ტოტალური სახელმწიფო კონტროლი უცხოეთიდან გადმორიცხულ ფულზე
ფულადი გადარიცხვები საქართველოში, ძალიან მალე, გარკვეულწილად, ტერორისტული ქმედებების საფუძვლად შეიძლება ჩაითვალოს. სწორედ ამიტომ, ქვეყანაში ტერორისტული აქტების თავიდან ასაცილებლად, დეპუტატი თორთლაძე ათი ათასი ლარის ზემოთ გადარიცხვების საყოველთაო და ყოველდღიურ კონტროლს ითხოვს. მის ამ ინიციატივის კი ეჭვის თვალით არა მარტო ექსპერტები და ოპოზიცია უყურებს, არამედ თავად უმრავლესობის წევრები.
მაგრამ საინტერესო ის არის, რომ თორთლაძის „თავისუფლების ქარტია“ პარლამენტმა პირველი მოსმენით ისე მიიღო, წინააღმდეგ ხმა საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლის. თემურ წურწუმიას გარდა, არავის მიუცია.
წურწუმია საკუთარი პოზიციის არგუმენტად რამდენიმე ფაქტორს ასახელებს. მისი თქმით, კანონპროექტში ბევრი საკითხია დასაზუსტებელი და დასაკონკრეტებელი, წარმოდგენილ ვარიანტს კი, იგი მხარს ვერ დაუჭერდა.
კერძოდ, მას არ მოსწონს ის გარემოება, რომ კანონპროექტი თანახმად, უნდა გაკონტროლდეს ყველა ის გზავნილი, რომელიც 10 000 ლარს აღემატება. მისი თქმით, ეს იქნება მნიშვნელოვანი შემაფერხებელი ფაქტორი ქვეყნის ეკონომიკური განვითარებისა, რადგან ფაქტია, ეს დათქმა ინვესტორებისთვის მიმზიდველი ნამდვილად არ იქნება.
გარდა ამისა, წურწუმია აკრიტიკებს კანონპროექტის „ლუსტრაციის კანონის“ ნაწილში გარკვეულ თანამდებობებზე არსებულ შეზღუდვებს. მისი თქმით, იყო პერიოდი, როდესაც საქართველოში ბევრი ადამიანი მუშაობდა ცეკაში და ამ მხრივ მათი შეურაცხყოფა მიუღებელია.
წურწუმია ხაზგასმით აცხადებს, რომ თუ ეს საკითხები კანონპროექტში ჩასწორდება და ბევრი კონკრეტიკა შევა, მაშინ მან შესაძლოა „თავისუფლების ქარტიას“ მხარი დაუჭიროს.
გია თორთლაძის „თავისუფლების ქარტია“ „ლუსტრაციის შესახებ“ კანონსა და ე.წ. „პატრიოტის აქტს“ აერთიანებს. კანონპროექტი საზღვაო, სახმელეთო და საჰაერო საზღვრების, სტრატეგიული მნიშვნელობის ობიექტებისა და ტვირთების მკაცრ მონიტორინგს, ფინანსური ოპერაციებისა და საბანკო გადარიცხვების კონტროლს, ყოფილი სსრკ-ის სპეციალური სამსახურების საიდუმლო თანამშრომლების რეგისტრაციის, ნებაყოფლობითი აღრიცხვის და რეესტრის წარმოების მიზნით, სახელმწიფო კომისიის შექმნას, კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტისა და ლენინური კომიტეტების ყოფილ წარმომადგენლებზე თანამდებობრივი შეზღუდვების დაწესებას და რიგ სხვა ინიციატივებს ითვალისწინებს.
კანონპროექტი პარლამენტში თითქმის ერთი წელია, ინიცირებულია. რამდენიმე კვირის წინ კი, თორთლაძემ პროექტს კიდევ ერთი ინიციატივა დაამატა, რომლის თანახმად, საქართველოში საბჭოთა-ბოლშევიკური სიმბოლიკა კანონით უნდა აიკრძალოს.
სხვა საკითხია, ეს სიმბოლიკა ქვეყანაში ტერორიზმს რამდენად უწყობს ხელს, მაგრამ, ფაქტია, რომ ამ სამბოლიკის აკრძალვა ანტიტერორისტულ ქმედებად არის დასახული. მაგრამ, ეს კიდევ სხვა საკითხია. ამ შემთხვევაში, საინტერესოა, თავად საბანკო გადარიცხვების კონტროლი, ვინაიდან ეს საკითხი ძალიან ფართო კონტინგენტს უნდა შეეხოს.
კანონპროექტის მეექვსე მუხლში, სადაც ტერორიზმის პრევენციაზეა საუბარი, ნათქვამია, რომ „ტერორიზმის დაფინანსების, ფინანსური სახსრების ან სხვა ქონების მიწოდების გამოვლენის აღკვეთის მიზნით: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ,ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ, საქართველოს სახელმწიფო ეროვნულმა ბანკმა და კომერციულმა ბანკებმა ანტიტერორისტული ღინისძიებების და დანაშაულის პრევენციის და ტერორისტული აქტების, ტერორისტული ორგანიზაციების დადგენისა და დაფინანსების წყაროების გამოვლენის მიზნით, საზოგადოებრივ ორგანიზაციებზე, მოქალაქეებზე და პირებზე საქართველოდან უცხოეთში დიდი ოდენობით წარმოებულ საბანკო გადარიცხვების შემთხვევაში და სხვა ფინანსური ოპერაციების განხორციელების შესახებ, დაუყოვნებლივ ინფორმაციის წარდგენა შინაგან საქმეთა სამინისტროში“.
ეს ჩანაწერი კი საკმაოდ ბევრ პრობლემას აჩენს. მათ შორის მთავარ პრობლემად მიიჩნევა ის, რომ მოხდება ადამიანების ტოტალური გაკონტროლება, ვინაიდან, ამ ჩანაწერის თანახმად, საუბარია არა მხოლოდ ათი ათას ლარიან გადარიცხვებზე (კანონმდებლობითგანსაზღვრულია, რომ ტერმინი „დიდი ოდენობა“ გულისხმობს 10 000 ლარს და ზემოთ თანხას), არამედ პირდაპირ არის ნათქვამი, რომ შსს-ს დაუყოვნებლივ უნდა მიეწოდოს ინფორმაცია „სხვა ფინანსური ოპერაციების განხორციელების შესახებ“. ეს კი უკვე ნიშნავს, რომ ნებისმიერი საბანკო ოპერაციის შესახებ ინფორმაციას უნდა ფლობდეს შსს.
სწორედ ამიტომ ამ ჩანაწერში „ქრისტიან-დემოკრატების“ წარმომადგენელი ლევან ვეფხვაძე ადამიანების დაშანტაჟების საფრთხეს ხედავს.
მისი თქმით, აქამდე მსგავსი კანონი იმიტომ არ მიიღებოდა, რომ არქივებთან დაკავშირებით სერიოზული პრობლემები არსებობს. ვეფხვაძე არ გამორიცხავს, რომ „ლუსტრაციის შესახებ“ კანონის მიღების შემდეგ, ვინმეს მისი არქივის გამოაშკარავების სურვილი გაუჩნდეს და იმ ადამიანის დასაშანტაჟებლად გამოიყენოს, ვის შესახებაც შესაძლოა, მას გარკვეული მასალები ჰქონდეს.
რაც შეეხება კონკრეტულად გადარიცხვებთან დაკავშირებით არსებულ მუხლს, ლევან ვეფხვაძე მიიჩნევს, რომ „ეს პირველ რიგში საფრთხეს შექმნის მეწარმეებისთვის, ვინაიდან გააჩენს შიშს. გაუგებარია ისიც, რომ მეწარმეებმა ეს დეკლარაცია შსს-ში უნდა წარადგინონ. მე ვფიქრობ, რომ ეს შეიძლება აღქმული იყოს როგორც დამატებითი წნეხი და ჩვენ ახალი წნეხების შემოღება ნამდვილად არ გვჭირდება“.
„რაც შეეხება საბანკო გადარიცხვებს, ეს ისედაც რეგულირდება, მაგრამ დღეს კომერციული ბანკი ვალდებულია, 25 ათასზე მეტის გადარიცხვის შემთხვევაში აცნობოს ეროვნულ ბანკს. ამ შემთხვევაში კი უკვე ადრესატი იცვლება და ხდება თანხის შემცირება. ამიტომ მე ვფიქრობ, ვიდრე გადაწყვეტილებას მივიღებთ, ყველაფერი უნდა ავწონ-დავწონოთ. თუკი საუბარია საბჭოთა სიმბოლიკის აკრძალვაზე, ისიც უნდა დავთვალოთ, რა დაჯდება ამის განხორციელება. გამოდის, რომ პარლამენტის შენობა საერთოდ უნდა დავანგრიოთ და უნდა ვიცოდეთ, ეს დანგრევა რა დაჯდება“, -აცხადებს ლევან ვეფხვაძე.
აღსანიშნავი ის არის, რომ დაახლოებით ასეთივე პოზიცია აქვს უმრავლესობასაც და მიაჩნიათ, რომ ამ კანონში ბევრი საკითხია შესაცვლელი. ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე 12 ცვლილების შეტანას ითხოვს. იურიდიული კომიტეტის თავმჯდომარე აქცენტს სწორედ გადარიცხვებზე აკეთებს.
არსენიშვილის თქმით, მას ესმის გია თორთლაძის სულისკვეთების, მაგრამ კანონპროექტმა გარკვეულ ადამიანებს ჩრდილი არ უნდა მიაყენოს. სწორედ ამიტომ მას მიაჩნია, რომ კანონპროექტმა მაღალი იურიდიული მონიტორინგი უნდა გაიაროს, რათა ადამიანების უსამართლო შეურაცხყოფის ალბათობები გამოირიცხოს.
„ჩემთვის, როგორც ადამიანის უფლებათა დამცველისთვის, ყველა ადამიანი პირველ რიგში ადამიანია“, - აცხადებს არსენიშვილი.
მიუხედავად ამ შენიშვნებისა, კანონპროექტს პირველი მოსმენით უმრავლესობამ მხარი მაინც დაუჭირა, რაც უკვე პრეცედენტადაც შეიძლება ჩაითვალოს, ვინაიდან საქართველოში საპარლამენტო უმრავლესობა ოპოზიციის ინიციატივას, როგორც წესი, ასე მარტივად არ ამტკიცებს ხოლმე.
გადარიცხვებთან დაკავშირებულ ახალ ნორმას ექსპერტები საკმაოდ პრობლემურად მიიჩნევენ. როგორც პოლიტიკური, ასევე ფინანსური თვალსაზრისით და, რაც მთავარია, ექსპერტებს მიაჩნიათ, რომ ეს ნორმა შედეგიანი არ იქნება არც ანტიტერორისტული თვალსაზრისით.
„თანხები, რასაკვირველია, უნდა გაკონტროლდეს. ეს ეხება იმ ქვეყნებს, სადაც პოტენციური საშიშროებაა (ტერორისტული) ქსელების შექმნისა. რასაკვირველია, ჩვენთან გარკვეული ტერორისტული საშიშროებები არსებობს და კონტროლის ქვეშ უნდა იყოს, მაგრამ ფინანსური გზავნილების კონტროლი არაეფექტური მგონია. როგორც იცით, ათი ათასობით ჩვენი მოქალაქე საზღვარგარეთ არის და იქიდან რომ ფულს აგზავნის, ყველა ამ გზავნილის გაკონტროლება საკმაოდ სერიოზული სამუშაო იქნება და ისე არ გამოვიდეს, რომ სათანადო ორგანოები ძირითადი სამუშაოდან ამაზე არ გადაერთონ”, - აცხადებს ექსპერტი ანტიტერორისტულ საკითხებში ბადრი ნაჭყებია.
გარდა ამისა, იგი აქცენტს აკეთებს, რომ „სერიოზული ტერორისტული აქტი შეიძლება გაკეთდეს მიახლოებით 50 თეთრადაც. ამის ტექნოლოგია, რასაკვირველია, არსებობს. ამიტომ თანხების გადარიცხვის კონტროლი მაინცდამაინც ეფექტური არ იქნება. აქ სხვა ღონისძიებებია საჭირო. ათი ათასი ლარი კი არა, თუ საეჭვო პირია, ხუთასი ლარის გადარიცხვაც უნდა გაკონტროლდეს და ასი ლარისაც. მაგრამ ეს მძიმე ტვირთად დააწვება თავად ამ ორგანოებს“.
როგორც ექსპერტი სოსო ცისკარიშვილი აცხადებს, ამ სიახლეს საკმაოდ დიდი უკუეფექტი შეიძლება ჰქონდეს ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების თვალსაზრისით და, რაც მთავარია, ამ ნორმის პოლიტიკური მიზნით გამოყენება იქნება შესაძლებელი.
„მაშინ, როდესაც ხელისუფლება ლატარიაში ან რომელიმე სათამაშო აპარატში მოგებულ თანხასაც კი არ აძლევს მოქალაქეებს და ცდილობს აქედანაც თავისი წილი მიიღოს, რასაკვირველია, დიდი სიამოვნებით შეეცდება ნებისმიერი ადამიანის შემოსავლიდანაც რაიმე ”სიკეთის” ნახვას. ამიტომაც არადამაჯერებელია საუბარი იმაზე, რომ ათი ათასიანი გადარიცხვის კონტროლით ტერორი გაკონტროლდეს. ეს უბრალოდ ჩვენი ხელისუფლების დაკნინების მაჩვენებელია. ამ წლების განმავლობაში მილიონებს უთვალთვალებდნენ და ახლა ათი ათასი გაუხდათ სათვალთვალო. ძალიან მალე ათ ლარსაც გამოეკიდებიან სხვის ჯიბეში.
„მე პირადად ბატონ თორთლაძეს ვურჩევდი, რომ სხვის ჯიბეში ათი ათასის ძებნას, თავად სახელმწიფოს მიხედოს. ანტიკრიზისული სამსახურის ხელმძღვანელი ხელს ნუ უწყობს ქვეყანაში კრიზისების შექმნას. ჯერ იმას მიხედოს, რომ თავად სახელმწიფოს ქონება კი არა, სახელმწიფოს სტრატეგიული ღირებულება სულ მალე შანხაის ბირჟაზე გადაირიცხება. მაშინ, როდესაც მთელ ჩვენს ღირებულებას, რაც კი გაგვაჩნია შთამომავლობისთვის დასატოვებლად უპირობოდ ვაძლევთ რუსებს, ამის მაგალითი ბევრია და ახალა ამაზე ლაპარაკს აღარ დავიწყებ. ამიტომ დაუყოვნებლივ მოსთხოვოს ბატონ გილაურს, სად მიაქვს ქვეყნის მილიარდები და მერე გამოეკიდოს იმ ჩემს ათი ათასს, თუკი ჩემი ოცნება ასურლდა და ვინმეს ეს თანხა გადმომირიცხა“, - აცხადებს ექსპერტი სოსო ცისკარიშვილი.
თავად თორლაძე კი აცხადებს, რომ მისთვის ეს არგუმენტები გაუგებარია. თუმცა, როგორც იგი აღნიშნავს, შეიძლება ათი ათას ლარიანი ზღვარი 25 ათასამდე გაიზარდოს.
„თანხის რაოდენობა მნიშვნელოვანი არ არის. რა თანხაც არ უნდა იყოს, საუბარია იმაზე, რომ როდესაც მიმღები ვერ ასახელებს, საიდან მიიღო თანხა, ეს ქმნის პრობლემას და ეს არის ქვეყნისთვის სახიფათო. არაფერ შუაში არ არის აქ არალეგალური ემიგრანტები. არავინ არ რიცხავს ამხელა თანხას და ისინი თუ რიცხავენ, ზუსტად იციან, რომ მათი გადმორიცხულია და ოჯახის წევრები თავისუფლად ასახელებენ.
„მე ასეთი სისულელეც მოვისმინე, რომ თურმე, ადამიანები არალეგალურად არიან და თუ გადმორიცხავს, მათ პრობლემა შეექმნებათ. როგორ შეექმნებათ?! მათი არარეგალურად ყოფნა არანაირი კავშირში არ არის ამ კანონპროექტთან. აქ მიმღებს უნდა შეეძლოს, თქვას, საიდან მიიღო. ეს არ უნდა იყოს დახურული ანგარიშიდან. მსოფლიოში ტერორიზმთან ბრძოლის სხვა მექანიზმი არ არსებობს. ნებისმიერ ქვეყანაში ვერ შეიტანს 10 ათას დოლარზე მეტს, თუ არ დაასახელებს მის წარმომავლობას. მთავარი არის ის, რომ ჩვენს ქვეყანაში არის ტერორის საფრთხე და ჩვენ ვალდებულნი ვართ, რომ ჩვენი შვილები ამ საფრთხისგან დავიცვათ“, - აცხადებს გია თორთლაძე.

Total State Control of Money Transfers from Abroad
Money transfers in Georgia soon might give rise to acts of terrorisms. To avoid the acts of terrorism in the country, deputy Tortladze requests universal and daily control of transfers which exceed ten thousand GEL. This initiative is questioned not only by the experts and opposition but the majority party members themselves.
But the interesting thing is that Tortladze’s Freedom Charter was passed through the first parliament hearing without any opposing votes from majority members. Nobody but Temur Tsurtsumia voted against the Charter.
Tsurtsumia names several factors as an argument for his position. According to him, many issues in the bill need to be specified and he can’t support the presented version.
Particularly, he does not like the fact that according to bill, all the parcels exceeding 10 000 GEL should be checked. He states that this is going to be impeding factor for economic development of the country, since this kind of a provision will not attract the investors.
Besides, Tsurtsumia criticizes limitations on certain jobs envisaged in the bill of Lustration Law. According to him, there was a period, when many people worked for central committee and it is unacceptable to insult them.
Tsurtsumia emphasizes that if these issues are amended in the bill and certain things are specified, he might support the Freedom Charter.
Gia Tortladze’s Freedom Charter unifies Law on Lustration and so-called Patriotic Act. The bill envisages strict monitoring of marine, land and air borders, objects of strategic importance and loads, controlling of finance operations and bank transfers, registration of secret officials of special services of SSR, creation of state commission, setting limitations on the former representatives of central committee and Lenin committee of the Communist Party and several other initiatives.
The bill was initiated in the Parliament a year ago. Several weeks ago, Tortladze added one more initiative to the project, according to which, Soviet-Bolshevik symbols should be barred by law in Georgia.
It is another matter whether or not these symbols promote terrorism in the country. The fact is that the prohibition of these symbols is considered to be antiterrorist action. But this is another matter. In this case the bank transfer control is most interesting since it is going to touch very wide range of people.
In the sixth article of the bill concerning the terrorism prevention, it says that “In order to avoid financing of terrorism, provision of financial help or other assets; The Finance Ministry, Ministry of Economics and Sustainable Development, Georgian National Bank and commercial banks should instantly present information to Ministry of Internal Affairs on the bank transfer of big amount of money from Georgia to abroad to public organizations, citizens and individuals and other financial operations in order to prevent anti-terrorist activities and crimes, determine the terrorist organizations and acts of terrorism and reveal the finance resources.”
This paragraph causes many problems. The main problem is that it will totally control people, as it talks not only about ten thousand GEL transfers (legislation determines the term “big amount” means ten thousand GEL and higher money), but directly states that information on “other financial operations” should also instantly be presented to MIA. This means that MIA will have information on any bank operations.
This is why the representative of Christian Democrats Levan Vepkhvadze sees the threat of blackmailing people.
According to him, no such law has been adopted yet since there are serious problems regarding the archives. Vepkhvadze does not exclude that after adopting the Law on Lustration, someone will express desire to disclose his archives and use it for blackmailing of person on whom he might have certain information.
As for the article concerning the concrete transfers, Levan Vepkhvadze considers that “this in the first place will endanger the businessmen since it will raise fear. It is obscure that the businessmen should present this declaration to MIA. I think this will be perceived as an additional pressure and we do not really need adoption of new pressures.”
“As for the bank transfer, this is already regulated, but now the commercial bank is obligated to report to the national bank the transfers that exceed 25 thousand GEL. In this case the addressee is changed and the money is shortened. That is why I think that before making decisions, we should estimate everything. If we talk about prohibition of Soviet symbols, we should calculate how much its implementation will cost. This means that we should not break down the parliament building and should know how much the destruction will cost,” – states Levan Vepkhvadze.
It should be noted that the majority has the same position and they think that many things should be amended in this law. The head of human rights committee requests adopting 12 amendments. The head of Legal Committee emphasizes exactly on these transfers.
According to Arsenishvili, he understands Gia Tortladze’s aspiration, but the bill should not shadow certain people. That is why he thinks that the bill should go through legal monitoring to exclude the possibility of unjust interpretation.
“For me, as a human rights defender, every person is a human first of all,” said Arsenishvili.
Despite these remarks, the majority of MPs voted for the draft-project at the first hearing and it can be considered a precedent because as a rule the parliamentary majority does not pass the initiative of the opposition so easily.
Experts think the new norm of the money transfer is very problematic both politically and financially. Moreover, experts think this norm will not have any result in terms of anti-terrorist activities.
“The sums shall be controlled of course. It works for the countries where there is potential threat of creating terrorist networks. Of course, there are some terrorist threats in our country too and we should control the situation but control of financial transfers is not effective, I think. As you know, ten thousands of citizens are abroad and send money to their families here; it will be very serious work to control all these transfers and we should not compel corresponding institutions divert their attention to these transfers from their actual activities,” said expert in antiterrorist issues Badri Nachkebia.
Nachkebia underlined that “serious terrorist act might be organized with 50 tetri too. Similar technology exists. So, the control of money transfers will not be very effective. Here we should take some other measures. If a person is suspected, not only ten thousand GEL but we should also control his 5 and 100 GEL-transfers. But it will be a serious burden of corresponding institutions.”
Expert Soso Tsiskarishvili said the innovation will be counterproductive for the economical development of the country and most important is that this norm can be politically used.
“When the government does not pay a person the money won in a lottery or in slot apparatus, and tries to get its share from it, of course, any person will be delighted to have some “profit” from this income too. So, conversation about the control of terrorism through controlling of the transfers of ten thousand GEL is not convincing enough. It demonstrates decay of our government. They have controlled income of millions for so many years and now they started to control ten thousands. Soon, they will start to control ten GEL in people’s pockets.”
“I suggest Mr. Tortladze to pay attention to the state instead searching ten thousand GEL in people’s pockets. The head of the anti-crisis service should not support creation of crisis in the country. They should pay attention to the fact that not only the state property but the strategic value of the state will soon be transferred to the Shanghai exchange. We assign all our property, what we have to leave to our descendants, to Russians, there are a lot of examples of it and I will not start speaking about it now. So, he should immediately request Gilauri to inform him where the billions of GEL of the state are transferred and then start to control our ten thousand GEL if somebody ever transfers me this sum and my dream comes true at last,” said expert Soso Tsiskarishvili.
Tortladze said that these arguments are not clear for him. However, he added that they can increase the limit of 10 000 GEL up to 25 000 GEL.
“The amount of sum is not important. The point is that when a receiver cannot indicate where s/he received the money from, problems originate and it is dangerous for the country. Illegal emigrants have nothing to do with it. None of the emigrants can transfer such a huge sum to their families and if they do, the receivers definitely know who sent them the money.
“I heard one more nonsense – people live abroad illegally and if they transfer money they will face some problems. How can they face problems? Their illegal living abroad has nothing to do with this draft-law. The receiver should be able to say who sent him/her the money. The sum should not be transferred from the closed accounts. There is no other mechanism to fight against the terrorist in the world. A person cannot receive more than 10 000 USD without naming its source. The point is that there is threat of terrorist act in the country and we have to take measures to protect our children from the threat,” said Gia Tortladze.