10:49, Sunday, 19.05.2013
თავდაცვის სამინისტროს რეზერვის მომზადების პროგრამა არ გააჩნია და არც ეროვნული გვარდიის სარდალი ჰყავს. ამის მიუხედავად ბაჩო ახალაიას უწყებამ რეზერვისტების გაწვევა უკვე დაიწყო. რეზერვისტებმა ვაზიანში შესაბამისი სამედიცინო შემოწმება გაიარეს. თუმცა, როგორც თავად რეზერვისტები ჩვენთან საუბრისას ამბობენ, სამედიცინო შემოწმება საკმაოდ მცირე ნაწილმა გაიარა.
„სტადიონზე შევიკრიბეთ და იქიდან უკვე ვაზიანში წაგვიყვანეს. მე სამედიცინო შემოწმება გავიარე, მაგრამ უმრავლესობამ ვერ გაიარა. მიზეზად კი სამუშაო დროის დასრულება დასახელდა და მეორე დღეს დაიბარეს შემოწმებაზე. ბიჭების ნაწილი გამგეობის სამხედრო განყოფილებაში დაიბარეს და უწყებები მისცეს.
„მე პირადად დამირეკეს და მითხრეს - იმ შემთხვევაში, თუ არ გამოცხადდებით, მოგიწევთ ფულადი ჯარიმის გადახდა, წინააღმდეგ შემთხვევაში კანონის წინაშე მოგიწევთ პასუხისგებაო. ანუ დაგაპატიმრებენო“, - გვითხრა ერთ-ერთმა რეზერვისტმა, რომელმაც სამედიცინო შემოწმება გაიარა, მაგრამ რეზერვში ჯერ ვერ მოხვდა. მას უთხრეს, რომ გამოიძახებენ.
აღსანიშნავია, რომ სამხედრო-სარეზერვო სამსახური 2004 წლიდან მუდმივად იცვლებოდა. აგვისტოს ომის შემდეგ დღემდე რეზერვის ბედი გაურკვეველია. 2010 წლის 21 ივლისს პარლამენტმა ოთხი წლით ადრე მიღებული „სამხედრო-სარეზერვო სამსახურის შესახებ კანონის“ ერთ-ერთ მუხლში ცვლილება შეიტანა, რომლის თანახმადაც სარეზერვო სამსახურის მოხდის ვადა 18 დღიდან წელიწადში არაუმეტეს 45 დღე-ღამით გაიზარდა.
კანონში შესული ცვლილება ეხება 27-დან 40 წლამდე ასაკის ჯანმრთელ მამაკაცებს, რომლებიც წელიწადში არაუმეტეს 45 დღე-ღამისა შეიძლება გაიწვიონ სამხედრო-სარეზერვო სამსახურში. თუმცა, აუცილებელი არ არის, მთელი ამ ხნის განმავლობაში ისინი რეზერვისტთა შეკრების ადგილზე იყვნენ. გაწვევები შეიძლება წელიწადში ორ ან სამკვირიან პერიოდზე გადანაწილდეს და რეზერვისტებს რამდენჯერმე მოუწიოთ შეკრების გავლამ.
გარდა ამისა, კანონის თანახმად, რეზერვისტთა შეკრებამდე თავდაცვის სამინისტრომ უნდა გამოაქვეყნოს ბრძანება, სამხედრო და სარეზერვო სამსახურში გასაწვევი ადგილების, თარიღებისა და რეზერვისტთა რაოდენობის შესახებ. თუმცა, ასეთი ბრძანება თავდაცვის სამინისტროს არ გამოუქვეყნებია.
სამხედრო ექსპერტები „გაუგებარს“ უწოდებენ რეზერვისტთა მალულად გამოძახებას და თავდაცვის სამინისტროს კანონის დარღვევაში ადანაშაულებენ. კანონის დარღვევას არ ადასტურებენ ბაჩო ახალაიას უწყებაში და ამბობენ, რომ ყველაფერი კანონის ფარგლებში ხდება.
„პრესა.გეს“ კითხვაზე, რატომ არ გამოაქვეყნა სამინისტრომ ბრძანება, სამხედრო და სარეზერვო სამსახურში გასაწვევი ადგილების, თარიღებისა და რეზერვისტთა რაოდენობის შესახებ, თავდაცვის სამინისტროს პრეს-სამსახურში პასუხი არ გაგვცეს. აღნიშნულთან დაკავშირებით საქმის კურსში არ არიან პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის წევრები.
სამხედრო ექსპერტი კახა კაციტაძე ეჭვობს, რომ რეზერვისტთა მალულად გამოძახების უკან ფინანსური დაინტერესება დგას: „ეჭვი მაქვს, ეს ხდება ფულის გასაკეთებლად. იმისათვის, რომ არ წავიდნენ, რეზერვისტები ვიღაცებს ადგილობრივ თვითმმართველობებში გადაუხდიან ფულს. ძალიან პრიმიტულად იხსნება ეს ყველაფერი. რასაკვირველია ეს არის კანონის დარღვევაა. ყოველი გადაწყვეტილების აღსრულებაზე ყოველთვის გამოყოფილია კონკრეტული ადამიანი, რომელიც პასუხს აგებს ამ გადაწყვეტილების აღსრულებაზე. ჩვენ კი არ გვყავს ასეთი ადამიანი. გვარდიას არ ჰყავს სარდალი, რომელიც პასუხს აგებს.  მოვალეობის შემსრულებელი, ბუნებრივია, სრულფასოვნად ვერ გრძნობს თავს. ელემეტარულად რომ ავიღოთ, ის კაპიტანია და ჩემთვის გაუგებარია, რამდენად მზად იქნება ფსიქოლოგიურად იმისთვის, რომ ბრძანებები მისცეს პოლკოვნიკებს, ან ვიცე-პოლკოვნიკებს. ერთ თვეში უნდა დანიშნულიყო სარდალი და უკვე რამდენიმე თვე გავიდა. ვერ გეტყვით, სად მიჰყავთ რეზერვისტები, როცა არ ვიცით რა რეზერვი გვყავს“.
სამხედრო ექსპერტი გიორგი მელითაური თვლის, რომ ფინანსურ მაქინაციებზე საუბარი ნაადრევია, მაგრამ საკიტხავია - როცა ამ გაწვევასთან დაკავშირებით არ არსებობდა მინისტრის ბრძანება, რის საფუძველზე არიან გაწვეულები? მელითაური თვლის, რომ აქ უკვე კანონდარღვევასთან გვაქვს საქმე.
„ამ შემთხვევაში თავდაცვის სამინისტრომ დაარღვია კანონი. მითუმეტეს, ამ ბრძანების მომზადებას არაფერი სჭირდება. ეს არის ჩვეულებრივი პროცესი, ეროვნული გვარდიის დეპარტამენტს უნდა მოემზადებინა ბრძანების პროექტი რეზერვისა და სასწავლო შეკრებებთან დაკავშირებით, რომელიც ერთი კვირის განვმავლობაში გაივლიდა შეთანხმებას ყველა სამმართველოსთან. ამის შემდეგ კანონით გენშტაბის უფროსი დაადებდა თავის ვიზას, რომელსაც შემდეგ მინისტრი ხელს მოაწერდა. რატომ არ გაკეთდა, ამას ვერ გეტყვით.  ფაქტია, რომ ბრძანება არ ყოფილა. უკვე აქედან გამომდინარე, ჩვენ სერიოზულ კანონდარღვევასთან გაქვს საქმე“, - ამბობს მელითაური.
მისივე თქმით, მიუხედავად ორწლიანი მცდელობისა, რეზერვის სისტემა ამ დრომდე არაა ჩამოყალიბებული. „ერთადერთი ცვლილებები, რაც შევიდა სარეზერვო სამსახურის შესახებ კანონში, იყო ის, რომ 18–დღიანი შეკრებების ნაცვლად ჩატარდება 45-დღიანი შეკრებები. რას ითვალისწინებს ეს პროგრამა ან საერთოდ რა რაოდენობაზეა საუბარი, ამაზე არანაირი ინფორმაცია არ არსებობს და საერთოდ ჩამოყალიბებული არაა. რაღაცას როცა აკეთებ და არ იცი ამას რისთვის აკეთებ, ეს შედეგს ვერ მოიტანს“, - ამბობს „პრესა.გე“-სთან საუბრისას გიორგი მელითაური.
სამხედრო-პოლიტიკური მიმომხილველი გიორგი თავდგირიძე ამბობს, რომ ქვეყანაში სათანადო სიმაღლეზე არ დგას თავდაცვის პოლიტიკა; ჩამოყალიბებული არაა როგორც თავდაცვის პოლიტიკის პრინციპები, ასევე განსაზღვრული არაა მეთოდოლოგია, როგორ და რა ინსტრუმენტებით უნდა განხორციელდეს ღონისძიებები ქვეყნის უსაფრთხოებისთვის.
„პრობლემაა ის, რომ არ მუშაობს რამდენიმე სახელმწიფო ორგანო, რომელიც უნდა წარმართავდეს თავდაცვის პოლიტიკას. რეზერვი არის ძალიან მნიშვნელოვანი, მაგრამ თავდაცვის პოლიტიკის მხოლოდ ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილი. ის, რომ ადგილობრივი თვითმართველობის ორგანოები მუშაობენ, ხდება ცალკეული პირების გამოძახება, მათი სიების დაზუსტება და ა.შ. ეს თავისთავად ცუდი არაა და ასეც უნდა ხდებოდეს.
თქვენ იცით, რომ 2008 წლის შემდეგ რეზერვი თვითდინებაზე იყო მიშვებული. არ ხდებოდა რეზერვის აღრიცხვიანობა და აქედან გამომდინარე, ამ ეტაპზე ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები ცდილობენ დაალაგონ გარკვეულწილად ეს სიები და ვიზუალურად, პიროვნულად მოახდინონ კონტაქტი რეზერვისტებთან, ვინ იმყოფება საქართველოში, ვისთან შეიძლება კონტაქტი და ა.შ. მასობრივი გაწვევა დღეს შეიარაღებულ ძალებში არ ხდება, ეს არის საკმაოდ შეზღუდული ციფრი“, - აცხადებს გიორგი თავდგირიძე.

Where Are Soldiers of Reserve Army Taken? Ani Goderdzishvili, presa.ge The ministry of defense does not have program for the training of reserve arm
Ani Goderdzishvili, presa.ge
The ministry of defense does not have program for the training of reserve army and the National Guardia does not have commander. Despite that, the ministry of defense with Bacho Akhalaia as a minister started call up for the reserve army. The reservists took corresponding medical examination in Vaziani military base. However, the reservists said that only small part of soldiers took medical examination.
“We gathered on the stadium and then they took us to Vaziani military base. I took medical examination but most recruits could not take it. The reason was end of the working day and the remaining people were called for examination next day. Military department of the district administrations called one part of the boys and gave summons to them.
“I was personally called up by phone-call and they said I would have to pay fine unless I go to the army; otherwise I would be punished under the law – I would be imprisoned,” said a reservist who took medical examination but could not join reserve army yet. He was promised to be called up later.
It is noteworthy that military-reserve service has been permanently changed since 2004. After the war in August of 2008 the fate of the reserve army has been unclear. On July 21, 2010 the parliament of Georgia introduced amendments to one of the articles in the Law on Military-Reserve Service; according to the amendments a soldiers shall serve in reserve army for 45 days instead initial 18 days.
The amendment to the law deals with the healthy males from 27 to 40 years old who will be recruited to the reserve army for no more than 45 days per year. However, they shall not necessarily be in the place of deployment. The service might divide into two or three –week periods of time and reservists will have to serve in the army several times a year.
Besides that, according to the law, the ministry of defense shall in advance announce the place and date of recruiting procedures and number of reservists. However, the minister of defense did not do that.
Military experts state recruiting of reservists in secret is incredible and blame the defense ministry in breaching the law. The officials of the ministry do not confirm the allegation and claim that everything is done in compliance with the law.
Presa.ge asked the officials of the ministry why they did not publish announcement about the place and date of recruiting for military reserve service and about the number of reservists but nobody replied to the question at the press-center. Neither the members of the defense and security committee of the parliament have information about it.
Military expert Kakha Katsitadze doubts there are some financial interests behind secret recruiting of reservists. “I doubt it is done for some other profit. Reservists will pay bribes to the local officials to discharge them from military service. It has very primitive explanation. And of course, it is illegal. A concrete person is authorized to implement every single resolution and s/he is responsible for it. We do not have similar person in regard with reserve army. The National Guardia does not have commander who can be responsible for it. Of course, interim commander cannot feel himself authorized enough. For example, interim commander is captain and I do not think he will be ready to give directives to colonels or vice-colonels. A commander was to be appointed within a month and several months have passed already. I cannot say where reservists are taken because I do not know what kind of reserve we have.”
Military expert Giorgi Melitauri thinks it is too early to speak about financial machinations but it is interesting what was the basis for recruiting soldiers when there was no corresponding decree of the minister? Melitauri thinks that it is violation of the law.
“In this case the defense ministry breached the law. Moreover, it is very easy to work out the resolution. It is usual process and the department of the National Guardia had to prepare the draft resolution regarding the reserve and military training which could be discussed by every department within one week. Afterwards, the head of the general HQ would have issued visa on the resolution and finally the minister would have signed it. I do not know why it was not done. It is fact that the resolution was not prepared yet. So, it is serious offence,” said Melitauri.
The military expert added that despite two-year-long attempt the reserve system has not been completed yet. “The only amendment to the reserve military service was increase of training period from 18 to 45 days. There is no information about the goals of the program or the number of the reservists. When you do something without concrete goals, it cannot have any results,” said Giorgi Melitauri in his interview with the presa.ge.
Military-political reporter Giorgi Tavdgiridze stated that defense policy is not well-developed in the country; the principles of the defense policy are not worked out; the methodology of the instruments for the safety activities in the country is not clarified yet.
”The problem is that several state institutions, which are entitled to lead defense policy, do not work. Reserve is very important service but it is only one part of the defense policy. It is not bad that local self-governmental agencies work on it, recruit young people and clarify the lists of recruits.
“You know that reserve army has not been properly controlled since 2008. They were not registered and consequently, the local self-governmental institutions try to somehow regulate those lists and have visual contact with reservists who are in Georgia, who can be contacted, etc. Mass mobilization of reservists does not happen in the armed forces nowadays; it is very restricted figure,” said Giorgi Tavdgiridze.