თეა თუთბერიძე: „სკოლების დირექტორებს თანამდებობის დატოვების შესახებ განცხადება განათლების სამინისტროში დააწერინეს“
თბილისის რვა საჯარო სკოლის შესახებ, რომელთა დირექტორებმაც თანამდებობები დატოვეს, დაზუსტებული ოფიციალური ინფორმაცია ამ დრომდე არ ვრცელდება.
განათლების სამინისტრო სკოლებს არ ასახელებს. თუმცა, ადასტურებს, რომ დირექტორებმა თანამდებობები მართლაც დატოვეს, ოღონდ - პირადი განცხადების საფუძველზე.
„სკოლების დირექტორთა ასოციაციის“ აღმასრულებელი დირექტორის, თეა თუთბერიძის ინფორმაციით კი, სკოლების დირექტორებს თანამდებობის დატოვების შესახებ განცხადება სამეურვეო საბჭოების სახელზე წუხელ განათლების სამინისტროში დააწერინეს. მათ შორის არიან - 173-ე სკოლის დირექტორი მზია გიორგობიანი; 161-ე სკოლის დირექტორი მიხეილ მინდაძე; 151-ე სკოლის დირექტორი ეკატერინე ხუციშვილი და 117-ე სკოლის დირექტორი, აგრეთვე 63-ე და მე-2 სკოლების დირექტორები. დანარჩენი სკოლები ზუსტდება.
ამასთან, როგორც თეა თუთბერიძემ განაცხადა, 149-ე სკოლის დირექტორი მაია გიორგაძე ერთადერთი იყო, რომელმაც 9 ნოემბერს განცხადება არ დაწერა. ამის გამო განათლების სამინისტროში იგი 10 ნოემბერსაც დაიბარეს. სკოლაში კი, გაავრცელეს ხმები, რომ მაია გიორგაძე დირექტორი აღარ არის.
მაია გიორგაძემ „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადა, რომ შესაძლო გათავისუფლების შესახებ საინფორმაციო საშუალებებიდან გაიგო. მისივე თქმით, თანამდებობის დატოვებას არ აპირებს. გიორგაძე განმარტავს, რომ მისი მოსწავლეები 9 ნოემბრის აქციებში საერთოდ არ მონაწილეობდნენ, თუმცა მისივე თქმით, მოსწავლეთა საქციელის გამო დირექტორებმა პასუხი არ უნდა აგონ.
161-ე სკოლის დირექტორმა, მიხეილ მინდაძემ სამაუწყებლო კომპანია "რუსთავი 2"-ისთვის მიცემულ სატელეფონო საუბარში თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ ინფორმაცია არც დაადასტურა და არც უარყო.
"მიკვირს კიდევაც, რატომ არის ასეთი აჟიოტაჟი ამასთან დაკავშირებით. არაერთი თანამდებობა დამიტოვებია და არაერთ ადგილას მიმუშავია", _ განაცხადა მიხეილ მინდაძემ.
ინფორმაცია თბილისის 8 საჯარო სკოლის დირექტორების თანამდებობიდან გათავისუფლების შესახებ 9 ნოემბერს გავრცელდა. მანამდე ამ სკოლების მოსწავლეებმა საპროტესტო აქციაში მიიღეს მონაწილეობა და სკოლებში საატესტაციო გამოცდების მოხსნა მოითხოვეს.
ამასთან, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, თბილისის 8 საჯარო სკოლის დირექტორი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს არ გაუთავისუფლებია.
„ეს დირექტორების პირადი გადაწყვეტილება იყო და სამინისტრო ამ პროცესებში არ ჩარეულა“, - განაცხადა დიმიტრი შაშკინმა 23-ე საჯარო სკოლაში სტუმრობისას.
მისივე თქმით, გათავისუფლების შესახებ განცხადებით დირექტორებმა თავად მიმართეს სკოლების სამეურვეო საბჭოს წევრებს და, შესაბამისად, გადაწყვეტილებაც სამეურვეო საბჭოს წევრებმა მიიღეს.

Tea Tutberidze: “School Directors Compelled to Resign at the Ministry of Education”
Official information about the resignation of the directors of eight public schools in Tbilisi has not been spread yet.
The ministry of education does not publish the list of the schools. However, they confirm that the directors really resigned though based on their personal application.
Executive director of the Association of School Directors Tea Tutberidze reported that school directors were compelled to write resignation letters to the tutorial councils at the ministry of education last night. Among them were director of the public school # 173 Mzia Giorgobiani, director of the public school # 161 Mikheil Mindadze, director of the public school # 151 Ekaterine Khutsishvili and directors of the public schools # 117, # 63 and #2. The information about other schools is not spread yet.
In parallel to it, Tea Tutberidze said that Maia Giorgadze was the only director who did not write the resignation letter n November 9. So, she was called back to the ministry of education on November 10. The school administration was already informed about Maia Giorgadze’s resignation.
Maia Giorgadze reported to the Interpresnews that she learned about her dismissal from news sources. She said she was not going to resign. Giorgadze clarifies that her pupils did not participate in the protest demonstration on November 9 at all. However, she added that school directors shall not be responsible for pupils’ behavior.
Director of public school # 161 Mikheil Mindadze neither denied nor confirmed information about resignation in his interview with the broadcasting company Rustavi 2.
“I am surprised with the noise caused by my resignation. I have resigned from many positions before but nobody ever cared about it then,” said Mikheil Mindadze.
The information about dismissal of eight school directors was spread on November 9. Before that, the pupils of those schools took part in the rallies where they protested diploma examinations.
In parallel to it, the minister of education and science Dimitry Shashkin stated that the ministry had not fired the directors of eight public schools in Tbilisi.
“It was personal decision of the school directors and the ministry did not participate in those procedures,” said Dimitry Shashkin when he visited public school # 23.
He added that the directors personally filed resignation letters to the tutorial councils of public schools and the council members satisfied their applications.