფოცხოეწერშიო, გორგოძემ უპასუხა, რომ ბალახი მოეძოვა. ჩვენ გორგოძეს მოვუწოდებთ, თავად მოძოვოს ბალახი და ასე მისცეს მაგალითი ომგამოვლილ დევნილებს“, - განაცხადა თეა წულუკიანმა.
მისივე თქმით, კობა სუბელიანთან სატელეფონო კავშირი შეუძლებელია, ვინაიდან მას პირადი ტელეფონი სამინისტროს ცხელ ხაზზე აქვს გადამისამართებული. თეა წულუკიანის თქმით, კობა სუბელიანს დევნილები სიტყვიერი შეურაცხყოფის მიყენებაშიც ადანაშაულებენ.
„თავისუფალი დემოკრატები“ მინისტრ სუბელიანს მინისტრისთვის შესაფერისი უნარ-ჩვევების შესწავლას და დევნილებთან მიმართებაში თავისი დამოკიდებულების კრიტიკული თვალით შეფასებისკენ მოუწოდებენ, რათა დევნილებს სამინისტროს უწყებასთან სოციალურ საკითხებზე ჰქონდეთ საუბარი და კობა სუბელიანისგან შეურაცმყოფელი ფრაზების მოსმენა არ მოუწიოთ.

Free Democrats Advice Koba Subeliani to Learn Manners Appropriate for Minister
According to one of the leaders of Free Democrats, Tea Tsulukidze, government divides the IDPs in two categories; first, relatively privileged category belongs to the era of President Mikheil Saakashvili’s governance, as for the second category, it is comprised of IDPs who were displaced in the ex-president Eduard Shevardnadze’s time and live in severe social conditions nowadays.
Free Democrats were have been meeting with IDPs for a months and prepared the relevant report, according to which, the Minister of IDPs from Occupied territories, Accommodation and Refugees Koba Subeliani is not fulfilling his duties.
According to Tsulukiani, when one of the IDPs was offered to move to the village of Potskhoetseri, she asked the Ministry representative how she could take care of herself there.
“When an IDP asked Gorgodze how she could take care of herself in Potskhoetseri, Gorgodze answered that she could pasture the grass. We ask Gorgodze that he can himself pasture the grass and give an example to the IDPs in this way,” – stated Tea Tsulukidze.
According to her statement, it is impossible to contact Koba Subeliani by telephone as his personal cell-phone is redirected to the hot line of the Ministry. Tea Tsulukidze states that the IDPs blame Koba Subeliani in the verbal assault.
Free Democrats advice Minister Subeliani to learn the manners appropriate for the Minister and critically evaluate his attitude towards the IDPs, so the IDPs can talk to the Ministry Department on their social issues and not hear insulting phrases from the officials.