პოლიკლინიკა წყლის გარეშე
პრეზიდენტის 678-ე განკარგულებით, რომელიც 2010 წლის 19 ივლისით თარიღდება, ხონის პოლიკლინიკა - შპს „ესკულაპე“ პირდაპირი მიყიდვით სადაზღვევო კომპანია „ალდაგს“ გადაეცა. სადაზღვევო კომპანიის ინიციატივით, ამ შენობაში, ოცსაწოლიანი სტაციონარული მომსახურების სამედიცინო ცენტრი უნდა განთავსებულიყო. პირობაში ასევე მითითებულია, რომ საავადმყოფო ყველა ნორმისა და სალიცენზიო პირობის დაცვით ექსპლუატაციაში 2011 წლის დეკემბერში უნდა შევიდეს.
ირაკლი ბახტაძე, ხონის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე: „ჩვენ ამას მივესალმებით. რაიონებში ახალი საავადმყოფოების მშენებლობის პროგრამაში ხონი არ იყო გათვალისწინებული. ამიტომ ხონს სამტრედიის ან ქუთაისის საავადმყოფო უნდა მომსახურებოდა. „ალდაგის“ ინიციატივით და პრეზიდენტის განკარგულებით, ხონს ახალი თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი სამედიცინო დაწესებულება ექნება“.
თუმცა, მანამდე სადაზღვევო ომპანია „ალდაგი“ ვალდებული იყო, „ესკულაპეში“ მომუშავე პერსონალისთვის სამუშაო პირობებისთვის შესაფერისი ფართი შეეთავაზებინა. ალტერნატიული ფართი  საავადმყოფოს - შპს „ჯანმრთელობის“ მეორე სართულზე გამოიძებნა, რომლის სარემონტო სამუშაოები „ალდაგმა“ სექტემბერში დაიწყო. ფართის შერჩევაში სამინისტროს, სამხარეო ადმინისტრაციისა და „ალდაგის“ წარმომადგენლებიც მონაწილეობდნენ. სადაზღვევო კომპანიას 27 ოქტომბრამდე სამუშაო პირობების სრული დაკმაყოფილებით  შესაბამისი ფართი პოლიკლინიკის თანმშრომლებისთვის უნდა გადაეცა. პირობის დარღვევის შემთხვევაში, მას დაეკისრებოდა ყოველდღიური საურავის გადახდა 500 ლარის ოდენობით, პოლიკლინიკის სასარგებლოთ.
„ალდაგის“ კუთვნილი პოლიკლინიკის , შპს „ესკულაპეს“ სარემონტო სამუშაოები 25 ოქტომბერს დაიწყო. ამ ეტაპზე მხოლოდ დემონტაჟი მიმდინარეობს. იქ მომუშავე პერსონალს საავადმყოფოს - შპს “ჯანმრთელობის“  მეორე სართულზე ჯერ კიდევ ნახევრადგარემონტებულ ოთახებში გადასვლა მოუხდათ.
დავით რუხაძე შპს „ესკულაპეს“ დირექტორი: „ეს ფართი საკმარისი არ არის, მაგრამ შეძლებისდაგვარად ვიმყოფინებთ, რადგან სხვა ალტერნატივა არ არის. საავადმყოფოს ეს შენობა გარემონტებულია. თუმცა, ოთახები არ გვყოფნის, რის გამოც რამდენიმე ექიმს ერთ კაბინეტში უწევს პაციენტების მიღება. რაც შეეხება საკითხს, იქნება თუ არა „ალდაგის“ კლინიკა ჩვენი კონკურენტი, გეტყვით - თუ ის ამბულატორიულ მიღებებსაც დაიწყებს, მაშინ შეიძლება, კონკურენცია გაგვიწიოს. სხვა შემთხვევაში, ჩვენ ყველა ღონეს ვიხმართ, პროფესიონალიზმით და ხელმისაწვდომობით მომხმარებელი ჩვენს უპირატესობაში დავარწმუნოთ“.
აზა ხაჭაპურიძე ექიმი-სტომატოლოგი: „ამ ფართს როგორმე დავჯერდებით, რადგან ასეთი იყო ჩვენი ხელისუფლების გადაწყვეტილება. ვფიქრობთ, ჩვენი პოლიკლინიკა ნებისმიერ ახალ სამედიცინო დაწესებულებას ხონში კონკურენციას გაუწევს. ერთადერთი, რასაც ვშიშობთ, არ ვიცით, ერთი წლის მერე რა ბედი გვეწევა. ანუ სადაც ახლა გადმოგვიყვანეს, ეს შენობა კიდევ ხომ არ გასხვისდება და ქუჩაში ხომ არ აღმოვჩნდებით?!“
ნაზი კერძევაძე ექიმი, ქირურგიული განყოფილების გამგე: „ჯანდაცვის სისტემის რეფორმას ბოლო აღარ უჩანს. გაიყიდა შპს „ესკულაპეს“ შენობა. „ესკულაპე“ კი საავადმყოფოს შენობაში გადმოვიდა. ერთი შეხედვით, აქ ცუდი არაფერია, მაგრამ ფართი არასაკმარისია. თანაც, ჯერ კიდევ რემონტი მიმდინარეობს და პარალელურად, ექიმები პაციენტებს ვიღებთ. ერთ კაბინეტში სამი ექიმი ზის, რაც ყოვლად დაუშვეელია, თუნდაც ეთიკური თვალსაზრისით“.
გულო ჩხენკელი, პოლიკლინიკის ექიმი: „ჯობდა, თუნდაც ერთი კვირა დაგვეცადა, დასრულებულიყო ეს რემონტი და მერე გადავსულიყავით. დღეს უკვე წყალი აღარ მოდიოდა, რადგან პოლიკლინიკას წლების მანძილზე დავალიანება მოყვება და დღეს გადაჭრეს. არ არის მოწესრიგებული სველი წერტილები, რის გარეშეც წარმოუდგენელია სამედიცინო დაწესებულების მუშაობა. ოთახებში კი ორი და სამი ექიმი ზის. ამიტომ ოთახები უნდა გადაიტიხროს, თორემ ასეთ ქაოსში მუშაობა წარმოუდგენელია“.
ოთახების არასაკმარის რაოდენობაზე ინფორმაცია ადგილობრივ ხელისუფლებას აქვს. „მას შემდეგ, რაც პოლიკლინიკა საავადმყოფოს მეორე სართულზე გადავიდა, აღმოჩნდა, რომ ოთახები არასაკმარისია. ამიტომ ჩვენ დავიწყეთ მოლაპარაკება „ალდაგის“ წარმომადგენლებთან, რომ კიდევ რამდენიმე ოთახი გაარემონტოს. ჩვენ იმედი გვაქვს, რომ დადებით შედეგს მივაღწევთ“, - ამბობს ირაკლი ბახტაძე.
რაც შეეხება პოლიკლინიკის, შპს ესკულაპეს  მომდევნო საქმიანობას, იგი იგივე პროგრამებით იმუშავებს, რასაც აქამდე ახორციელებდა. ანალოგიურად მუშაობას გააგრძელებს შპს „ჯანმრთელობა“, საავადმყოფოც, რომლის მეორე სართულზე ამჟამად პოლიკლინიკა განთავსდა. ხოლო მომავალი წლის დეკემბრიდან ხონელებს „ალდაგის“ ოც სტაციონალურ საწოლზე გათვლილი თანამედროვე საავადმყოფოც მოემსახურება.
რამდენად კონკურენტული იქნება შპს „ესკულაპე“ ახლადგახსნილი სამედიცინო დაწესებულებისთვის, ძნელი სათქმელია. ამ უკანასკნელს წლების მანძილზე დაგროვილი წყლის გადასახადი 3 000 ლარი დღემდე გადაუხდელი აქვს, რის გამოც დღეს პოლიკლინიკას წყალი არ მიეწოდება.
როგორც „ალდაგის“ წარმომადგენლები აცხადებენ, ახალ სამედიცინო დაწესებულებაში პროფესიონალი მედიკოსები დასაქმდებიან. მათ შორის შეიძლება ის ექიმებიც და ექთნებიც აღმოჩნდნენ, რომლებიც დღეს პოლიკლინიკაში და საავადმყოფოში არიან დასაქმებულები.

Polyclinic without Water
According to the president’s resolution # 678 dated by July 19, 2010, Khoni polyclinic Ltd “Eskulape” was assigned to the Insurance Company “Aldagi” through direct purchase. Based on the initiative of the insurance company medical center with 20 beds was to be opened in the building. According to the agreement the hospital should start working in December of 2011 in compliance with all norms and license requirements.
Irakli Bakhtadze, Khoni district deputy governor: “We welcome this initiative. Khoni district did not participate in the state program of new hospitals. So, either Samtredia or Kutaisi hospitals were to serve the residents of Khoni district. Based on the initiative of the Aldagi and president’s resolution, a new hospital will be constructed in Khoni.
However, before that, insurance company Aldagi was entitled to offer suitable alternative space to the personnel of the Eskulape. They found the alternative space on the second floor of the hospital Ltd “Janmrteloba” whose reconstruction activities started in September. Representatives of the ministry, regional administration and Aldagi also participated in the selection process of the alternative space. The insurance company had to finish the reconstruction activities before October 27 and assign it to the polyclinic. If the agreement conditions were breached, the insurance company was to pay fine of 500 GEL to the polyclinic every day.
The reconstruction of the polyclinic Ltd Eskulape, which belongs to Aldagi, started on October 25. At the moment, only deconstruction activities are going on. The personnel of the polyclinic had to move to the second floor of the hospital Ltd “Janmrteloba” which is half-renovated.
Davit Rukhadze, director of the Ltd Eskulape: “This space is not enough for us but we will somehow manage to work here because there is no other alternative. This building of the hospital is renovated but the rooms are not enough and several doctors have to share one room to receive their patients. As for the fact, whether the clinic of Aldagi will be our competitor, if they work as outpatients too, they might compete with us. Otherwise, we will do our best to attract patients by our better qualification and lower prices.”
Aza Khachapuridze, dentist: “We will somehow work in this space because it was decision of our government. We think our polyclinic will be able to compete with any medical center in Khoni. The only thing which worries us is our fate in a year. I mean, our new building might also be sold out next year and then we will turn up in the street again.”
Nazi Kerdzevadze, head of surgical department: “The health reform has not finished yet. The building of the Ltd Eskulape was sold out and the polyclinic moved to this building. At the first sight, there is nothing bad in it but the space is not enough. The reconstruction is going on and we receive patients in parallel to it. Three doctors share one room that is completely inadmissible.
Gulo Chkhenkeli, doctor of the polyclinic: “We would have rather waited for one week for the end of the reconstruction and moved only afterwards. Today, we do not have water because the polyclinic has bill arrears and today the water distribution company stopped water supply. The toilets and bathrooms do not work properly and working in the medical center without them is impossible. Two or three doctors share one room. So, the rooms shall be divided or otherwise it is impossible to work in such a chaos.”
The local authority has information about insufficient number of rooms in the polyclinic. “After the polyclinic moved to the second floor of the building, the rooms were not enough for doctors in it. So, we started negotiations with the representatives of the Aldagi and requested to renovate several more rooms. We hope, the result will be positive,” said Irakli Bakhtadze.
As for the further activities of the polyclinic Eskulape, it will continue working in the same programs. The Ltd Janmrteloba will continue their old activities too (it gave its space on the second floor to the polyclinic). Next year, Khoni residents will have a new, modern hospital with 20 beds constructed by Aldagi.
It is difficult to say how the Ltd Eskulape will compete with the new medical center. The polyclinic has accumulated water bill arrears up to 3 000 GEL and the polyclinic is not supplied with the water currently.
The representatives of the insurance company Aldagi state that personnel of the polyclinic will get working places at the new medical center. Among them might be the doctors and nurses who currently work at the polyclinic.