„დამწვრობის ცენტრში“ დევნილი სიკვდილს ებრძვის
დამწვრობის ცენტრში მყოფი აფხაზეთიდან დევნილი ნანა  ფიფიას ჯანმრთელობის მდგომარეობა ჯერ  კიდევ მძიმეა. ექიმები შემდგომ გართულებებს ელიან. ნანა ფიფიამ  27 ოქტომბერს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს წინ  თვითმკვლელობის მიზნით, ბენზინი გადაისხა და ცეცხლი წაიკიდა, რის შედეგადაც მან სხეულის თერმული მე-3 „ა“ და მე-3 „ბ“ ხარისხის დამწვრობა მიიღო.
დევნილების გადმოცემით, ნანა ფიფიამ თავის დაწვა სამინისტროს სოციალურ საკითხთა სამმართველოს უფროს გრიგოლ ტუღუშთან საუბრის შემდეგ სცადა.
„წინა დღეს ფიფია სამინისტროდან აღელვებული გამოვიდა. ტუღუშს უთქვამს - ფოცხოეწერში მოგცემთ თავშესაფარსო. ფიფიას დაუჩივლია - იქ რა უნდა ვქნა, რით  ვიარსებოო? ბალახი მოძოვეო - უპასუხია ტუღუშს“, - განაცხადა „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას  აფხაზეთიდან დევნილმა, მანანა ქადარიამ, რომელიც ინციდენტიდან რამდენიმე წუთის შემდეგ, ერთ-ერთი პირველი ესაუბრა ნანა ფიფიას.
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრომ აღნიშნულთან  დაკავშირებით ოფიციალური განცხადება გაავრცელა. სამინისტრო ახალს არაფერს ამბობს და წერს, რომ ფიფიას  საცხოვრებელი ფართი რეგიონში შესთავაზეს, თუმცა, მან აღნიშნულზე უარი განაცხადა.
„როგორც ვიცით, ნანას რაიონში წასვლაზე პრეტენზია არ ჰქონია. პირიქით, თავადვე ითხოვდა რუსთავში ჩასახლებას, რაზეც სამინისტროს წარმომადგენლებმა უთხრეს - მარტო შენ ხომ არ ჩაგასახლებთ, ხალხი შეკრიბე და ერთად ჩაგასახლებთო. აბა, ნანას ხალხი სად უნდა შეეკრიბა?! თვითმკვლელობის მცდელობიდან რამდენიმე დღით ადრე  ნანას ჩინოვნიკ ტუღუშისთვის რაღაც უკითხავს, იმას უპასუხნია - ეს  მე არ მეხებაო. თურმე ყველა კითხვაზე ასე პასუხობდა. ბოლოს ნანას უთქვამს - მაშინ ის მაინც მითხარი, თქვენ რა გეხებათ და თუ დამაინტერესებს, მერე დაგისმევ კითხვასო. ამაზე ტუღუში გაბრაზებულა და  უთქვამს უზრდელი ხარო. ამ სიტყვებს ნანა ძალიან განიცდიდა. ამბობდა - ისეთ მდგომარეობამდე მივყავართ, იძულებული ვარ, არამართლმადიდებულური გზა ავირჩიოო“, - განაცხადეს ფიფიას ახლობლებმა „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას.
დამწვრობის ცენტრის დირექტორის, კოტე სახვაძის თქმით, ნანა ფიფიას მკურნალობის ხარჯებს სრულად სახელწიფო იღებს.

IDP in the Burning Center Fights Death
The health state of IDP Nana Pipia treated in the Burning Center is still very heavy. Doctors are anticipating future worsening. On October 27th, Nana Pipia poured petrol and set herself on fire in front of the Ministry of IDPs from Occupied Territories, Accommodation and Refugees, and was inflicted with third A and third B quality thermal burnings.
According to IDPs, Nana Pipia tried to burn herself after talking with Grigol Tughushi, the head of Social Matters Department of Ministry.
“A day before the incident, Pipia left the Ministry very concerned. Tughushi told her that she would be given shelter in Potskhoetseri. Pipia stated that it was impossible to exist there and asked what she could do for living. Pasture the grass, - answered Tughushi,” – stated an Manana Kadaria, an IDP from Abkhazia while talking with Human Rights Center who talked with Nana Pipia in several minutes after the incident.
The Ministry of IDPs from Occupied Territories, Accommodation and Refugees disseminated an official statement concerning the incident. Ministry just states that Pipia was offered a residence place in the region, but she refused to accept it.
“As we know, Nana did not have a pretension for going to the region. She was the one asking to be accommodated in Rustavi, but the Ministry representatives told her she could not be accommodated alone and asked to gather people and they would be accommodated together. But how could Nana gather people?! Several days before the attempt of suicide Nana asked Mr. Tughushi a question who answered that the question did not belong to his competence. Then Nana asked him to tell what belonged to his competence and she would choose the relevant question if interested. Tughushi got mad at her and said she was impolite. Nana worried about this a lot. She was saying that she was driven to such state that could address non-orthodox way,” – stated Pipia’s friends while talking to Human Rights Center.
According to the director of Burning Center Kote Sakhvadze, the medical treatment costs of Nana Pipia will be fully covered by state.