წყალდიდობის შემდეგ ხონი-მარტვილის დამაკავშირებელ ხიდი დაიკეტა
რამდენიმე დღის წინ გადაუღებელმა წვიმებმა ხონის რაიონის სოფელ მათხოჯის ათამდე ოჯახი დატბორა. მდინარის სანაპირო ზოლზე დაიტბორა სახნავ-სათესი ფართობები. მართალია, მოსახლეობას აქ მოწეული მოსავალი უკვე დაბინავებული ჰქონდა, მაგრამ მათი ნაკვეთები ადიდებულმა ცხენისწყალმა ნაპირიდან 20 მეტრის სიღრმეზე წაიღო. მდინარემ ცენტრალური გზაც დატბორა, სადაც რამდენიმე საათით ტრანსპორტის მოძრაობა შეუძლებელი გახდა.
„მდინარის ადიდებამ სოფელი სერიოზულად დააზიანა. დაიტბორა წისქვილი. წყალი ცენტრალურ გზამდე ამოვიდა. ადგილობრივი ძალებით რომ არ შეგვეჩერებინა, ნიაღვარი  ასფალტს მთლიანად წაიღებდა. ჩვენ რაც შეგვეძლო, ნაპირი ისე გავამაგრეთ -  მოვიტანეთ ლოდები და ჩავყარეთ. ძველი დამბები რაც იყო, დაინგრა და წყალმა წაიღო. კიდევ ერთხელ რომ ადიდდეს, ალბათ, სარდაფებშიც შემოგვივა, რადგან ის ჯებირი, რაც აქამდე ამ წყალს აკავებდა, დღეს უკვე აღარ არის“, - გვითხრა სოფელ მათხოჯის მკვიდრმა დემურ კანჯარიძემ.
„კიდევ ერთი ძლიერი წვიმა რომ მოვიდეს, კალაპოტი მდინარის წყალს ვერ დაიტევს და კვლავ გადმოვა. ნაპირი, რომელიც მდინარეს სოფლის გაყოლებაზე ჰქონდა, წყალმა წაიღო. სამი პირუტყვი გუშინ ჩავარდა და სოფლის კაცებმა ძლივს ნაპირზე გამოიყვანეს. მიწა ისეა დარბილებული, ყოველდღე მიაქვს წყალს. ნაპირი უნდა გამაგრდეს, თორემ ამ ზამთარში ყოველი წვიმის დროს წყალი წაგვიღებს“, - ამბობს ლეილა კუხალაშვილმა.
ნაპირსამაგრი სამუშაოების დროულად დაწყებას სოფლის გამგებელიც საჭიროდ მიიჩნევს. თუმცა ადგილობრივ ბიუჯეტში საჭირო თანხები ამ ეტაპზე არ მოიძებნება.
შალვა ხვინგია, სოფელ მათხოჯის გამგებელი: „ფაქტობრივად, მდინარემ კალაპოტი შეიცვალა და სოფლის ნაპირს მოაწვა. ფირცხალავების უბანში, სადაც სოფელს წისქვილი აქვს, მდინარე გადმოვიდა და საფრთხე შეექმნა როგორც ცენტრალურ გზას, ისე სოფლის მოსახლეობას. ჩვენ მივიღეთ ზომები და სახელდახელოდ გავაკეთეთ ორი დროებითი დამბა. თუმცა აქ ნაპირსამაგრი სამუშაოები აუცილებლად უნდა დაიწყოს, რათა გაუთვალისწინებელი და სავალალო შედეგების წინაშე არ აღმოვჩნდეთ“.
ადიდებულმა მდინარემ 2005 წელს ექსპლუატაციაში შესული ხონი-მარტვილის დამაკავშირებელ ხიდს საყრდენი ბურჯის სამაგრი ნაწილი გამოუცალა.  საგზაო დეპარტამენტმა ადგილობრივ ხელისუფლებასთან ერთად ხიდის დაკეტვის გადაწყვეტილება მიიღო.
ზურაბ ჯიბუხაია, ხონის მუნიციპალიტეტის გამგებელი: „მარტვილი-ხონის დამაკავშირებელ ხიდთან სამელიორაციო სისტემის სათავე ნაგებობაა. აქედან ხონი-სამტრედიის სარწყავი წყალი მოედინება. ამ არხში ცხენისწყალი გადადის. სამელიორაციო სისტემა ამორტიზებულია და ამიტომ ე. წ. ფარების ჩაკეტვამ შეიძლება მიწა მთლიანად წაიღოს. ამ არხიდან წამოსული წყალი პირდაპირ ბურჯებს ეცემა. ერთი ბურჯის საყრდენის მხოლოდ 30%-ია დარჩენილი. 70% კი წყალმა წაიგო. წყალდიდობის დროს შეიქმნა საშიშროება, რომ ხიდი დანგრეულიყო. წყლის დონემ ნიშნულს გადააჭარბა. ამიტომ საგზაო დეპარტამენტმა ხიდის ჩაკეტვა გადაწყვიტა“.
ამჟამად სამგზავრო ტრანსპორტი ხონი-ლეხაინდრაო-მარტვილის შემოვლითი გზით სარგებლობს, რაც მარტვილის რამდენიმე სოფლის მცხოვრებლებს ათეული კილომეტრით გზას უგრძელებს.
საკითხის შესაწავლად ხონში საგზაო დეპარტამენტის თავჯდომარის მოადგილე გურამ ვახტანგაშვილი იყო ჩასული. მან ადგილზე ხიდის ბურჯი რეალურად ვერ დაათვალიერა, რადგან წყლის დონე მაღალი იყო, ხილვადობა კი - ნაკლები.
სპეციალისტების თქმით, მდინარის ბურჯის გამაგრება წყლის დონის დაკლებისთანავე უნდა დაიწყოს, რადგან გაზაფხულზე უხვწყლიანობის პერიოდი იწყება და გამაგრებითი სამუშაოების ჩატარება შეუძლებელი იქნება. ადგილობრივი ხელისუფლება კი ხიდის რამდენიმე თვით ჩაკეტვას შეუძლებლად მიიჩნევს, რადგან ზამთრის პირობებში შემოვლითი გზით მგზავრობა მარტვილის მიმართულებით შეუძლებელი იქნება.

Several days ago, heavy rain flooded about ten families in the village of Matkhoji in Khoni district. The plots were flooded on the river bank too. Although the population had already harvested everything, the flooded River Tskhenistskali took away 20 meters of the land; flooded central road and cars could not move for several hours.
“The flooded river seriously damaged the village. The mill was waterlogged. The water reached central road. If we had not stopped the water with our own sources, the water could have destroyed the asphalt too. We reinforced the river-bank as we could – we brought blocks and put them here. The water destroyed and took old dike. If the river floods again, it will flow into our basements because the old dike, which blocked the water in the past, does not exist now,” said resident of Matkhoji village Demur Kanjaridze.
“After one more heavy rain, the river will flow over its bed. The water has taken away the bank alongside the village. Yesterday, three cows fell into it and locals hardly pulled them out of the river. The river takes land every day because it is very soft. The bank shall be reinforced or in winter the water will take it away during every rain,” said Leila Kukhalashvili.
The village governor also thinks that reinforcement activities shall start immediately but the local budget does not have enough funds.
Shalva Khvingia, governor of the village Matkhoji: “In fact, the river has changed its bed and moved towards the village. The river flooded in Pirtskhalava settlement where the village has a mill and created danger of the central road and population. We took measures and constructed two temporary dams. However, the bank-reinforcement activities shall start immediately in order to avoid incidents in future.”
In 2005, the flooded river destroyed the dams of the Khoni-Martvili linking bridge. The road department together with the local authority decided to close the bridge.
Zurab Jibukhaia, Khoni district governor: “There is a main building of the melioration system at the Martvili-Khoni linking bridge. Khoni-Samtredia irrigation water flows from it. Tskhenistskali River is linked to this channel. The melioration system is damaged and closing of the so-called shields might destroy the entire land. The water coming from these channels falls against the dams. Only 30 % is remained from one of the dams; other 70% was taken by the river. During the water flood the bridge could have been destroyed. The water level exceeded the limit so the road department decided to lock it.”
At the moment, cars move along Khoni-Lekhindrao-Martvili round-road which lengthens the road for the residents of several villages in Martvili district by several kilometers.
Deputy Chairman of the road department Guram Vakhtangashvili arrived in Khoni to study the situation. He could not see the dam properly because the water level was high and visibility was very poor.
Specialists say that reinforcement of the river dam should start soon after the water-level lowers because in spring the rivers get waterfull and it will be impossible to carry out construction activities in it. Local authority thinks the bridge cannot be locked for several months because in winter it will be impossible to drive by round-roads towards Martvili.