08:35, Thursday, 23.05.2013
2010 წელს „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ მიერ გამოქვეყნებულ „კორუფციის აღქმის ინდექსში“ (CPI) საქართველომ 68-ე ადგილი დაიკავა
2010 წლის 26 ოქტომბერს „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ მიერ გამოქვეყნებული „კორუფციის აღქმის ინდექსის“ (CPI) მიხედვით, საქართველომ 178 ქვეყანას შორის 68-ე ადგილი დაიკავა.
„კორუფციის აღქმის ინდექსი“ შიდა პოლიტიკურ და საჯარო სექტორში არსებული კორუფციის საზომია. საქართველომ მაქსიმალური 10 ქულიდან  3.8 ქულა მიიღო.
გასულ წელს, საქართველომ 4.1 ქულით 66-ე ადგილი დაიკავა. თუმცა, 2009 წელთან შედარებით, საქართველოს ქულა მნიშვნელოვნად არ შემცირებულა.
„საქართველოს ინდექსი ცხადყოფს, რომ კორუფცია ჯერ კიდევ არ არის აღმოფხვრილი და კვლავ რჩება პრობლემად, რომელიც მოგვარებას საჭიროებს“, - აღნიშნავს „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი მატიას ჰუტერი.
„სასამართლო სისტემაში რეფორმის გადაუდებელი აუცილებლობა, კერძო საკუთრების უფლების დაცვა, სახელმწიფო ხარჯების (პრეზიდენტის, თბილისის მერისა და მთავრობის სარეზერვო ფონდების) გაჭვირვალობის ნაკლებობა,  ელიტური კორუფცია მაღალ ეშელონებში, გაურკვევლობა მედიის მფლობელობისა და დაფინანასების საკითხებში, ისევე როგორც სამოქალაქო საზოგადოების საჯარო პოლიტიკის წარმოებაში ჩართულობის დაბალი დონე - ეს იმ საკითხების ნუსხაა, რომლებიც საქართველოში ჯერ კიდევ პრობლემურად რჩება. მეორე მხრივ, „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ იმედს ამყარებს, რომ სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული სისტემა, რომელიც დეკემბერში ამოქმედდება, მრავალ პრობლემას გადაჭრის ამ სფეროში და სახელმწიფო კონტრაქტებს უფრო გამჭვირვალეს გახდის“, - აცხადებს მატიას ჰუტერი.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“ მიესალმება, რომ რამდენიმე შემთხვევაში, კორუფციასთან დაკავშირებული გამოძიება მაღალი რანგის თანამდებობის პირთა მიმართ განხორციელდა.
„კორუფციის აღქმის ინდექსი“ აჩვენებს, რომ საქართველოს კორუფციის აღქმის უფრო დაბალი დონე აქვს, ვიდრე მის მეზობელ სახელმწიფოებს, თურქეთის გამოკლებით, რომელიც 4,4 ქულით 56-ე ადგილზეა. სომხეთის ინდექსი 2,6 ქულას შეადგენს და ეს ქვეყანა 123–ე ადგილზეა; აზერბაიჯანი 134–ე ადგილზეა 2,4 ქულით, ხოლო რუსეთი 2,1 ქულით 154–ე ადგილზეა.
წლევანდელ რანგირებაში უმაღლესი ქულები მიიღეს დანიამ, ახალმა ზელანდიამ და სინგაპურმა (9,3 ქულა), ფინეთმა და შვედეთმა (9,2 ქულა). მათ მოჰყვება კანადა (8,9 ქულა), ნიდერლანდები (8,8 ქულა), ავსტრალია და შვეიცარია (8,7 ქულა) და ნორვეგია (8,6 ქულა). ბოლო ადგილი სომალიმ (1,1 ქულა) დაიკავა, რომელიც ოდნავ ჩამორჩება მიანმარსა და ავღანეთს ( 1,4 ქულა) და ერაყს (1,5 ქულა).
„კორუფციის აღქმის ინდექსს“ (CPI) ყოველწლიურად შეიმუშავებს და აქვეყნებს „საერთაშორისო გამჭვირვალობის“ სათავო ოფისი ბერლინში. ინდექსი ეყრდნობა სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციისა და საკონსულტაციო ჯგუფის კვლევებს.

In 2010 Georgia Ranks 68th Place In Corruption Perception Index of the Transparency International
On October 26, 2010 Transparency International published Corruption Perception Index (CPI). According to the Index, Georgia ranks 68th out of 178 countries in Transparency International’s Corruption Perceptions Index (CPI) 2010.
CPI is a measure of domestic, public sector corruption. Georgia’s score is 3.8 on a scale from 10 (very clean) to 0 (highly corrupt).
In the CPI 2009, Georgia came in 66th, with a score of 4.1. However, the decline in Georgia’s score compared to 2009 is not substantial.
"Georgia’s score shows that corruption has not been eradicated and continues to be an issue that needs to be addressed", says Mathias Huter, acting director of TI Georgia.
“Areas of concern in Georgia remain the urgent need for judicial reform, protection of property rights, a lack of transparency in public spending (including the Reserve Funds for the President, the Mayor of Tbilisi and the Government), grand corruption among top-level officials, opaque media ownership and financing, as well as a general low level of civil society involvement in the planning and execution of public policy. On the positive side, we at TI Georgia are hopeful that the electronic procurement system to be introduced in December will address a number of problems and improve transparency of state contracts”, says Huter.
TI Georgia welcomes that in a few cases, investigations into corruption have been launched against high-level public officials.
The CPI shows that Georgia has lower levels of perceived corruption than its neighbors, with the exception of Turkey (56th, with a score of 4.4): Armenia ranks 123rd with a score of 2.6, Azerbaijan ranks 134th (2.4) and Russia is 154th (2.1) in the global ranking.
The countries scoring highest in this year’s ranking are Denmark, New Zealand and Singapore (with a score of 9.3), Finland and Sweden (9.2), followed by Canada (8.9), the Netherlands (8.8), Australia, Switzerland (both 8.7) and Norway (8.6). At the bottom of the ranking is Somalia, with a score of 1.1, slightly trailing below Myanmar and Afghanistan (1.4), followed by Iraq (1.5).
The CPI is compiled and released by Transparency International’s Head Office in Berlin and is based on surveys conducted by international organizations and consultancy firms.