რუსული მედიის მტკიცებით, პეტრე დევრიშაძე ქართული სპეცსამსახურების აგენტია
რუსული მედიის მტკიცებით, რუსეთის ჯაშუშობისთვის დაკავებული პეტრე დევრიშაძე რეალურად ქართული სპეცსამსახურების აგენტია. ამის შესახებ გამოცემა "მასკოვსკი კამსამოლეცი" წერს.
ქართული სპეცსამსახურების მიერ დევრიშაძის გადაბირების შესახებ გამოცემას აჭარის ყოფილმა შს მინისტრმა, დავით ბაკურიძემ უამბო. ასლან აბაშიძის გარემოცვის ყოფილი წევრის თქმით, დევრიშაძის გადაბირებაზე ჯერ კიდევ 1999 წელს მუშაობდა.
„მას ხელწერილი ჩამოვართვი, გავაფორმე მისი დოკუმენტები, როგორც ჩვენი საიდუმლო თანამშრომლისა და 1999 წლიდან 2004 წლამდე ვკურირებდი, ვიდრე იძულებული არ გავხდი, საქართველო დამეტოვებინა. ამ დროის განმავლობაში დევრიშაძე უშიშროების სამინისტროს აგენტად მუშაობდა და ინფორმაციას გვაწვდიდა, მათ შორის მათ შესახებაც ვინც ახლა ქვეყანას მართავს. ჩვენი დავალებით მან კონტაქტები დაამყარა სააკაშვილის პარტიასთან, რომელიც მაშინ ოპოზიციაში იყო და პარტიაში მიმდინარე ამბების შესახებ გვაწვდიდა ინფორმაციას. დევრიშაძე ამ საქმიანობას 2004 წლის გაზაფხულზეც აგრძელებდა, როცა სააკაშვილის მომხრეები აბაშიძის ჩამოდგებას ამზადებდნენ. მას პირადად ვუხდიდი ამისთვის; დევრიშაძე დიდ ფულს იღებდა“, - განაცხადა ბაკურიძემ.
აჭარის ყოფილი მაღალჩინოსანი დარწმუნებულია, რომ დევრიშაძე ამჟამადაც ქართულ სპეცსამსახურებზე მუშაობს და მისი ამჟამინდელი კურატორები არა უშიშროების სამინისტროში, არამედ კონსტიტუციური უსაფრთხოების დეპარტამენტში მუშაობენ.
„როცა უკვე მოსკოვში ვცხოვრობდი, მან არაერთხელ დამირეკა იმის გასაგებად, სად იყო შენახული იარაღი აჭარაში. იარაღის გაყიდვაში დახმარებას მთავაზობდა. მათ ეშინიათ, რომ წასვის წინ აჭარაში რაღაცის დამალვა მოვასწარით და თუ რამე დაიწყება, ეს იარაღი შეიძლება ამოქმედდეს. მაგრამ, მაშინ უკვე ვიცოდი, რომ დევრიშაძე მათზე მუშაობდა. მისი ინფორმაციის საფუძველზე, აჭარაში ჩემი სახლი შვიდჯერ გაჩხრიკეს“, - აცხადებს დავით ბაკურიძე.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ოთხწლიანი ოპერაციის შედეგად 2010 წლის ოქტომბრის შუა რიცხვებში რუსეთის სასარგებლოდ ჯაშუშობის ბრალდებით 13 პირი დააკავა. მათ შორისაა აჭარელი ბიზნესმენი, რუსეთის მოქალაქე პეტრე დევრიშაძე.

Russian Media Alleges Petre Devrishadze Is Spy of the Georgian Special Forces
According to the Russian Media, Petre Devrishadze –detainee for espionage for Russia - in fact is a spy of the Georgian Special forces. The “Moskovski Komsomolets” reports about it.
The former Minister of Internal Affairs of Ajara autonomous republic Davit Bakuridze reported to the newspaper about recruiting of Devrishavidxe by the Georgian Special Forces. According to the former member of Aslan Abashidze’s authority, he worked on recruiting Devrishadze in 1999
“He gave me a receipt; I registered his documents as our secret agent and I was monitoring his activities from 1999 till 2004 until I was compelled to leave Georgia. All that time, Devrishadze was spy of the Security Ministry and provided us with information. He informed us about those people who currently govern the country. According to our directives, he got in touch with Saakadhvili’s political party when the latter was in the opposition and informed us about the activities of the party. Devrishadze continued his activities in 2004.when Sakashvili supporters planned to overthrow Aslan Abashidze. I personally paid money to him for his activities. Devrishadze earned much money,” Bakuradze said.
The former high-ranking official of Ajara is sure that Devrishadze is still working for Georgian Special Forces and his current supervisors work at the Constitutional Security Department instead Security Ministry.
“When I lived in Moscow, he called me to learn where the weapon was hidden in Ajara. He offered me his assistance to sell the weapon. They are afraid that we managed to hide something before fleeing from Georgia, and if something happens, those weapons might be used. But I already knew that Devrishadze worked for the current authority.  He told me that my house was searched seven times in Adjara,” Davit Bakuradze said.
In the middle of October, 2010 the Ministry of Internal Affairs of Georgia detained 13 persons for espionage in favor of Russia as a result of four-year-long operation. Among them is a businessman from Adjara autonomous republic and citizen of Russia Petre Devrishicze.